Jdi na obsah Jdi na menu
 


      AKTUÁLNĚ

     ►

Z E M Ě D Ě L S K Ý   S V A Z 
Č E S K É   R E P U B L I K Y
 
 
Vás zve na seminář
 
Optimální postupy při odchovu telat a mladého skotu jako cesta ke konkurenceschopnosti stád skotu

zaměřený na ztráty spojené s úhyny a odchovem telat, na chyby při odchovu telat v období rostlinné výživy a při následném odchovu jalovic, kde chyby při výživě a ustájení negativně ovlivňují růst a vývoj.
 
Cílem semináře je výrazné zvýšení odborných znalostí při odchovu telat v období prvních dnů života telat, mlezivové, mléčné a startérové výživy, bezproblémového odstavu a přechodu na skupinové ustájení v kategorii telat v období rostlinné výživy. Zároveň se chovatelé seznámí s úspěšnými metodami odchovu jalovic, včetně optimální a efektivní doby jejich zapouštění, která může ovlivnit ekonomiku produkce celého stáda.
 
 
Semináře jsou pořádány v rámci Programu rozvoje venkova, Opatření I.3.1. Další odborné vzdělávání a informační činnost
 
Termín a místo konání:
3.10.2013 Hostinec u Horáků-Horák Adam, Starý Jičín-Palačov 57, 741 01 Palačov
 
Další semináře se konají: 10.10.Prostějov, 17.10.Modřice,  23.10. Ostrožská Lhota, ,24.10. Větrný Jeníkov,31.10 Ústí nad Orlicí, 14.11.Lomnice nad Popelkou, 21.11. Klatovy, 28.11. Chabrovice, 5.12.Ostředek, 19.12.Dolany.
Pozvánky budu včas vyvěšovat v této rubrice!
 
Těším se na shledanou!!!


    Agromont Vimperk vydal publikaci odborných textů týkajících se chovu skotu. Viz dále na Články a soubory ke stažení.►

       ►Dne 5.3.2013 mně byla  na plenárním zasedání České  akademie zemědělských věd udělena  Zlatá medaile za mimořádný přínos vědy a výzkumu v agrárním sektoru. Převzal jsem ji z rukou  mého přítele Mgr.Jana Lipavského, CSc., předsedy ČAZV. Byl jsem tím velice potěšen!

        ►Protivín:http://www.youtube.com/watch?v=rB4c25UN14A&feature=youtu.be

        ►Ve Farmáři č.4/2012 na str.44-45  je publikován rozhovor s mou maličkostí, který  na jaře vedla redaktorka ing.Jana Velechovská. Téma měsíce- Stájové technologie pro chov skotu. Hovořilo se o současné situaci, o trendech, o módnosti v uplatňování tzv. nových technologií, o strategii v chovech, ale i nedostatcích v současném zaměření školství, výzkumu a poradenství.  I  o tom, že současné odborné poradenství je v systémové krizi. Hovořím zde ješte o nevyhnutelnosti k zajištění konkurenceschopnost, a to o koncentraci výroby. Potěšil mně pozitivní ohlas!

        ►Nevím čím to je, ale v poslední době se  objevuje   značný zájem o publikaci z r. 2001 : Doležal, Černá: Chyby a omyly při rekonstrukcích vazných kravínů na volné stáje. Pokud by měl někdo z čtenářů těchto stránek zájem o její zaslání, stačí mě sdělit emailovou adresu a bezprostředně ji přes Úschovnu vypravím na cestu! S odstupem času zjišťuji, že to nebyl špatný text .

        ►V červnovém čísle Našeho chovu mám článek :Hygiena chovného prostředí, kvalita mléka a výskyt mastitid. Viz Články

        ►Dne 20.6. v pivovaru Protivín v 9,00hod. se koná tradiční seminář fi.Mikrop Čebín. Budu zde mít přednášku na téma: Co ty krávy vlastně chtějí?! Přihlášky na  emailu: josef.uchytil@mikrop.cz / .Těším se s mnoha na shledanou!

         ► V neděli, dne 25.3. oslavil ve fantastické svěžesti své 90. narozeniny, doyen české zootechniky , můj přítel i učitel pan ing .Vlastimil Kozel . Přeji mu minimálně stovku! Přeji i nám co nejvíce jeho postřehů ze současného zootechnického světa!

            V rubrice články je upozornění na článek v Našem chovu, č.2/2011

         ►První přednáška , která zahajuje seriál 11 reginálních seminářů se bude konat 4.1.2012, v penzionu Koliba v ˇUstí nad Orlicí. Viz rubrika :Semináře

          ►Dva články  a to o hygieně vemene a kvalite podestýlek vyšly v N.CH. č.12. Více v rubrice :Články...

          ►Do rubriky Recepty a rady  z Internetu jsem dal jeden zajímavý příspěvek z přeposílačky a to o tom jak to může být s vitaninem D. Stojí to za zamyšlení!

          Do rubriky : Stojí za přečtení jsem vložil zajímavý příspěvek o příšerných umělých tucích. Stojí za to si to přečíst a zařídit se !

          ►Do rubriky :Stojí za přečtení jsem nově zařadil dva texty , které mně došly v emailové přeposílačce. Oba se týkají  kvality potravin a toho co je okolo.Je to dost smutné počteníčko

          ►Do Našeho chovu byl zaslán příspěvek: "Nízkonákladové, resp. minimalistické varianty ustájení skotu". Spolu s ing .Staňkem se zde chceme seznámit čtenáře s možnostmi stavebně nenáročného ustájení v přístřešcích, které nabývá na oblibě ve vyspělých chovatelských státech. Článek zřejmě vyjde v č.9.

            Redakce N.CH. využije moji odpověď na dotaz z Poradny těchto stránek s tématikou:Zakrytá či nezakrytá hřebenová štěrbina. Zřejmě to bude v č.9.

           ► Do rubriky : Stojí za přečtení jsem dla pár příspěvku z přeposílaček, které opravdu stojí za přečtení!!!

            ► V Zemědělci  č. 25/2011 na str. 13 se objevilo na moji osobu pozitivní hodnoceni na proběhlý seriál seminářů o Managementu dojení, který organizoval Institut vzdělávání  Zemědělského svazu  

            ►Do rubriky Stojí za přečtení,  jsem přidal příspěvek, který se mně objevil v e-poště. Skutečně stojí za přečtení ,jak řeší poražený stát Německo svou zdravotnickou politiku a jaký má systém výběru zdravotních poplatků. Vůbec se nedivím lidem, že chtějí žít jinde a nikoliv Jůlinkově za Cikrtné!

            ►Odeslali jsme s přítelem Ing. Staňkem článek  do červencového Našeho chovu, a to o tom, co dělat v prvních okamžicích po rizikovém telení rizikových telat. Je to pár zásad a rutin, které  není na škodu si zopakovat.

            ►V rubrice Články, jsou aviza na nové příspěvky v časopisech:Náš Chov, Krmivářstvi a Slovenský chov.

            ► Odeslal jsem článek do časopisu Krmivářství o starterové výživě telat. Panuje zde stále množství mýtů, omylů a obezliček, jak to nedělat dobře, důsledně ve prospěch telat!

            ►Dobré rady nad zlato je název příspěvku do rubriky Recepty a rady z Internetu. Sám jsem se z textu velice poučil! Dá se hodně ušetřit a vylepšit jídlo skoro za pakatel

            ►Do rubriky :Stojí za přečtení, jsem vložil perfektní ohlas jednoho z lékařů na současnou situaci v české (absurdistanské) medicině!

            V rubrice Články,  je avizo na statě  v N.Ch. č.11 a 12.  V č. 11 je to závěr série o výkrmnách skotu, a  v č.12 je to článek o nezbytnosti napájecí vody v období mléčné výživy telat.            

             ►  Do rubriky : Články,  jsem zařadil stále vyžadovaný text : Lékárnička starých chovatelů.Je pro autora potěšující, že je o tyto poznatky zájem! Článek je zařazen na konci rubriky.

               Redakci Našeho chovu jsem předal příspěvek  o nezbytnosti napájecí vody pro telata v období mléčné výživy a při starterové výživě. Zřejmě vyjde v prosincovém čísle!

            ►   Dne 21.10.2010, byl v Klatovech zahájen podzimní a zimní  turnus deseti seminářů Institutu ZS s tématikou : Management dojení , jeho optimalizace a hodnocení kvality dodávek mléka. Přednášející: Doležal, Kopunetz. Termíny dalších seminářů  následuje 16.12. včas sdělím na těchto stránkách, nebo jsou k dispozici na mejlu: asistent@zscr.cz

            ►   Více než sto účastníků jsem dnes (16.10.) zaznamenal před rodným domem na náměstí ve Slaném, při slavnostním odhalení pamětní desky prof.Františka Bílka, DrSc u příležitosti jeho 125let od jeho narození . Krátká vystoupení vážených lidí, kteří znají jeho dílo, připomnělo jeho nadčasový význam nejen pro Česko, ale i pro Evropu. Byl jsem dokonce výzván sympatickým starostou města Slaného, abych něco řekl k  osobnosti prof.Bílka i za jeho bývalé studenty. Vždyť jsem byl před 50lety s největší pravděpodobností  posledním studentem, kterého zkoušel. Z čeho tak usuzuji? Protože po zkoušce řekl: "...tak, bylo to výborné a já teď končím a odcházím na odpočinek. Čeká mě ještě jiná práce!" Připomněl jsem při této příležitosti, část citátu z předmluvy z jeho dosud nepřekonané a nadčasové Bibli všech skutečných zootechniků, Učebnice obecné zootechniky, z r.1933. Zájemce najde tento citát v rubrice: Stojí za přečtení. Závěr z dneška: absolutní pocit štěstí i proto, že jsem se zde setkal s lidmi, kterých si nesmírně vážím: emeritního šéfa ministerského odboru ing.Josefa Žáčka,CSc, (měl zde fantastickou vzpomínku), všech organizátorů, a to  od starosty Rubíka až po ing.Navrátila, bratrů Malypetrových,ing,Toníka Štětky, ing.Víty a desítek dalších. Byl to hezký den! 

           ►   V sobotu, dne 16.10.  v 10.00hod. na náměstí ve Slaném bude slavnostně odhalena pamětní deska na rodném domě, zakladatele české zootechniky a mého vynikajícího učitele, prof.Františka  Bílka, DrSc. Více o něm se čtenář těchto stránek může dozvědět v rubrice: Stojí za přečtení, kde přetiskuji stať ing.Jana Navrátila, CSc., o významu a díle tohoto vynikajícího vědce a člověka. To, že to byl vyjímečný člověk, mohu dosvědčit, protože jsem měl čest být jeho žákem a pravděpodobně i jeho posledním!

           ►     Dne 7.9. zahajuje podzimní kolo seminářů v rámci EU pro Mladé farmáře. První seminář (již pro úspěch znovu opakovaný) bude v Bystřici pod Pernštýnem. Téma mé přednášky bude: Osvědčené  postupy vedoucí k úspěšnému chovu skotu. Bližší informace u Ing.J.Pazdery,CSc,mob.606108742. Srdečně se těším  na shledání!

            Na četné dotazy  mých přátel z chovatelské a projektové     praxe      sděluji, že budu přítomen na Zemi živitelce dne 27.8. a to asi od 13hod. na stánku Agromontu Vimperk. Je tam dostatek možností a ochoty ke konzultacím.  Těším se na shledání!    

          ►    V úterý dne 2.8. jsem se s potěšením mohl zúčastnit Dne otevřených dveří u příležitosti ukončení výstavby nového kravína pro 390 dojnic a to  v Malči v Železných Horách. Účast chovatelů zvláště červených strak byla více než uspokojující. Šéf podniku ing.Vít Šimon měl radost i z účasti ministra zemědělství a ministra kultury. Tímto se krásně dokumentovalo, že součástí kultury může a musí být i zemědělství. Ano, ta stáj je více než krásná, kulturní, racionální i důstojná (jak řekl  p. ministr) a krávám i lidem zde bude dobře. Byl jsem potěšen i tím, že mne můj přítel Vítek Šimon vyzval k několika hodnotícím větám. Chovatelé, kteří nezaspali v inovacích, ti určitě tuto krutou dobu přežijí! Dodavatelská firma Bauer –Technics odvedla dobrou práci .

         Níže zmiňovaný soubor statí o eliminaci tepelném stresu , a to zřejmě v důsledku dosavadního přetrvávajícího horkého počasí, převzal s mým souhlasem i velice agilní Agrovenkov Vysočina o.p.s. ,a to do svého perfektního Informačního servisu. Pokud se některým čtenářům záhadným způsobem ztratil úvod k těmto statím, uvádím jej v rubrice  Články a soubory ke stažení.

       ►Pro Svaz chovatelů českého strakatého skotu jsem uvolnil k volnému šířeni soubor odborných statí: Metody eliminace tepelného stresu -významná chovatelská rezerva. V tomto období dlouhodobějšího působení tepelného stresu na skot, si v průběhu necelých tří dnů přečetlo tento soubor již více než 115 zájemců. Toto by jistě potěšilo každého autora. Tímto děkuji SCHČSS za aktuální zveřejnění, které může  alespoň částečně napomoci  při řešení tohoto v současnosti obrovského problému v našich chovech.Viz: www.cestr.cz

       ►Do rubriky Články a zamyšlení jsem zařadil mou úvahu nad úlohou vztahu výzkumu a spotřebitelské veřejnosti. Přednesl jsem ji na jednom ze seminářů. Protože se setkala s nebývalým ohlasem, domnívám se, že zájemci o ni to budou kvitovat.

       ►Avízo na Den otevřených dveří spolu se seminářem v ZVD Krchleby , dne 19.5. je v rubrice Semináře, akce.

       ►§§§§ Na stránce:Články a soubory ke stažení, si dovoluji reagovat na neetický čin plátku Zemědělský týdeník, který při hrubém porušení autorských práv publikoval mnou neodsouhlasené texty, které již byly publikovány pro jiný okruh čtenářů . Jedná se o klasickou novinářskou tuneláž!§§§§ 

       ►Vrátil jsem se  ze své 17 denní cesty do Izraele. Dotazy a poznámky, které se octly na mé mejlové adrese se pokusím co nejdříve a to  po nezbytné aklimatizaci  zodpovědět. Se schválením tazatelů, budou některé z nich zveřejněny i na stránkách Poradny.Rovněž zde podám zprávu o získaných poznatcích z vyspělé chovatelské praxe i vrcholně účelné práce zemědělského výzkumu.

       ►Připravuji na 14.4.2010 diskusní seminář pro fi BD Tech, o problematice moderního managementu farem skotu, problematice nových a rekonstruovaných stájí a dalších důležitých otázkách chovu!

       ►Ve dnech 20.3 až 6.4.2010, si budu  v Izraeli užívat  teplíčka u Mrtvého moře a to se svými vnuky, ale také sbírat  nové  poznatky izraelských chovatelů a výzkumníků z některých velkofarem, které se pokusím následně prezentovat v článcích, přednáškách i školeních. Jenom dávám na vědomí i to , že kromě několika málo dní budu stále přístupný na adrese svého mailu!

       ►V č. 3. /2010 jsem publikoval příspěvek o rezervách v ustájení telat v období rostlinné výživy.Viz stránka: Články a soubory ke stažení!

       ►Do rubriky : Stojí za přečtení  jsem také vložil mejlík, který sice nemá nic společného s kravičkamí, ale s těmi, kdo již patří do rizikové skupiny ohrožených cévními či mozkovými příhodami. Přečetl jsem si ho s velkou pozorností!!!

       ►Do rubriky :Stojí za přečtení jsem vložil převzatý článek o příšerné kvalitě potravin v našich hypermarketech. Stejný název  marketu v Německu a u nás  neznamená, že kvalita je stejná. Češi jsou pro majitele těchto podniků pouze doběrná evropská kategorie !Smutné čtení!

       ►V č.2./2010 Našeho chou jsem publikoval dva články z problematiky dojení.Viz stránka: Články a soubory ke stažení.

       ►Dovoluji si chovatele upozornit na velice zajímavý článek , který vyšel v Našem Chovu č.2, na str.54-55. Izraelští autoři S.Abramson, I.Bruckental a A.Arieli  se zde zabývají :Vlivem výživy na fyziologickou a produkční kondici vysokoužitkových dojnic.Jsou to souborné výsledky z několikaletých experimentů probíhajícich  ve spolupráci izraelských a amerických výživářů (Kentucky UNI.)

       ►Velký počet zájemců o  můj článek z loňského roku: Lékárníčka starých chovatelů, mne nasměrovala k tomu, že jsem jej upravil a připravil k zasílání na emailové adresy všech, kteří se přihlásí na moji emailovou adresu: docdol@seznam.cz 

       ►Co jsem to vlastně loni dělal?

 Bilancuji loňský rok 2009. Zjistil jsem, že se ani nemohu počítat mezi lenošivé exoty, i když  jsem přesvědčen o tom, že žiji v perfektní pohodě a plném uspokojení z toho, že můžu být stále užitečný  tím,  že to co umím a znám, dovedu předávat těm, kteří o to stojí. Jsem šťastný, že kontakty s takovými  jedinci mne stále motivují a že jsem se dovedl s klidem oprostit od neproduktivního "bodovaného" balastu.  V loňském roce jsem totiž publikoval 16 odborných článků (některé s mými výbornými spoluautory (Ing.S.Staněk, Dr.Ing.S.Abramson), na které byl vesměs pozitivní ohlas. Sestavil jsem 2 kapitoly (skot, prasata) do knižní publikace:Příručka pro zemědělce, nakl.Dashofer, o kterou je velký zájem v zemědělské veřejnosti. Inovoval jsem množství tabulek do oblíbených Kavkových : Normativů pro zemědělství. A  na konec se chci také zmínit o 22 přednáškách na seminářích pro chovatele a to po celé České republice. To je to, co mě naplňuje!Styk a diskuse s chovateli! To je inspirace pro práci. Tam se hledají otázky  a problematika k řešení! A k tomu ještě vizity či audity ve stájích, porady po telefonu či v hospodách, přes emailovou poštu,poradnu na těchto stránkách, přes Skype atd. Jsem rád, že to je takto.A za to Vám všem děkuji!

       ► Ve dvojčísle 11-12 odborného časopisu Agromagazin jsem publikoval článek : Dodržování moderních zásad chovu dojnic-podmínka pro úspěch a rentabilitu produkce mléka. Více o něm je na stránce tohoto webu :Články a soubory ke stažení. Jen si dovolím vyslovit obdiv redakci za perfektní grafiku.Tímto děkuji!

       ► V příloze Zemědělce ze dne 26.10. vyšel záznam z  redakčního kulatého stolu, který hodnotil současnou situaci v problematice produkce a realizace komodity- mléko.Deset odborníků se zabývalo příčinami a důsledky současné a dlouhodobé krize v tomto odvětví, včetně doporučení, otázkami konkurenceschopnosti,obchodních řetězců atd.Pokusil jsem se zde vyjádřit nejen svůj názor, ale také mínění velké části našich chovatelů, s kterými se dlouhodobě a důvěrně stýkám. Jejich vyjádření o mých zveřejněných stanoviscích byla vesměs kladná. I když, na základě dnešních akcí (29.10.09)zemědělců,asi málo platná!

       ► Ve středu 7.10. jsem se se svými bývalými kolegy a přáteli rozloučil se zesnulým prof.Ing.Janem Váchalem,DrSc.,mým dlouholetým přítelem,kterého jsem si nesmírně vážil.Vzpomínám, že poprvé jsem ho spatřil v r.1959,když hrál v družstvu VÚŽV volejbal na Matulce pod ústavem.To jsem ještě študoval. Všechna následující setkání s ním byla pro mne vždy obrovskou posilou. Pomáhal  nejenom mně, ale všem kdo o jeho pomoc stáli.Trvalo několik desítek let, než jsem se odvážil příjmout  jeho nabídku na vzájemné tykání. Měl jsem k němu obrovský respekt. Poslední setkání s ním bylo pro mne velice potěšující a povzbuzující. Budu na něj moc vzpomínat nejen jako na velkou osobnost české zootechniky ,ale i jako na dobrého přítele! Jene, děkuji Ti!

     ►Připravuji prezentaci na seminář pořádaný SCHČSS, který se bude konat  dne 1.10.2009 v Liboměřicích , okr.Chrudim.Zahrnuji zde několik nových pohledů na efektivní welfare.Bližší informace včetně pozvánky jsou na svazovém webu. www.cestr.cz

     ►Sděluji všem,kteří mě požádali o setkání   na Zemi živitelce, že se ji zúčastním v pátek  dne 28.8..Budu na mobilu:603967705.Zdraví vás O.D.

        Před chvílí jsem odeslal do redakce Našeho chovu tři příspěvky.Dva z     nich  přímo        navazují na článek v č.7 a 8/2009 s tím, že téma se zabývá  eliminací TS metodami výživy a druhý , technikou krmení.Do přílohy  časopisu, která bude zaměřena na ustájení skotu jsem si dovolil přispět článkem o působení světla, dosvětlování stájí a ekonomickém vyhodnocení těchto opatření.

       V prvním týdnu července jsem odeslal do redakce časopisu Náš chov článek o taktice a strategii krmení a výživy  při tepelném stresu skotu. Přizval jsem k němu Sami Abramsona, z Kimron veterinárního ústavu v Bet Daganu v Izraeli. Zdá se, že  se příliš spoléhá na ventilátory a sprchy a pozapomíná se na to, že se TS dá ovlivňovat i výživou. Článek je připraven pro č. 8/2009. 

        Dne 25.6.2009 jsem na Zemědělské výstavě v Brně měl dohodnuté konzultační schůzky s pěti chovatelskými podniky, převážně z Moravy. Téma:úspora nákladů při nové výstavbě, snížení ztrát telat a podmínky Cross Compliance. Myslím, že to bylo oboustranně poučné! 

   ►     V č.6/09 Našeho chovu vyšel článek o Alkalizaci boxových loží, jako metodě boje proti mastitidám. Popis, jak na to, co používat, jak často a kolik. Jedná se vlastně v té nejjednodušší formě o posyp vápencem. Je to skutečně účinné! 

   ►     V č.7.09 Našeho chovu vyjde článek o vlastních příčinách vzniku tepelného stresu. Je tam celá řada údajů k pochopení celého termoregulačního procesu.