Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: telata

(Doležal, 28. 11. 2011 22:17)

Milá Lenko, pamatuji si na vás velice dobře a moc jste mne potěšila svým aktivním přístupem ale i pozitivními výsledky. Velice hodnotím ten vzestup spotřeby starteru. Ale ptáte se na něco jiného. O kolik zvýšit spotřebu mléčného nápoje v období mrazů. Jestliže budete mít základ 4,00lt za den, tak se stává jakýmsi obecným pravidlem přidat tolik procent nápoje, jaká je venkovní teplota. Je to jakási zkušenost předních chovatelů.. Takže při teplotě -5°C to bude- 4,2lt, při -10°C -4,4lt, při -15°C - 4,6lt, při -20°C -4,8lt. No a nápoj musí být tak teplý aby si telátka neopařila mulec a také aby nápoj nebyl studený jak "psí čumák". Raději ho podávat 42¸0°C teplý. Dávku raději nezvyšujte, protože by se okamžitě snížil příjem starteru. Když budete krmit při velmi nízkých teplotách 3x denně, tím lépe. Vyřiďte pozdrav všem telátkům! A vás také moc zdravím, O.D.

Re: telata

(Doležal, 28. 11. 2011 22:24)

Pane Bukovjane, pošlete mě svou emailovou adresu, pošlu vám pár tabulek i nákresů. A ještě lépe, pokud budete mít cestu na Uhříněves, dejte vědět, popovídáme, nakreslíme, řekneme si ,na co nezapomenout a co lze opomenout. Musí to být velice levné. Je třeba zvážit, zda na hlubokou podestýlku budete mít vše potřebné. Není to totiž levná technologie!Můj email je: docdol@seznam.cz. Držím vám palce.O.D.

Re: Re: telata

(literatura na ustájení skotu, 28. 11. 2011 22:26)

Pane Bukovjane, pošlete mě svou emailovou adresu, pošlu vám pár tabulek i nákresů. A ještě lépe, pokud budete mít cestu na Uhříněves, dejte vědět, popovídáme, nakreslíme, řekneme si ,na co nezapomenout a co lze opomenout. Musí to být velice levné. Je třeba zvážit, zda na hlubokou podestýlku budete mít vše potřebné. Není to totiž levná technologie!Můj email je: docdol@seznam.cz. Držím vám palce.O.D.

Literatura na ustájení skotu

(Bukovjan, 27. 11. 2011 19:53)

Dobrý den
Mohl by jste mi pane Docente doporučit nějakou literaturu, která se týká parametrů haly na ustájení a výkrmu s volnou podestýlkou. (objemy vzduchu, plocha kójí, větraní a pod.) Chtěl bych stavit novou halu místo starých chlívů, které jsou absolutně nevyhovující. Literatury je sice spousty, ale těžko takhle říci jestli správné. Proto bych byl moc vděčný za Vámi doporučené tituly, které jsou podle předpisů a dle moderních ověřených metod.
Předem děkuji s pozdravem Bukovjan

Podlahy, profilování

(Honza, 18. 11. 2011 15:01)

Dobrý den pane docente! Mám obrovské dohady s dodavatelem stavby, který prosazuje kosočtverečnou profilaci hnojných chodeb. Pamatuji se, že asi před 4roky u vás v Uhříněvsi jste nám vysvětloval, proč tuto podlahu na chodbách ne. Potřebuji to prosím zopakovat, abych měl argumenty od kapacity! Předem vám děkuji! Moc mě tím pomůžete a nechci udělat chyby! Pozdrav od Dáši Plekancové a ode mne! Honza K.

Re: Podlahy, profilování

(Doležal, 21. 11. 2011 18:52)

Milý Honzo, je to velmi frekventovaný dotaz a přes mínění vašeho dodavatele stavby musím znovu napsat, že podélné profilování podlah chodeb, je výhodnější, protože se lépe stírá. Pokud je i podlaha s mírným sklonem do středu ke svodnému kanálu, tak rýhy jsou jakousi meliorací, kde může moč i voda pomalu odtékat, To by u kosočtverečné profilace nebylo. Zkuste si spočítat jaký objem tekutiny se vejde do podélných rýh o rozměrech 15x15mm s roztečí 100mm?! Není to málo! Kosočtverečnou profilaci doporučuji do příčných průchodů. Tam se bezvýhradně hodí. Teď jen, aby dodavatel realizoval podlahy v náležité kvalitě a vykonal profilování ve správné konzistenci betonové mazaniny. To umí jen málokterá firma. Vím jen o dvou! Takže, buďte při jednání neoblomný! Držím palce! O.D.

kauterizace

(HANA, 11. 11. 2011 17:44)

Vážený pane docente, mockrát vám děkuji za vaší včerejší přednášku. Myslím, že z žádné jsem si ještě neodnesla tolik poznatků, jako z té vaší ve Velké Chyšce. Všichni jsme se shodli na tom, že jste jako přednášející jednička. Prostě, umíte to a víte jak na nás! Přesto mám jeden dotaz. Dohadujeme se , kdy je nejlépe začít s odrohováním u telátek. U nás je běžná praxe ve 30-40dnech. Ale zaslechla jsem vás v předsálí, jak říkáte dřívější doba, že je lepší. Prosím, mohl byste mě toto upřesnit? Moc a moc děkuji , Hanka

Re: kauterizace

(Doležal, 17. 11. 2011 19:38)

Zdravím vás Hano, vzpomínám si na vás a vím, že jste měla perfektní dotazy. Je vidět, že o své práci přemýšlíte. Co se týká termínu kauterizace, tak mohu jen zopakovat: čím dříve, tím lépe. Jakmile pocítíte hmatem rohové pučnice, dejte se do toho. Znám zootechniky, kteří jsou schopni pátý den po narození telete, pučnice nahmátnout. Moji dobří přátelé, odhadují průměrnou dobu na 10. den věku, nejpozději 14dní! Jsou však případy, a to špatné příklady, kdy odrohování se vykonává až po převodu na rostlinnou výživu. A to jsou dva stresy najednou. Závěr: myslím, že by se vy se svou šikovností strefila do 14dnů. Přeji vám hodně úspěchů! Někdy nashle! O.D.

Přístřešek

(Dostál, 5. 11. 2011 19:04)

Pane docente, viděl jsem u vás před časem řadu nákresů posuvných přístřešků, které by se mne na farmě hodily pro všechny zvířata. Prosím, můžete je přivést sebou do Velké Chyšky na seminář. Rád bych je využil a prohovořil s vámi realizaci. Dík za vaše stránky, J.D.

Re: Přístřešek

(Doležal, 6. 11. 2011 22:55)

Kolego Dostále, beru něco s sebou! Těším se na shledání!O.D.

Ad Ilona-seminář V.Chyška

(Doležal, 3. 11. 2011 10:45)

Paní Ilono, přihlásit se je možné na emailu:
frantisek.papez@zdvelkachyska.cz
beckova.ilona@vuzv.cz
Jinak pozvánka je ke stáhnutí na www stránkách VÚŽV Uhříněves, kde je i program.
Jsem rád, že vítězí řízek! Zdraví vás O.D.

přirozené zasušení krav

(Ilona, 2. 11. 2011 19:14)

Pane docente, velice by mě zajímaly jiné možnosti bezpečného zasušení krav bez obav z následné mastitidy.
A můj druhý dotaz se týká semináře, který se má konat tento měsíc desátého a na kterém budete přednášet. Ráda bych se ho zůčastnila, ale nevím místo konání a způsob přihlášení. Velice děkuji za odpoved´. Ilona z Vysočiny

Re: přirozené zasušení krav

(Doležal, 2. 11. 2011 20:14)

Kolegyně Ilono, k semináři: Koná se ve Velké Chyšce u Pacova, dne 10.11. v 10hodin.(bude řízek a moudrosti.). A k tomu zasušování si povíme po mém či před mým povídáním z očí do očí, ano?Těch metod je mnoho a záleží na úrovni nádoje před zasušováním.Těším se na shledání, O.D.-

Re: Re: přirozené zasušení krav

(Ilona, 3. 11. 2011 7:47)

Na řízek my slyšíme a pár moudrostí k tomu...skvělá kombinace..jak se tedy můžem přihlásit?:o)

Pochvala

(Marie, 2. 11. 2011 19:58)

Pane docente,
jste super! M.

Re: Pochvala

(Doležal, 2. 11. 2011 20:16)

Paní Marie, červenám se, až se skoro pýřím! Jsem ješita a je to pro mne pohlazení! Díky!O.

děti a krávy

(Jana, 31. 10. 2011 22:24)

Pane docente, chci se pochlubit. Na základě vašeho článku v Našem chovu jsem pozvala žáčky ze 2.a3. třídy do naší moderní stáje. Děti nadšené, paní učitelky nadšené a já jsem skoro slzela. Budu to opakovat, ať si řvou nadřízení jak chtějí. Máte pravdu, tak se mají vychovávat lidé k lásce ke zvířatům ale i lidem. Na přednášce v Prostějově jste se zmínil o německém pokusu s alergickými dětmi. Můžete mně poskytnout pramen? Německy docela umím. Přeji hodně zdraví a stálý úsměv ! Jana z Hané

Re: děti a krávy

(Doležal, 2. 11. 2011 13:14)

Jano, jste perfektní ženská! Kéž by vás bylo víc. Samozřejmě , že i správnejch muckejch! Však ono se to myšlení brzy zlomí! Držím vám palce! a děkuji vám!O.D.

ad Veterinární kontrola

(veterinář, 24. 10. 2011 11:22)

Pane docente, jsem veterinář. Nejsem pejskař ani kočičkář, ale pracuji léta s velkými hospodářskými zvířaty. Zcela vám dávám za pravdu s odpovědí na připomínky jednoho zootechnika k výmyslům EU. Víte, ono je to tak, že zemědělci v ostatních zemích EU blbosti nerespektují. Nadřízené orgány veterinářů místní předpisy tak ortodoxně nepřizpůsobují neopodstatněným předpisům EU. Naši předposraní veterinární úředníci jsou schopni tyto předpisy ještě zpřísnit. A ten požadavek na hmatový kontakt? Tak to je vrchol. Ti , co to vyžadují, tak snad nechodili do školy. Mohu vás ujistit, že rozumných a tolerantních veterinářů je víc ,jak těch vyhláškových. Rád si čtu ve vašich stránkách, vždycky se něco dozvím.Zdraví vás Veterinář z Moravy!

Re: ad Veterinární kontrola

(Hložek, 25. 10. 2011 13:12)

Vážení, před pár týdny jsem byl v Katalánsku, v sev.Španělsku na jedné velkofarmě. Odchov ve 400 plastových boudách. Neexistuje, že by boudy byly blížeji od sebe než 1metr. Ten rektální alpinismus našich orgánů vůči orgánům EU je až groteskní. A nadělá se škody na desetiletí! To jen má krátká poznámka. Musíme se bránit aspoň tím, že o tom budeme veřejně mluvit! Zdravím vás a čtěte a řvěte!H.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA