Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ad p.Pešek-osvětlení stáje

(Doležal, 31. 10. 2010 19:26)

Kolego Pešku,nejde o intenzitu osvětlení ale i o spektrální hodnotu světla. Led světlo je povětšinou monochromatické, čili neplnohodnotné. Pokud vám dodavatel zajisti světlo celospektrální, což není u LED světla levná záležitost. Ideální zdroj (Slunce) má hodnotu indexu podání barev -100.Odborníci považují i hodnoty nad 90 za celospektrální. Jen pro zajímavost, běžná zářivka má hodnotu pouhých 68. Takže, není světlo jako světlo co do účinnosti na organismus. Domnívám se, že LED světla nebudou ještě nějaký pátek účinným zdrojem účinného světla.I když je u nich příkon velice příznivý.Zdraví vás O.D.

ad Novotná, dotaz

(Doležal, 31. 10. 2010 19:09)

Tedy tak stručný dotaz jsem ještě nedostal.Ještě štěstí, že to byl dotaz bylo avizováno v nadpisu. Přesto že jsem pouhý zootechnik-technolog a nikoliv stavař vodohospodář, mohu vám sdělit pouze laický názor. Voda ze střechy patří do kanalizace či recipientu. Pokud by byla jímka naplněna močůvkou, hnojůvkou, potom by v důsledku obsahu solí kapalina v jímce zamrzala jen obtížně(nízký bod mrznutí). Voda vám bude zamrzat vždycky, pokud nedáte na strop jímky vysokou vrstvu hnoje, slámy, izolačního materiálu. Samozřejmě, pokud nechcete tuto vodu zahřívat či trvale míchat.Zdraví vás, O.D.

Dotaz

(Novotná, 30. 10. 2010 19:27)

Zamrzá v zimě voda v betonové jímce. Odvod vody ze střechy. Jímka v zimě teple přikrytá, izolovaná proti dešti.

osvětlení stáje

(Pešek J., 29. 10. 2010 20:20)

Dobrý večer pane docente, chceme předělat osvětlení ve stáji. Přečetl jsem si váš článek v Chovu i vaše Metodické listy. Jedna z variant, kterou nám dodavatel nabídl je LED osvětlení, které by bylo energeticky nenáročné a prý i bezúdržbové. Prosím o vaše vyjádření, protože tuto variantu jste nikde nezmiňoval. Rozhodnu se na základě vašeho vyjádření. Velice děkuji za vaše stanovisko!J.P.

ad Izi

(děda, 28. 10. 2010 17:21)

Ahojky Izi, díky za pozdrávek!
Bohužel zelenej dobytek s tvrdým y, zatím neznám.Ale modrej,žlutej,bílej, červenej, černej ,ale i fialovej (kráva Milka)znám a všechny krávy jsou krásný!Moc tě zdravím i tvé brášky do Izraele!D.

JAK SE MAS

(IZI , 28. 10. 2010 16:54)

HESKEJ DEN PREJE IZI

je zelenej dobitek

(izi, 28. 10. 2010 16:49)

jak se mas IZI

AD PAVEL-PODLAHA

(Doležal, 26. 10. 2010 21:25)

Pavle, dle mých zkušeností, kosočtverečná profilace je nejvhodnější na přechody a na místech chodeb, kde se mění směr chůze zvířat. Podélná profilace neplní pouze účel zabránění klouzání končetin, ale také účel "meliorační". Správné rozměry rýh (1,5/1,5 cm) v rozteči 10-12 cm, umožní mj.pohlcení dostatečně velkého množství moči z povrchu chodby a jejího mnohem lepšího vyhrnutí, oproti kosočtverečkové podlaze. I na to je dobré myslet. A teď zkušenost ze zahraničí.Jen pomíjivá část perfektních stájí na východním pobřeží USA využívá ty kosočtverečky. Já bych je nevolil!Nikdy totiž nejsou dokonale vyhrnuté. Ale třeba váš ředitel bude mít jiné zkušenosti, které mu samozřejmě neberu.Zdraví vás O.D.

Podlaha

(Pavel , 25. 10. 2010 22:48)

Zdravím vás! Prosím o radu!Dokončujeme podlahy.Náš ředitel chce chodby s kosočtverečnou profilací.Můžete mě napsat, co je lepší? Tato, nebo souběžná s osou řad boxů, nebo jaká? Předem děkuji za vás kvalifikovaný názor! P.

Klatovy

(zootechnik okr.Strakonice, 22. 10. 2010 23:12)

Pane docente, nechci teď vůbec poradit! Ale chci vám poděkovat za včerejší přednášku. Dovedete zaujmout, a donutit, aby se člověk zamyslel nad tím, že vedle mu utíkají peníze protože nevidí okolo sebe! Udělal jsem si moc poznámek, a začnu to tvrdě napravovat.To vám slibuji! Moc vás zdravím, Z.

ad Dr. Abramson-Šímová ztráty telat

(Doležal, 21. 10. 2010 16:50)

Moc děkuji za doplnění o veterinární prevenci.Spíše by mně ještě zajímalo, proč na onu situaci v daném podniku nereaguje místní veterinář. Asi má větší zájem o psy a kočky. To je škoda.Krávy a telata jsou dle mého názoru užitečnější.Ach jo! Moc zdraví, O.D.

Šímová -ztráty telat

(Dr. Abramson, Izrael, 21. 10. 2010 10:56)

Dobry den,
Ja tady tak sleduji vasi diskusi ze zahranici (Izrael) a velice mne zaujala otazka "Ztraty telat". Ja bych jenom doplnil k siroke odpovedi pana docenta, ktery vecne a konkretne hovori spise k prevenci pred casnymi porody a potraty. Jak spravne pan docent podotyka, nezname konkretni situaci vasich chovatelskych podminek, ale s nejvetsi pradepodobnosti tez doslo ci mohlo dojit, ze vase stado bylo infikovano virusem BVD nebo/li Bovine Virus Diarrhea, ktery u skotu zpusobuje potraty a prujmova onemocneni. Cesky ekvivalen bzel neznam a tim s omlouvam. Pokud je situace ve stade natolik alarmujici, ze dochazi az k 6% ztratam, doporucoval bych tak za pomoci vaseho osetrujiciho veterinarniho lekare, kazde mrtve narozene tele ci plod, prevest na veterinarni patologii a tam ucinit patricny rozbor. Tez bych nechal od celeho stada odebrat krev a na laboratornich testech bych nechal overit pritomnost protilatek na BVD! Nasi izraelsti chovatele automaticky nechavaji sva stada vakcinovat tzv Triangle, ktery dava zviratum protilatky na 4 zavazna onemocneni:1) BVD (zpusobuje potraty a prujmy), 2)IBR, 3)BRSV a 4)Para-influenca (druhy chripkovych a respiratorni onemocneni), takze k radam pana docenta bych jako prevenci jeste doporucil vase stado kazdym rokem pravidelne "naockovat" Trianglem.
S pozdravem Dr. Abramson Kimronuv veterinarni vyzkumny ustav, Izrael.

Šímová -ztráty telat

(Doležal, 19. 10. 2010 22:10)

Paní Šímová a je to zase tady! O vašem chovu nic nevím, takže budu zevšeobecňovat. V prvé řadě je to podcenění předporodního období. Stejný výskyt mrtvě narozených telat je tam, kde jsou krávy společně s vysokobřezími jalovicemi na ploše , která nečiní těch minimálních 5m2. Kluzká podlaha, vlhko, nenastláno, bláznivě hrubiánský ošetřovatel s vidlemi v ruce a otevřenou hubou od nepřetržitého řvaní. Zootechnik či ošetřovatel 2x denně se přesvědčující špinavou rukou v rodidlech krávy, že to tele tam skutečně je, podceněná minerální výživa, nedostatek vápníku, 24hodin osvětlení, nedostatek vody atd.atd., vše co vybuzuje neklid mezi skupinově ustájenými zvířaty. Je zajímavé, že v individuálních kotcích je výskyt MNT výrazně nižší.Navíc ještě,procento MNT se zvyšuje administrativně, v důsledku postnatálních úhynů do 3dnů po narození, v důsledku podceněné péče o novorozené tele.Je to bolest, která je řešitelná jen absolutním přebudováním myšlení chovatelů a důslednou kontrolou ošetřovatelů. A není to jednoduchý úkol, který se vyřeší za týden!Žádné odchylky od osvědčených rutin tohoto období se nevyplatí! Asi jsem vás moc nepotěšil. Dejte vědět email a místo a až pojedu okolo, tak se zastavím.Každého telete je škoda!Zdraví vám i vašim kravičkám, přeje O.D.

díky

(Jaroslav-Vysočina, 15. 10. 2010 23:04)

Pane doktore, díky.Myslím, že jsme se v těch 10bodech poznali.Příčina je naše hrubosrstá matrace, nebo jak vy říkáte rohož. Vzpomněl jsem si na jednu vaší přednášku před mnoha lety.Test bolavého kolena se ta zkouška jmenovala.Tak to je ten brusný papír. Zkusíme na ní přihazovat piliny , nebo separát od sousedů.A když to nepomůže , tak se budou muset vyměnit matrace.
Jinak dík i za připomenutí akademika Bílka.Podle mého zesnulého otce to byl velký člověk.Zítra do Slaného posílám svého syna, který studuje v Praze. Třeba udělá nějakou fotku. A tu knihu vám moc závidím. Viděl jsem ji jenom jednou u prof. Kratochvíla a moc jsem ji chtěl vlastnit. Moc vás zdravím a moc si vás cením! Jaroslav z Vysočiny

ztráty telat

(Šímová , 15. 10. 2010 16:24)

Pane docente, přečetla jsem si vaši odpověď na poškození hlezen. Můžete mě ve stejném duchu napovědět, kde hledat příčiny mrtvě narozených telat.U nás to je už přes 6%.A to je asi moc? Hledáme a hledáme.Prosím napovězte, vím, že to bude mnohopříčinný vliv.Předem děkuji!Š.

Jaroslav-Vysočina

(Doležal, 14. 10. 2010 17:35)

Příteli Jaroslave, to je téma na seriál článků v Našem Chovu.Vyjmenuji zde stručně možné příčiny, s kterými jsem se setkal na svých cestách po našich ale i zahraničních stájích. Těch příčin může být několik desítek a mnohdy se jejich účinek společně násobí.Tak např.:
1.Zcela nevhodně matrace či spíše rohože s "vražedným" dezénem (a la brusný papír.)
2.Nevhodné řešení zadní hrany boxového lože.Ostrá hrana.
3.Přistýlání pilinami z tvrdého dřeva (buk,dub,jilm)
4.Nepohodlný box nutící krávy ležet nepřirozeně tak, že mají hlezno přímo nad zadní hranou boxu.
5.Údajně se na tomto jevu podepisuje i nedostatečná minerální výživa
6.Nevhodné zábrany v dojírně.(Mizivě)
7.Dlouhodobé ležení krav na betonové podlaze v krmišti, mezi boxy či v průchodech
8.Minimalizace důsledků tohoto jevu ošetřovateli i zootechniky.
9.Častější výskyt u krav s tzv. psím posedem nebo s tzv.vstáváním po koňsku tj. opačně, zcela nepřirozeně pro krávy.
10.Zanedbání počátečních příznaků, bez prvotního ošetření či léčení.
Je to bolestivé a nebezpečné! Proto je nutné všemi dostupnými prostředky tento projev hlídat a bezprostředně léčit. Doporučuji:viz můj článek ve Farmáři č.1/2009, Lékárnička starých chovatelů.
Moc vás zdravím a přeji vám i vašim kravičkám to nejlepší!O.D.

hlezenní klouby

(Jaroslav-Vysočina, 11. 10. 2010 22:41)

Vážený pane doktore, nevíme si rady.Skoro u 30% našich krav se objevují odřeniny hlezen v různých stupních závažnosti. Hledáme příčiny. Nebudu vám teď specifikovat naše ustájení, ale chtěl bych, abyste vypíchl jakési obecné příčiny. Možná, že se v tom najdeme.Rád bych vás pozval k nám.Třeba najdeme ještě jiné naše prohřešky proti zdravému zootechnickému vidění.Díky , Jaroslav

Ad Mirek světlo u býků

(Doležal, 8. 10. 2010 15:39)

Dobrý den Mirku, máte 100% pravdu.I český bejk je organismus, který je vyživován také světlem.Prosaďte to, co považujete a nebo jste přesvědčen,že je správné.Ta stará praktika, převzatá z chovu drůbeže je mylná a je nutné ji co nejdříve napravit.To samé, co platí u krav platí u vykrmovaných býků. Světla instalovat tak aby na povrchu ležících zvířat bylo 200Lx, a aby byla nad nimi nízko (250-280cm.) A ve světle by měli být 15-16hod.Vůbec nebudou agresivní, ale budou více žrát.Přírůstek bude vyšší cca o 10-12%.Snažte se světla častěji čistit.Ten světelný tok musí být nepřerušovaný.NEDÁVEJTE POUZE BÍLÉ ZÁŘIVKY!Střídavě i žluté!Držím palce!O.D.

dotaz na světlo u býků

(Mirek, 5. 10. 2010 22:42)

Pane docente, máme starou výkrmnu býků, která je kromě malé kubatury ještě tmavá.Věřím, že světlo je u býků stejně důležité jako u krav. Bohužel, stále se hádám se svým zootechnikem, který tvrdí, že býci aby byli klidní potřebují převážně tmu.Věřím, že mě poskytnete nějaké argumenty pro mou domněnku.Moc vám předem děkuji!Jinak vaše poradna je skvělá!Mirek

ad:Jara-Kaštany jírovce

(Doležal, 30. 9. 2010 20:09)

Zdravím Jaro, moc vás nepotěším. Před dosti dlouhým časem (více než 20let)v probíhajícím experimentu (výběrové krmení) se u srnčí zvěře potvrdil nezájem o příjem celých kaštanů, a to i v době relativního nedostatku jiného krmiva. U divokých prasat tomu bylo naopak. Při užití "míchanice" drcených kaštanů se šrotem se příjem nepatrně zvýšil. Odůvodnění specialistů: převažující hořká chuť! Takže, asi moc úspor na krmivu nevznikne, protože jakási analogie mezi srnou a kozou zřejmě existuje. Osobně bych do toho nešel! Nebo, zkrmoval bych kaštany v Zoo.O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »