Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sádlo je také prospěšné pro zdraví!

28. 11. 2013

 

 
     *SÁDLO *
 
  Sádlo funguje jako neocenitelný pomocník při "odbourávání" vlivu mastných kyselin, čímž dochází ke snížení cholesterolu.
   Kdy naposledy jste si namazali chleba sádlem? Klidně to udělejte. Sádlo je lék našich babiček a určitě si nezaslouží, abychom na něj zanevřeli! Má totiž spoustu dobrých vlastností! Až budete péct koláč, použijte sádlo místo rostlinného tuku - kůrčička bude krásnější a křupavější!
    Že je sádlo "fuj" a dostaneme po něm infarkt? Nesmysl! Vědci už došli k závěru, že ti, kteří nahradili sádlo margarínem nemají žádnou záruku, že zemřou později než ti, kteří si čas od času sádlo dopřejí.*
     Proč tedy používat "náhražky", když i naše babičky dobře věděly, co je zdravé?
     Vepřové sádlo obsahuje nasycené mastné kyseliny, nenasycen mastné kyseliny a také kyselinu olejovou. Ta funguje jako pomocník  při "odbourávání" vlivu mastných kyselin, čímž dochází ke snížen  cholesterolu.
     Oproti máslu obsahuje jen 1/3 cholesterolu, takže z hlediska vzniku infarktu je na tom sádlo stokrát lépe než kravské máslo.
     Sádlo je všestranné, dokonce i lék. Nasycené tuky, ačkoliv s o nich tak nepěkně mluví, jsou velmi důležité pro zdravé kosti  a mimo to posilují imunitu!
     Má sice málo bílkovin, nulové množství sacharidů, ale nějaký ten vitamin má, především "E", který patří k elixírům mládí. Pokud  se nechystáte sníst celou vaničku sádla, pak si směle můžete čas od času sádlo dopřát! Ovšem raději v rámci snídaně nebo oběda, sádlo není vhodné konzumovat před fyzickou aktivitou nebo po ní (prodlužuje se doba trávení).
     Kulináři jej od nepaměti využívají při smažení, protože je tepelně stabilní a maso se na něm nepřepaluje. Kromě toho při smažení na sádle nevznikají karcinogenní látky, takže z hlediska zdraví je sádlo bez diskusí lepší, než rostlinné oleje! A chuťově
dalece převyšuje margarín! *
     Každodenní péče o pleť se vyplatí.  Vepřové sádlo neobsahuje žádné chemické látky, není parfemované, takže nedráždí citlivější pokožku. Sádlo je mastné, takže je ideální v případě ekzematické a suché pokožky. Zjemní ji, promastí a regeneruje.
     Jste těhotná? Mažte si těhotenské bříško sádlem, po striích nebude ani památka! *
     Zdroj: British Medical Journal *