Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Dotaz na přednášku

(Doležal, 19. 12. 2011 22:18)

S tou hygienou vemene to vezměte od podlahy. To nemyslím obrazně.Oddojky na podlahu jsou "prasárna"! Pokud se ten článek bude považovat za inspirativní a bude se naplňovat na 75%, BUDE TO BEZVA, ALE DÁ SE TO dotáhnout až na 100%. Jo a přednášku ve vaší blízkosti budu mít 7.3. v Ostrožské Lhotě, jako v loňském roce. Pozvánka bude i na mých stránkách. Těším se na popovídání s vámi!O.D.

hluboká podestýlka

(Honza, 13. 12. 2011 21:46)

Dobrý večer pane Doležale. Dovoluji si vznést následující dotaz. Máme cca 300krav a část mých spolupracovníků by si přála novou stáj na hluboké podestýlce. Na mé protiargumenty neslyší, protože jsem prý ucho! Prosím vás pěkně, můžete mi zde sdělit argumenty pro a proti? Vnitřně cítím, že by to byl průšvih, protože jsme 500m nad mořem, a obilovin tady moc není. řepkoviny ano. Budu vám moc vděčný za vaši reakci. Srdečně vás zdraví Jan Hron

Re: hluboká podestýlka- Honza

(Doležal, 15. 12. 2011 13:51)

Milý kolego Honzo, určitě předpokládáte jak asi odpovím. Pamatuji si vás z jarní přednášky, kde jste měl obdobný dotaz. Nic proti hluboké podestýlce nemám, ALE!? Pro 300krav a ve vaší nadmořské výšce a jak píšete v krajině plné řepky, by to nebylo to nejlepší. Všechny propočty vedou k tomu výsledku, že mléko z podestýlaných objektů je min. o 30hal. dražší! Proč? To je jednoduché: Min.7kg slámy na DJ,(sklizeň, transport, nastýlání,vyhrnování) náklady na vodonepropustnou vanu,striktní podmínky pro vyklízení a aplikaci atd. Proč se tato technologie nevyužívá u velkých kapacit v chovatelsky vyspělých zemích? Protože je to především náročnější a nikoliv navýsost welfare.Boxovku již dlouhá léta označuji za technologii "bombenfest und idiotensicher"! Když nebudu mít k dispozici slámu nebo jinou podestýlku tak krávy v boxovce přežijí v pohodě! Když ji nebudu mít u hl. podestýlky, tak se mě krávy dozajista utopí v hlubokých "s.ačkách". Udělejte si průběh technologických toků! Uvidíte, že při této kapacitě budete mít co dělat ,abyste to organizačně zvládli! A krávy nebudou ve větší pohodě, oproti boxům.Určitě nikoliv! Pokud budete mít zájem, přijeďte za mnou, a všechno podrobněji prodiskutujeme! Nemá cenu jít do dobrodružství a to navíc velice drahého.Určitě byste museli volit přístřeškovou stáj. Hluboká podestýlka je reaktor na tvorbu vodní páry, tepla, CO2,NH3 atd. V uzavřené stáji by to byl průšvih. Takže to jen na okraj, pro vaši první argumentaci! Moc vás zdravím Honzo a těším se nashle!

seminář Zahořany

(J.T., 7. 12. 2011 19:43)

Vážený pane Doležale, vyslovuji vám obrovský dík za včerejší přednášku. Víte, teď je vyslovená erupce různých seminářů, která je plná vyhlášek, nařízení,omezujících opatření atd. Vaše přednáška však byla něco jiného. Více než 2hodiny udržet v pozornosti více než 40provozářů ze stájí, to byl nadlidský výkon. Nestačil jsem se divit, že ti všichni nejen poslouchali ale i diskutovali. Kápl jste na jejich notu. Díval jste se do našich stájí a my jsme ty problémy které sami nevidíme poznávali. A také jsme si uvědomili, že nás ty chyby stojí moc peněz. Dovedete zaujmout, protože umíte! A to už bohužel umí málokdo! Díky vám za včerejšek, díky vám za zaslané materiály a díky vám za příslib, že se k nám brzo dostanete a dáte nám patřičná péra! Musíme se všichni probudit! Jinak zmizíme! Zdraví vás J.T.

Re: seminář Zahořany

(Doležal, 8. 12. 2011 20:34)

Kolego, moc a moc děkuji za vaše ocenění, které dovede motivovat k další práci. Těším se s vámi na shledanou u vás na farmě! Držím palce, O.D.

telata

(Lenka N., 26. 11. 2011 21:04)

Vážený pane docente, v září při vaší návštěvě jste na nás dělal tytyty, že zkrmujeme 6litrů mléka. Udělali jsme to dle vašeho návrhu. Během deseti dnů jsme šli na 2x2,25litru a začali jsme dávat jednodenní dávku startéru, a to podle věku. výsledky jsou vidět. čtyřicátý den stáří ho spotřebují v průměru 1,1-1,3kg a 56den 1,7-2,1kg. Bezvadné. Bez průjmů. Telátka jsou jako koně!Vodu měníme 2x denně. A tedˇpotřebuji vědět jaké dávat přídavky mléka zohledňující mrazové teploty. Hovořil jste o nich ale bez bližšího určení. Budete tak hodný a něco mě napíšete?Ještě jednou díky. Zdraví vás Lenka

Re: telata

(Doležal, 28. 11. 2011 22:17)

Milá Lenko, pamatuji si na vás velice dobře a moc jste mne potěšila svým aktivním přístupem ale i pozitivními výsledky. Velice hodnotím ten vzestup spotřeby starteru. Ale ptáte se na něco jiného. O kolik zvýšit spotřebu mléčného nápoje v období mrazů. Jestliže budete mít základ 4,00lt za den, tak se stává jakýmsi obecným pravidlem přidat tolik procent nápoje, jaká je venkovní teplota. Je to jakási zkušenost předních chovatelů.. Takže při teplotě -5°C to bude- 4,2lt, při -10°C -4,4lt, při -15°C - 4,6lt, při -20°C -4,8lt. No a nápoj musí být tak teplý aby si telátka neopařila mulec a také aby nápoj nebyl studený jak "psí čumák". Raději ho podávat 42¸0°C teplý. Dávku raději nezvyšujte, protože by se okamžitě snížil příjem starteru. Když budete krmit při velmi nízkých teplotách 3x denně, tím lépe. Vyřiďte pozdrav všem telátkům! A vás také moc zdravím, O.D.

Re: telata

(Doležal, 28. 11. 2011 22:24)

Pane Bukovjane, pošlete mě svou emailovou adresu, pošlu vám pár tabulek i nákresů. A ještě lépe, pokud budete mít cestu na Uhříněves, dejte vědět, popovídáme, nakreslíme, řekneme si ,na co nezapomenout a co lze opomenout. Musí to být velice levné. Je třeba zvážit, zda na hlubokou podestýlku budete mít vše potřebné. Není to totiž levná technologie!Můj email je: docdol@seznam.cz. Držím vám palce.O.D.

Re: Re: telata

(literatura na ustájení skotu, 28. 11. 2011 22:26)

Pane Bukovjane, pošlete mě svou emailovou adresu, pošlu vám pár tabulek i nákresů. A ještě lépe, pokud budete mít cestu na Uhříněves, dejte vědět, popovídáme, nakreslíme, řekneme si ,na co nezapomenout a co lze opomenout. Musí to být velice levné. Je třeba zvážit, zda na hlubokou podestýlku budete mít vše potřebné. Není to totiž levná technologie!Můj email je: docdol@seznam.cz. Držím vám palce.O.D.

Literatura na ustájení skotu

(Bukovjan, 27. 11. 2011 19:53)

Dobrý den
Mohl by jste mi pane Docente doporučit nějakou literaturu, která se týká parametrů haly na ustájení a výkrmu s volnou podestýlkou. (objemy vzduchu, plocha kójí, větraní a pod.) Chtěl bych stavit novou halu místo starých chlívů, které jsou absolutně nevyhovující. Literatury je sice spousty, ale těžko takhle říci jestli správné. Proto bych byl moc vděčný za Vámi doporučené tituly, které jsou podle předpisů a dle moderních ověřených metod.
Předem děkuji s pozdravem Bukovjan

Podlahy, profilování

(Honza, 18. 11. 2011 15:01)

Dobrý den pane docente! Mám obrovské dohady s dodavatelem stavby, který prosazuje kosočtverečnou profilaci hnojných chodeb. Pamatuji se, že asi před 4roky u vás v Uhříněvsi jste nám vysvětloval, proč tuto podlahu na chodbách ne. Potřebuji to prosím zopakovat, abych měl argumenty od kapacity! Předem vám děkuji! Moc mě tím pomůžete a nechci udělat chyby! Pozdrav od Dáši Plekancové a ode mne! Honza K.

Re: Podlahy, profilování

(Doležal, 21. 11. 2011 18:52)

Milý Honzo, je to velmi frekventovaný dotaz a přes mínění vašeho dodavatele stavby musím znovu napsat, že podélné profilování podlah chodeb, je výhodnější, protože se lépe stírá. Pokud je i podlaha s mírným sklonem do středu ke svodnému kanálu, tak rýhy jsou jakousi meliorací, kde může moč i voda pomalu odtékat, To by u kosočtverečné profilace nebylo. Zkuste si spočítat jaký objem tekutiny se vejde do podélných rýh o rozměrech 15x15mm s roztečí 100mm?! Není to málo! Kosočtverečnou profilaci doporučuji do příčných průchodů. Tam se bezvýhradně hodí. Teď jen, aby dodavatel realizoval podlahy v náležité kvalitě a vykonal profilování ve správné konzistenci betonové mazaniny. To umí jen málokterá firma. Vím jen o dvou! Takže, buďte při jednání neoblomný! Držím palce! O.D.

kauterizace

(HANA, 11. 11. 2011 17:44)

Vážený pane docente, mockrát vám děkuji za vaší včerejší přednášku. Myslím, že z žádné jsem si ještě neodnesla tolik poznatků, jako z té vaší ve Velké Chyšce. Všichni jsme se shodli na tom, že jste jako přednášející jednička. Prostě, umíte to a víte jak na nás! Přesto mám jeden dotaz. Dohadujeme se , kdy je nejlépe začít s odrohováním u telátek. U nás je běžná praxe ve 30-40dnech. Ale zaslechla jsem vás v předsálí, jak říkáte dřívější doba, že je lepší. Prosím, mohl byste mě toto upřesnit? Moc a moc děkuji , Hanka

Re: kauterizace

(Doležal, 17. 11. 2011 19:38)

Zdravím vás Hano, vzpomínám si na vás a vím, že jste měla perfektní dotazy. Je vidět, že o své práci přemýšlíte. Co se týká termínu kauterizace, tak mohu jen zopakovat: čím dříve, tím lépe. Jakmile pocítíte hmatem rohové pučnice, dejte se do toho. Znám zootechniky, kteří jsou schopni pátý den po narození telete, pučnice nahmátnout. Moji dobří přátelé, odhadují průměrnou dobu na 10. den věku, nejpozději 14dní! Jsou však případy, a to špatné příklady, kdy odrohování se vykonává až po převodu na rostlinnou výživu. A to jsou dva stresy najednou. Závěr: myslím, že by se vy se svou šikovností strefila do 14dnů. Přeji vám hodně úspěchů! Někdy nashle! O.D.

Přístřešek

(Dostál, 5. 11. 2011 19:04)

Pane docente, viděl jsem u vás před časem řadu nákresů posuvných přístřešků, které by se mne na farmě hodily pro všechny zvířata. Prosím, můžete je přivést sebou do Velké Chyšky na seminář. Rád bych je využil a prohovořil s vámi realizaci. Dík za vaše stránky, J.D.

Re: Přístřešek

(Doležal, 6. 11. 2011 22:55)

Kolego Dostále, beru něco s sebou! Těším se na shledání!O.D.

Ad Ilona-seminář V.Chyška

(Doležal, 3. 11. 2011 10:45)

Paní Ilono, přihlásit se je možné na emailu:
frantisek.papez@zdvelkachyska.cz
beckova.ilona@vuzv.cz
Jinak pozvánka je ke stáhnutí na www stránkách VÚŽV Uhříněves, kde je i program.
Jsem rád, že vítězí řízek! Zdraví vás O.D.

přirozené zasušení krav

(Ilona, 2. 11. 2011 19:14)

Pane docente, velice by mě zajímaly jiné možnosti bezpečného zasušení krav bez obav z následné mastitidy.
A můj druhý dotaz se týká semináře, který se má konat tento měsíc desátého a na kterém budete přednášet. Ráda bych se ho zůčastnila, ale nevím místo konání a způsob přihlášení. Velice děkuji za odpoved´. Ilona z Vysočiny

Re: přirozené zasušení krav

(Doležal, 2. 11. 2011 20:14)

Kolegyně Ilono, k semináři: Koná se ve Velké Chyšce u Pacova, dne 10.11. v 10hodin.(bude řízek a moudrosti.). A k tomu zasušování si povíme po mém či před mým povídáním z očí do očí, ano?Těch metod je mnoho a záleží na úrovni nádoje před zasušováním.Těším se na shledání, O.D.-

Re: Re: přirozené zasušení krav

(Ilona, 3. 11. 2011 7:47)

Na řízek my slyšíme a pár moudrostí k tomu...skvělá kombinace..jak se tedy můžem přihlásit?:o)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »