Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vse nejlepsi

(Dr. Samuel Abramson, 10. 4. 2013 13:01)

Vse nejlepsi k narozeninam tatinku ze slunecneho Izraele od vsech vnuku a cele nasi rodiny.

Re: Vse nejlepsi

(Doležal, 10. 4. 2013 21:21)

Moc a moc děkuji! Těším se na shledání!Tata

vsechno nejlepsi k narozeninam

(hanokh, 10. 4. 2013 17:55)

dedo vsechno nejlepsi k narozeninam az do 120 ti preje tvuj vnuk z izraeli co na tebe vspomina.

separát

(Mašek, 29. 3. 2013 20:12)

Pane docente, chci znát váš názor na tuto situaci. Na farmě máme bioplynku, která kromě bioplynu produkuje také separát. A je ho dost! Náš šéf ho chce využívat pro stlaní do boxovek, ale i do kotců pro telata a jalovice. A to tak jak vypadává ze separátoru. Když ho zmáčknu v ruce, tak z něj teče! Lepí se na ruce. nám se to vůbec nezdá! Co máme dělat, jak prosadit svůj názor, který by přesvědčil předsedu, že to je nedobré, chtěl jsem napsat blbé rozhodnutí. Prosím, napište nám k tomu něco! Předem děkujeme a to i za vaši perfektní přednášku na Hané! J.Mašek

Re: separát

(Doležal, 31. 3. 2013 18:19)

Milý kolego Mašku, souhlasím s vámi, že nastýlání čerstvého a vlhkého separátu je "blbost"! Nízká sušina podestýlky je průšvih proto, že nevytváří, a to zvláště v zimním období podmínky pro pohodu zvířat při ležení. Většina tohoto materiálu vycházejícího ze separátu má sušinu 24-26%. To je setsakramentsky málo! Taková podestýlka studí. Navíc je kyselá! A podestýlka by měla mít min.30%sušiny a měla by být alkalická, s pH 8,5-9,0. Tak, aby se zamezovalo namnožování patogenních mikroorganismů. No a k tomu by mělo být zcela samozřejmé, že separát budu směšovat s jemně mletým vápencem (zrnění 009), v poměru 3-4:1. Tím zvýším sušinu i alkalitu. Více o tom píši v Našem chovu, č.6/2009,s76-78 a č.2/2013,s.73-78. Tam je více argumentů. Víte moderní chovy bez alkalizace loží a to u všech kategorií skotu si již nedovedu představit! Kdyžtak ještě zavolejte! Mnoho úspěchů při jednánií se šéfem vám přeje O.D.

Blahopřání

(Dostálek, 6. 3. 2013 12:54)

Vážený pane docente, milý Oldřichu, dovol mi, abych ti co nejupřimněji poblahopřál k udělení Zlaté medaile České akademie zemědělských věd. Jsem přesvědčen o tom, že je to vyjádření nikoliv pouze u příležitosti tvých význačných půlkulatin, ale především k tomu, co jsi pro chovatele v minulosti i v současnosti udělal a činíš. Jseš v povědomí českých chovatelů brán jako osobnost, kterých je stále méně. Proto bych si přál, aby tvůj elán, aktivita a přátelský vztah k nám chovatelům vydržel tak dlouho, pokud to tvé (věřím, že pevné) zdraví vydrží. Moc ti držím palce a děkuji ti za všechny tvé čtivé a inspirující články a přednášky! Byla a je to vždycky účinná pomoc! Moc tě zdraví, J.Dostálek

Re: Blahopřání

(Doležal, 9. 3. 2013 21:09)

Jaroslave, kamaráde, moc ti děkuji! A slibuji, že se budu snažit do té doby, pokud mě vystačí motivace. Zatím je jí dost! Zdraví tě, O.

Vápenec

(Jan Šťastný, 21. 2. 2013 19:44)

Vážený pane docente, moc vám děkuji za článek v č.2 Našeho chovu. Mně velice pomohl, protože jsem na jeho základě prosadil nákup dolomitského vápence. Chci začít od bud pro telata a postupně přejít na všechny boxovky.Myslím, že je to věrohodná metoda na zlepšení prostředí chovných zvířat. Teď jenom sehnat toho nejvhodnějšího dodavatele. Vlastně je to bezeztrátová metoda. Ještě jednou díky! J.Š.

Re: Vápenec

(Doležal, 1. 3. 2013 22:31)

lJsem rád, že ten článek byl užitečný. Mám důkazy, že nikoliv pouze pro vás. Byl na něj docela slušný emailový ohlas. No a co se týká toho dodavatele, tak vám chci sdělit, že jsem konzultoval se zástupcem firmy:VÁPENKA ČERTOVY SCHODY,Pan MGR.TOMÁŠ HRAJ, MOB. 606769075, tomas.hraj@lhoist.com/ Nabízí především čistý vápenec, který pro stájové účely je perfektní. Zdraví vás O.D.

prosba o radu

(Luboš, 1. 6. 2010 12:57)

Prosím o radu týkající se členění bakterií na gram- pozitivní a gramnegativní. Zda je vyvinutá nějaká metoda použitelná v běžné praxi např. jako NK test. Zjišťuji o tom informace, přečetl jsem si, že tohoto členění bakterií využívají v USA k diagnostice původců mastitid a pak k určení následné léčby. Děkuji za odpověď.

Re: prosba o radu

(tatooka, 19. 2. 2013 15:12)

detekovat gram + a gram - bakterie lze pomocí přístroje MicroMast - Mastitis Diagnostic Set, konzultující MVDr. J. Prášek má telefon 775956986.

Re: prosba o radu

(Doležal, 21. 2. 2013 18:12)

Milý Luboši, nepovím vák k vašemu dotazu více než "tatooka", inzerující konzultanta MVDr . J.Práška. Specialista, který určitě bude vědět více. Zároveň "tatooka" děkuji za pohotovou reakci!O.D.

otrava telete?

(Barbora Holá Burešová, 13. 2. 2013 14:04)

Dobrý den, pane docente, chci se zeptat na Váš názor: Uhynulo tele-jeden den čilé, zdravé, příští den KO. Při pitvě zjištěno nestrávené jídlo v žaludku, ten byl nafouklý, stejně jako střeva, která byla prázdná a s krví. Játra, slezina, plíce OK. Je možná otrava, kterou stanovil veterinář, nebo to může být i jiná příčina? Děkuji

Re: otrava telete?

(Doležal, 15. 2. 2013 11:24)

Paní Barboro, těch příčin může být mnoho a to nikoliv pouze otrava. I když pitva to naznačila. Víte, setkávám se často s náhlými postnatálními úhyny
do věku 5-7 dnů.Tele se jeví jako zdravé, a do rána je bez života. To je častá příčina vzniku rota a coronavirových enteritid. K nim jsou náchylná telata s nedostatečným průběhem mlezivového období (pozdní napojení, neadekvátní mlezivo )atd. Podívejte se znovu na hygienu lože! Dostávám zprávy od chovatelů, kteří dali na mé rady o použití dolomitského vápence na lože VB. Vesměs si pochvalují to, že se jim snížila mortalita. O morbiditě ani nemluvě. Jak říkám, těžko lze jednoznačně určit příčinu.Myslím, že váš veterinář bude mít pravdu. Ale přesto, zkuste se zamyslet nad zkvalitněním mlezivové výživy a to především v časnosti podání , nad kvalitou mleziva a v neposlední řadě i nad hygienou lože.
Z mých šetření je to u 50% chovů dost velká hrůza. Držím vám palce. Omluvte mně, nebyl jsem 2 dny u PC. Zdraví vás , O.D.

Re: Re: otrava telete?

(Barbora Holá Burešová, 15. 2. 2013 11:52)

Děkuji za odpověď, u nás se pravidelně ošetřuje vápencem lože, napájení je neustále kontrolováno. První mlezivo je dáváno jakmile je tele olízané a dané do boudy, každopádně do hodiny po narození první dávka. Další napájení je v pravidelných intervalech. Vzhledem k tomu, že mezi VIB jde o ojedinělý případ, opravdu půjde asi o otravu...ale ještě mi prosím poraďte, dle příznaků, je možné vystopovat co by otravu způsobilo? Nebo je nutné dát vzorek do laboratoře? Děkuji za odpověď.

Re: Re: Re: otrava telete?

(Doležal, 16. 2. 2013 22:44)

Paní Barboro, těch tipů na příčinu otravy může být" neurekom".Skutečně se neodvažuji!Asi bez analýzy se to neodváží nikdo. Ale jinak jste mně potěšila, že vaše postupy při odchovu jsou velice racionální. Kéž by takových chovatelů bylo více. Ještě poznámku: Při používání prachového dolomitského vápence se nám osvědčilo dávkování 2dcl na VIB a den.Snažte se o zrnění 009, které je vzhledem k velkému povrchu velice účinné. V č. 2, N.Chovu mám o tom článeček. Moc vás zdraví ,O.D.

Nafouknutí telat

(Jarka, 11. 2. 2013 8:44)

Dobrý den, někdy se nám stane, že se některé tele po napití nafoukne - přepité určitě není, krmíme 3x2l. Někde jsem četla, že záleží i na tom, v jaké výšce a jak natáhlou nebo sklopenu hlavu tele při pití má. Nepoužíváme kbelíky s dudáky. Může to být ovlivněno výškou podestýlky? Děkuji J.

Re: Nafouknutí telat

( Doležal, 12. 2. 2013 11:52)

Zdravím vás Jarko,můžu vás ujistit, že příčin "nafouknutí" telat jsou desítky. Samozřejmě, že i poloha , resp. úroveň hladiny mléčného nápoje může mít určitý vliv na příjem a následně i na alimentární poruchy. Ale ono to může být způsobeno i tím, že hygiena lože, resp. podestýlky může být nedostatečná.(kryprosporidie, kokcidioza atd) . Dokonce mám i zkušenost z toho, že po vypiti mléčného nápoje se vědra nevymyjí a nalije se do nich napájecí voda, která jen potom bílá
od mléka. Ta ale nepřichází do bachoru, ale do slezu jako mléko. To je častá příčina nadýmání. Podívejte se na starter, zda není zaplísněný. Nedávejte jej do zásoby! Je hygroskopický, nasává vlhkost a plesniví.Nekrmte šrot! Pozor i na seno, tedy pokud jej krmíte. Ale v mléčné výživě raději nikoliv!Zkuste alkalizovat podestýlku ve VIB, resp. pod telaty každodenním posypem dolomitským vápencem.(Viz můj článek v Našem chovu č.2/2013,76-78) Je toho moc, co by mohlo být příčinou.Chtělo by to navíc ještě vidět v reálu. Potom by mohly být závěry trochu jasnější. Zkuste se zamyslet nad uvedenými body. Třeba tam bude jedna z příčin.Držím vám palce, O.D.

Re: Re: Nafouknutí telat

(Jarka, 12. 2. 2013 12:21)

Dobrý den,kbelíky vždy po mléku umýváme, po ranním je i dezinfikujeme v lázni. Problém tedy bude asi v té vysoké podestýlce, která se nevyhrnuje ani nedezinfikuje a jen se stále přistýlá.Děkuji.J.

STUDIE

(Petr J., 31. 1. 2013 10:46)

Dobrý den pane docente,obracím se na Vás s tímto dotazem.Existuje nějaká nezávislá firma nebo osoba,která je schopná sestavit ekonomickou studii živočišné výroby na farmě.Neustálé poslouchání vedení jak je chov skotu totálně nerentabilní mě již přestávají bavit a naší účtárně nejde již důvěřovat , protože mi stále připisují nezkrmené krmivo vlastní,neprojetou naftu nebo nadměrné výkony dílny apod.Když si to počítám sám nevycházejí mi nějaké velké zisky, ale určitě ne milionové roční prodělky.V chovu skotu nás pracuje pár na 900 kusů skotu,nádoje slušné,ztráty na telatech do 4 %,zabřezávání dobré,vstupy na nakoupená krmiva určitě nižší než v okolních podnicích atd.,přesto se stále musíme obávat o budoucnost kravek v podniku.
Myslel jsem, kdyby někdo na základě dodaných podkladů vypracoval ekonomický rozbor, věděli by a snad i pochopili skutečné náklady na chov skotu.Předem děkuji a hezký den.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA