Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zastřešení bud

(J.N., 21. 4. 2012 21:38)

Hezký večer pane docente! Předně, děkuji vám za Klatovskou přednášku! Jako vždy, super, bhňostroj poznatků, nápadů upozornění , úsměvných příhovorů. Vaše pověst byla jednoznačně potvrzena. Navíc se dovedete při přednášení usmívat. Jednoduše, byla to nejlepší přednáška za poslední rok! Tak tedy- díky! A teď dotaz. Hodláme dát telata v boudách pod přístřešek.Co vy na to? Budu vám vděčná za argumenty pro i proti. Moc děkuji, Jana N.

pastvina či né.

(Jiří, 17. 4. 2012 19:57)

Dobrý podvečer pane docente ,
začal jsem chovat 6 býčků , v rozmezí 1-3 měsíce , momentálně je mám ustájené ve chlévě po určitou dobu , potom jsem měl v plánu býčky vypustit na pastvinu s el. ohradníkem , protože se o chov opravdu hodně zajimám , ptám se i na názory jiných chovatelů , kteří mě ovšem od pastviny odrazují, že mi býčci utečou, proto jsem chtěl slyšet i váš názor , jestli je tedy chov venku býčku vhodný asi do toho roka a třičtvrtě než bych je prodal (danné hmotnosti).Všichni mi radí býky nechat na řetězu ve chlévě ať přibírají , zajimal by mě tedy i váš názor a předem vám za něj děkuji.Jirka

Re: pastvina či né.

(Doležal, 18. 4. 2012 14:51)

Milý Jiří, pastevní výkrm býků je metoda dosti běžná a provozovaná na célémm světě. Ale není to jenom o ohrazení pastviny.Býčci el.ohradník respektují, pokud je pastevní porost úživný, pokud mají k dispozici napájecí vodu. Pokud chcete i trochu intenzity, aby věk poráženývh býčků byl co nejkratší, tak se bez jadrného krmiva neobejdete. V době letních přísušků a veder, je největší riziko úniku zvířat mimo pastvinu za jiným porostem, vodou či stínem. Takže, není to bez práce, protože i spasený pastevní porost je nutné udržovat vysekáváním plevelných bylin, rozhrnováním výkalů, ale i event. přihnojováním. Prosím o to, aby býci po ukončení pastevního období nebyli uvazováni!!! To je na ně strašný podras. Víte, o této kategorii lze diskutovat dlouhé hodiny. Lze se dopustit chyb, které to všechno můžou pošramotit.Ale na druhou stranu, lze docílit dobrých výsledků, a to za předpokladu, že chovatel pochohopí, že nic není zadarmo a bez práce. Všichni chovatelé, kteří se domnívali, že vyženou býčky na pastvinu a na podzim je zaženou do stáje, tak ztroskotali. Závěr:Jde to!!
Zdraví vás O.D.

Tympanie u telat

(Pulkrtová, 16. 4. 2012 5:21)

Dobrý den,
prosím o radu. V době odstavu telat se objevují cca 3. den po odstavu jednoduché tympanie. Telata odstavujeme ve věku asi 2,5 - 3 měsíců, když přijímají alespoň 1,75 kg startéru. Před odstavem dostávají 3 dny mléko 1x denně. K tympaniím dochází jak ve společných kotcích, tak i ve VIB. Voda k napájení není znečeštěna mlékem.
Předem děkuji za odpověď

Re: Tympanie u telat

(Doležal, 17. 4. 2012 18:13)

SA podobnou situací jsem se setkal před týdnem na Plzeňsku.Vyřešilo se to tím, že se dávka mléčného nápoje rozdělila na 2×1,25litru. U vás je velice nízký příjem starteru. Patrně proto, že mléčného nápoje zkrmujeteokolo 50. dne asi více než 5lt za den?!Seno zkrmujete už od 57.dne? Na daném podniku se to zlepšilo tím, že se zkrmovalo mléko do 2,0-2,5litru na napojení. Navíc přes sací struky. Seno začali zkrmovat od 60.dne. Víte, ve věku 70dní je min. spotřeba starteru >2,5kg. Menší množství je špatně! Nezapomínáte na přídavek celého zrna do starteru(kukuřice, ječmen, bezpluchý oves)? Bez něho se papilózní bachor nevyvine! Kdyžtak ještě napište bližší údaje. Něco najdeme!

a taky přání

(Sittová, 10. 4. 2012 22:16)

Tak jsem počítala a vypočítala číslo, kterému nelze věřit. Nejen, že na to číslo nevypadáte (-10let) ale podle toho jak vám to myslí tak to je -mínus30let! A to nepodkuřuji! Myslím, že si vzpomenete na partu ze školení na rybníku v Pěně! Ale to je už v době kamenné! Vše nejlepší! O.S.

Re: a taky přání

(Doležal, 17. 4. 2012 17:54)

Paní inženýrko, moc mě lichotíte, ale dobře se to čte. Díky za přání! A na Pěnu vzpomínám! To byly doby!O.D.

Přání

(Pavelka, 10. 4. 2012 20:10)

Oldřichu, připúojuji se k předchozímu přání. Prosíme všichni, kterým si pomohl! Vydrž! Ota P.

Re: Přání

(Doležal, 17. 4. 2012 17:51)

Milý Oto, moc a moc za vaše přání děkuji A pokud dá ten nahoře, tak i vydržím! Zdraví vás O.D.

Blahopřání

(Štěpán Lucký, 10. 4. 2012 14:23)

Pane docente, přejeme vám se svými kolegy a kolegyněmi všechno nejlepší a STÁLE NADPRŮMĚRNÉHO životního elánu k vašim dnešním narozeninám. Asi se divíte, kde jsem sehnal datum. Jednoduše, z mého diáře. Před 4roky jste na Techagru obdržel v den svých narozenin to nejcennější zootechnické ocenění: Taufrovu medaili. A ta se nedává jen tak někomu jako v Plzni. Proto, ještě jednou, mnoga leta! A s nimi, ještě mnoho praktických rad pro nás, ve stájích. Děkujeme vám za vaši činnost! Štěpán L

Re: Blahopřání

(Doležal, 17. 4. 2012 17:48)

Štěpáne, sice opožděně, ale o to upřímněji děkuji! A samozřejmě, budu se snažit! Zdraví vás O.D.

konstrukce stáje

(Doležal, 7. 4. 2012 17:01)

Paní Jano, je to velice častá otázka. Jen obtížně se na ni odpovídá, protože každá z užívaných konstrukcí má své přednosti i své nedostatky. Před krátkým časem jsem vysvětloval na jednom semináři na Prachaticku výhody dřevěných konstrukcí pro stájové objekty. Pokusím se zde to moje vysvětlení prezentovat a budu doufat, že se vám nějaké z uvedených argumentů bude hodit pr přesvědčování kolegů. Takže:
Proč stáje s využitím dřevěných konstrukcí?

►dřevo je univerzální a obnovitelná surovina s obrovským ekologickým potenciálem,
►dřevěné konstrukce jsou tradičním a krajinotvorným faktorem, který neruší,
►při výstavbě převažují tzv.suché procesy, spojené s rychlostí výstavby,
►dřevo je materiál nepřekonatelně lehký, pružný a prodyšný,
►tepelný odpor je příznivější než u ostatních materiálů jako je ocel, beton,
►prokazatelně je ve dřevěných stájových konstrukcích nižší relativní a absolutní vlhkost, což je významná přednost tam, kde 100dojnic za 24hodin vyprodukuje dýcháním a pocením 1000kg vody z evaporace a pocení,
►z dlouhodobého měření se prokázalo, že sálavé teplo z této konstrukce má příznivější hodnoty pro ustájená zvířata, oproti ostatním konstrukčním materiálům (ocel, železobeton),
►rychlost výstavby je prokazatelně rychlejší v důsledku tzv. letmých montáží,
►pořizovací ceny oproti ostatním konstrukcím jsou srovnatelné či dokonce v současné době nižší oproti ostatním materiálům,
►moderní konstrukce ze dřeva jsou prokazatelně nehořlavé,
►američtí výzkumníci prokazují, že např. ocelové konstrukce vykazují charakteristiky Faradayovy klece, obdobně jako panelové obytné objekty. Medicinský výzkum prokazuje již delší období ohrožení organismů žijících v působnosti Faradayovy klece. Zjišťují u organismů nížší hodnoty červených krvinek, imunitní odezvy, horšího dělení buněk, leckde i vyššího nárůstu alergií či dokonce výskytu karcinogenních onemocnění. Stavařská lobby bohužel tyto informace všemi dostupnými prostředky potlačuje.
►Výskyt plísní a patogenních bakterií je nižší u dřevěných konstrukcí,
►V Anglii v hrabstvích KENT, Surrey, Sussex , se za posledních 7 let nepostavily jiné stáje, nežli dřevěné a to pro všechny kategorie skotu, prasat, koní a malých hospodářských zvířat , mimo drůbeže.
►V USA, ve státech Severovýchodu, převažují (70% ) dřevěné konstrukce stájí a přístřešků, které jsou levnější a ekonomicky rychle návratné.
Věřím, že tento výčet bude postačující. Moc vás zdraví O.D.

Závěr: Dřevo je stavebním materiálem budoucnosti u něhož se projevují zlevňující dlouhodobé tendencekonstrukce stáje

(Janatková, 2. 4. 2012 13:30)

Pane docente, teď jsme skončili poradu o výstavbě. Máme k rozhodnutí tři záměry na výstavbu nové stáje pro dojnice. Liší se v konstrukci. Na přednášce v Prostějově jste toto hodnotil. Sama se přikláním ke dřevu. Prosím můžete mně podpořit argumentačně?Výhody, nevýhody atd. Pamatuji si jen některé, ale nejsou všechny. Budu brát váš názor, který byl silný. Moc předem děkuji a dík za vaše stránky! Jana Janatková

Box

(HAHa, 25. 3. 2012 12:01)

Pane docente, mám dotaz na výšku schůdku na konci boxu..Stavíme novou stáj a moc by se nám hodilo, kdyby schůdek na konci boxu mohl být cca 25cm. Vznikla u nás obava, že to je asi moc vysoké. Dojnice jsou holštýnského plemene. Díky za váš názor! Zdravi vás Hanuš

Re: Box

(dOLEŽAL, 30. 3. 2012 17:44)

Kolego Hanuši, pokud máte krávy o průměrné hmotnosti > než 620-650kg, nemějte obavy! Ale chce to splnit podminku. Rovina lože musí být stejná, jako úroveň schůdku. Kráva nesmí do boxu "spadnout". Chce to alespoň obden dostýlat. Pokud máte matrace, tak tam je to bez problémů. Ba dokonce mám ve sledování stáj, kde výška schůdku činí 28cm a je to bez viditelných negativních změn. Tyto boxy jsou stejně zaléhávány, jako v protější části, kde je výška 24cm. Pozor na úroveň vymezovací zábrany! Zdraví vás O.D.

Skot a zpracování mléka

(Radek, 25. 3. 2012 18:58)

Pane docente,
dělám seminární práci na téma chemická analýza při výkupu a zpracování mléka, na internetu nemohu najít dostatek informací, tak jsem zabrousil až na vaše stránky, kde bych se vás rád zeptal jestli nemáte přehled co a jak se analyzuje dokázal byste mi pomoci s touto otázkou?
Předem děkuji a těším se na odpověď.

Re: Skot a zpracování mléka

(Doležal, 26. 3. 2012 9:57)

Milý Radku, škoda že jste se neozval před rokem, kdy probíhalo perfektní školení o tomto tématu, v rámci seminářů pořádaných Institutem Zemědělského svazu ČR. Já sám bych odpověděl jenom rámcově, ale pokud byste se spojil s autorem této přednášky, znalcem této problematiky, vedoucím laboratoří Českomoravského svazu chovatelů v Hradíštku, panem ing. Kopunetzem, pak ten vám určitě perfektně pomůže. Můžete se na mne odvolat! Emailová adresa je:
kopunetz@cmsch.cz. Držím vám palce!O.D.

přednáška

(Jan, 21. 3. 2012 16:49)

Pane docente, moc vám děkuji za zaslání materiálů i přílohy emailu. Jsem vám moc vděčný. Zase jsem se poučil ! Můžu jen říci to, co si myslí většina účastníků semináře. Totiž, každý rok navštěvuji vaše přednášky, a vždycky si toho odnesu moc pro svou další odbornou práci zootechnika. Nikdy nepostřehnu, že by tam bylo nějaké hluché místo. Za to ještě jednou velký dík s tím, že se budu těšit napřesrok! Moc Vás zdraví ,Jan L.

Re: přednáška

(Doležal, 22. 3. 2012 20:32)

Moc děkuji za vaše uznání! Vždycky to potěší! A napřesrok nashledanou!

osvětlení

(Hana, 19. 3. 2012 11:32)

Mám dotaz!Máme novou stáj a osvětlovaci tělesa jsou skoro pod stropem stáje. Vidím, že je to proti tomu, co jste říkal na přednášce. T.J. co nejníže nad zvířaty. Nemýlím se? Děkuji za perfektní sborník. Stále nacházím něco nového! A platí tyto zásady osvětlení i pro ostatní kategorie? Zdraví vás HanaK.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »