Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(MashaHoony, 16. 12. 2017 1:34)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

(MashaHoony, 5. 12. 2017 12:18)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Mlezivo

(Tom, 4. 11. 2017 3:23)

Jaké jsou následky pozdního podání mleziva u telat.

Re: Mlezivo

(Doležal, 5. 11. 2017 15:39)

Tome, jen velmi stručně. Pozdní přijetí mleziva je jednoznačně průšvih.Ideální je jednat podle pravidla 2,5.To je první mlezivo v dávce 6% živé hmotnosti telete! do 2,5hodiny po narození! Proč?
Protože sliznice tenkého střeva je propustná pro relativně velké molekuly Imunoglobulinu G do krevního řečiště a tím i do celého organismu mláděte. S časem tyto "mezírky" se zužují a např. U pelmene H , se bezmála uzavřou po 24hodinách.A to je ten průšvih.To by neměl chovatel dopustit.První dávka by měla činit jak již bylo naopsáno6% tělesné hmotnosti a 10% za celý den. ve dvou či třech dávkách. Noa když nastane pozdní příjem, tak imunoglobulin pracuje jen zčásti a nebo již vůbec. Je nutné mít zálohu mleziva v mrazícím pultu. Nejlépe od vlastní matky z předchozího telení, nebo mlezivo od multipar, které je dle údajů kvalitnější. Doporučuji mlezivo oddojit a následně sáním z "tupláku v daném množství sáním zkrmit. Třeba na2x nebo i na3x. Tele mějte ve stojící poloze mezi koleny.Vleže telata přijímají nápoj obtížněji a méně! Více v knize: Doležal, Staněk: Chov doleného skotu, ProfiPress, Praha.Zdraví vás O.D.

Mlezivo

(Tom, 4. 11. 2017 3:22)

Jaké jsou následky pozdního podání mleziva u telat.

Я круче всех

(LoppieDiugs, 6. 6. 2017 18:48)

aloleetaa@hotmail.com

Test, just a testTest, just a test

(Muganymn, 4. 5. 2017 0:29)

Naskladnění nové stáje

(Luboš, 27. 4. 2017 12:41)

Dobrý den
Pane docente prosím Vás o radu ohledně rozběhu nové stáje na 300ks a dojírny 2 krát 16 side by side. Již několikrát jsem se setkal s radou hlavně nestrouhat paznehty půl roku před naskladněním, nechat tzv. novou stáj nejdříve zasmradit jalovicemi atd. Existuje na toto téma třeba nějaká metodika nebo článek? Děkuji za odpověd

Re: Naskladnění nové stáje

(Doležal, 28. 4. 2017 10:30)

Luboši, vaše úvaha je správná. "Ostrouhané" paznehty na novou betonovou podlahu nepatří. Pokud by to byla podlaha z litého asfaltu,pak by to bylo něco jiného. Po ošetření paznehtu může na novou podlahu přijít pazneht cca po dvou měsících. Tak dlouho trvá, než se podlaha "ojede" do normálního stavu, kdy povrch paznehtu nebude zraňován "brusným " povrchem podlahy. Ideální by bylo nastájování objektu postupně krávami z porodny. Ale to trvá dlouho. A ten návrh na "zasmraďování" stáje , je určitě pouze mýtus, který není nikde doložen. Nedejte na něj! Přeji vám hodně úspěchu s novou stájí. Jsem vám kdykoliv k dispozici! Hojky, Olda Doležal

výživa telat

(Martina, 4. 11. 2016 16:04)

Dobrý den,

na našem chovu probíhá pokus na teletech s podáváním probiotik do granulí. Zadavatelé chtějí po mlezivu podávat kvalitní nativní mléko bez okyselení, ale telata nám začali průjmovat (hodně řídký světlý průjem něco jako neztrávené mléko, dokonce již jedno tele zdechlo po silném průjmu i po podání rehydratačních roztoků), tak jsme se s nimi domluvili na okyselení mléka kyselinou mravenčí, ale nevíme přesně v jakém poměru, jaká má být teplota atd. Mohl by jste nám poradit ohledně této problematiky. Jak podat teleti nativní mléko, aby to pro něj bylo prospěšné a ne tak devastující?

Předem děkuji za odpověď

Martina

Vápenec na porodně

(Marcela, 22. 12. 2015 7:42)

Dobrý den,
dočetla jsem se, že na porodně se vápenec neaplikuje z důvodu nežádoucích účinků na nově narozená telata (Náš chov MVDr Bleierová). Můžete mi to vysvětlit? Novorozená telata dáváme do vyvápněného VIB (krmný vápenec). Dělám chybu?
S přáním krásných Vánoc a vydařeného roku 2017
Marcela

Re: Vápenec na porodně

(Doležal, 27. 6. 2016 15:46)

Na mnoha mnou sledovaných podnicích se užití mletého vápence, či jiných alkalizačních prostředků setkává s pozitivními ohlasy. Záleží na způsobu jeho aplikace. V podestýlce musí být každodenní dávka 2dcl dokonale rozptýlena. Opakuji, že to musí být zrnění 009. Paní doktorka má jiné zkušenosti, které ji nemohu vyvracet. Ty jiné zkušenosti vyplývají z jiných lidí a jiných postupů.Ty moje zkušenosti jsou jednoznačné a vyplývají z pravidelnosti aplikace, opt. zrnění a kvalitního podestýlkového materiálu.

Vodní matrace pod krávy

(Jiří Štoksa, 26. 5. 2016 11:11)

Dobrý den,
zajímal by mě Vás názor na použití vodních matrací pod holštýnský skot. Má tato varianta boxových stání smysl? Jedná se o novostavbu stáje, kde by byly pevné podlahy s vyhrnováním lopatami.

děkuji mnohokrát

Re: Vodní matrace pod krávy

(Doležal, 27. 6. 2016 15:36)

Moc se omlouvám za zdržení odpovědi, ale měl jsem problémy s počítačem. Takže, jednoduše řečeno. Již před 8lety jsem uskutečnil preferenční testaci vodních matrací, v porovnání s e slamnatým hlubokým ložem a matracemi 7cm vysokými s pryžovou náplní. Krávy prokazatelně nepriorizovaly vodní matrace, doba ležení tam nedosahovala hodnot uváděných v prospektech. Přednost vesměs dávaly hlubokým ložím se slámou a provápněným separátem. Pokud bych se měl rozhodovat, tak bych je nepořizoval už jenom k nepříznivému poměru: Cena:výkon. Doporučui: neuvažovat op nich, je to módní, nikoliv moderní.

Lopatka na ovce

(Karel, 20. 3. 2016 11:21)

Již někteří světci /Jáchym/ a pastýři v Betlémech jsou zobrazováni s jakousi lopatkou na dlouhé násadě - snad by to měla být pomůcka pro chov ovcí . Může někdo poradit, k čemu se používá ?

Děkuji

ikar@volny.cz

Vazné ustájení

(Petr, 10. 6. 2011 23:29)

Dobrý den pane docente. Chtěl jsem se zeptat do jakého roku v ČR a EU je povoleno vazné ustájení skotu, případně i jiných hospodářských zvířat? Děkuji

Re: Vazné ustájení

(Pene95, 5. 12. 2015 19:06)

Tak tu mame rok 2015, vazne ustajeni je v CR zakonem zakazano avsak stale vidam na skolnim statku zubozene kravy s prolezeninami atd. Pry dostali vyjimku? Timto prosim, kdyby nekdo vedel co to znamena tak piste.

Mobilní přístřešek na pastvinu

(Vit, 6. 12. 2013 22:14)

Vážený pane doktore. Náhodou jsem našel Vaše stránky,jsme menší rodinné hospodářství. Okolo stavení máme asi 20 ha pastvin, kde chováme Angusy 30 kusů a ovce SF 5O kusů. Přemýšlím nad mobilním přístřeškem. Jsem spíš kovozemědělec, tak si také něco vyrobím. Spodek chci z profilu U 160mm-jako lyžiny.. Svařit na obdélník 6x6m a k tomu přivařit masivní patky ke kterým bych připevnil dřevěnou konstrukci. Jakou mám udělat výšku? Potom bych podle potřeby posouval přístřešek traktorem. Nebo mi poradíte něco jiného? Moc děkuji a předem děkuji za odpověď. Vít

Re: Mobilní přístřešek na pastvinu

(Doležal, 15. 12. 2013 19:05)

Milý kolego, omlouvám se za zdržení odpovědi. Měl jsem na PC technické potíže, které byly pro mne i mé blízké dost nepříjemné!K vašemu dotazu. Mobilní přístřešky jsou perfektní alternativou ustájení. Mám s nimi jen pozitivní zkušenosti. Pokud bych měl vaši emailovou adresu, tak bych vám poslal Technické doporučení z 90.let, kde je několik návrhů. Co doporučuji. Osvědčil se půdorys mírně lichoběžníkový, tak aby bylo čelo přístřešku o 10-15cm užší. Pokud se zadní čelo bude řešit tak, aby cca 50-60cm byla instalována "výkyvná" klapka umožňující při podélném posunu vyklouznutí 100-200cm. širokého pruhu hluboké podestýlky mimo přístřešek. Ten se potom odklidí. My jsme nastýlali otevíratelným "okně na zadní čelu, v dávce 7kg podestýlky na DJ. Toto "okno" zároveň umožňovalo v letním období provětrání přístřešku. Konstatuji, že se v takovýchto objektech dá chovat skot všech kategorií i druhů hosp. zvířat, na perfektní úrovni. Ale chce to mj. dodržet optimální plochu 4,5-5m2 na DJ. Nepřehnat to s tzv. nahňahňáním. Potom je to začátek konce. Výška by měla být podle kvality střechy, resp. krytiny. U plechu min. 5m , u vlnitého eternitu o metr méně. Držím vám palce! A pochlubte se!

Re: Re: Mobilní přístřešek na pastvinu

(Vít, 28. 12. 2013 17:39)

Dobrý den. Moc děkuji za za odpověď. Jsem rád, že máte dobré zkušenosti s mobilním přístřeškem. Když mi pošlete nějaké návrhy mobilních přístřešků na adresu provit@farmauprokopu.cz , tak budu vděčen. V každém případě Vám dám vědět, jak jsem se rozhodl. Přeji hodně štěstí a zdraví v novém roce. S pozdravem Vít


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA