Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

osvit stájí

(Vráťa, 19. 6. 2010 22:53)

Pane docente, z vaší krátké přednášky na semináři VVS, která byla 10.června v Uhříněvsi mě zaujala myšlenka dosvětlování stájí, jako metody pro zvýšení žravosti krav, ale možná i všech kategorií skotu. Pamatuji si na jeden seminář jedné krmivářské firmy začínající na S., kde jeden z prezentujících vyprávěl o 24hodinovém světle ve stáji. Mně se to totiž nezdá. Můžete mně moje pochyby vyvrátit či potvrdit. Vy sám jste hovořil o 16hodinách. Díky! Jinak to co jste povídal, to bylo skutečně o provozní slepotě.To ostatní spíše vyžadovalo osobní hluchotu!Zdraví, Vráťa

ad Martin-starterová výživy

(Doležal, 13. 6. 2010 20:07)

Příteli Martine,chcete jednoduché vysvětlení, tak jej předložím.Je to vysvětlení dr. Quinsleyho, který je velkým znalcem výživy telat.
"Bachorové bakterie přeměňují uhlohydráty ze zrnin, resp.jádra na kyselinu propionovou nebo máselnou. Tyto kyseliny vlastně přímo a nejvíce ovlivňují tvorbu bachorových papil.Především kyselina máselná přináší potřebnou energii ke stavbě bachorové stěny a růstu bachorových papil.
Seno a siláž nepodporují růst těchto papil.Ty vytvářejí kyselinu octovou, která se podílí na růstu papil jen minimálně. Seno a siláž se extrémně dlouho odbourávají, zpomalují trávení"!
Tak to je asi vše! Je to perfektní vysvětlení, které lze pochopit. Dost o tom bylo napsáno bohužel již ve vyprodané knižní publikaci: Doležal a kol.:Odchov telat ve 222 otázkách a odpovědích.Agrospoj, 2002.Přeji vám u vašich lidí úspěšnou diskusi.Zdraví vás O.D.

Ad Růžička1

(Doležal, 12. 6. 2010 21:07)

Příteli první Růžičko.Uděláme to takto.Z fotek vytvořím album, které vám, pokud mě pošlete emailovou adresu pošlu přes tzv.Úschovnu.To bude asi nejlepší řešení.Na těchto stránkách by mě to sebralo moc megabajtů.A když bude někdo chtít , může se připojit.Takto posílám:Správnou chovatelskou praxi v Power-Pointové verzi (již min.500x), k všeobecné spokojenosti.A moc pozdravů posílá O.D.

starterová výživa

(Martn, 12. 6. 2010 19:13)

Pane docente, chtěl bych se zeptat na vysvětlení kouzla působení telecího starteru. Na semináři jste nám říkal, že kvalitní starter výrazně ovlivňuje tvorbu povrchu bachoru. Proto by neměla telata být přikrmována senem až do 60dní stáří..Ukazoval jste nám obrázky , co to dělá při krmení pouze mlékem a s mlékem a senem. Mám zde ALE problémy přesvědčit lidi, protože ta tradice, že k teleti patří i telecí seno je zde zažitá dlouhodobě. Potřebuji pro vysvětlení lidem velice jednoduché vysvětlení. Sám ho nedovedu naformulovat! Moc děkuji, a těším se na vás do Protivína. Díky! Martin

Foto

(Růžička 1, 11. 6. 2010 8:11)

Dobrý den, pane docente,
jen mám prosbu,kdyby jste si ve Vašem nabitém programu našel chvilku,uvítal bych, a myslím, že nejen já vložit několik fotografií z Vašich cest do Izraele.Docela mě zajímájí stáje a odchovny skotu v jejich klimatických podmínkách a i výživa a krmné dávky jednotlivých kategorií.Moc předem děkuji.

Benešovské školení

(Doležal, 7. 6. 2010 22:04)

Milá paní Marie, jsem rád,že se vám moje povídání líbilo. Kéž by semínka vzklíčila. A k vašemu dotazu ohledně robotických stájí musím jen krátce dodat.Pro malé stáje-ANO, pokud na to chovatel při současných cenách mléka bude mít.Pro velké stáje NE!Zatím mně žádný argument nepřesvědčil o tom, že současná technická úroveň,odezva dojnic, současné ceny, resp.návratnost investice, tj., včetně úspory pracovního času by mně měly opravňovat k optimistickému pohledu. Tím neříkám, že v budoucnosti to může být jiné. Ale na to se již budu zřejmě dívat "zespoda či ze shora"! Těším se na event. spolupráci.Zdraví vás O.D.

Benešovské školení

(Poradkyně M., 3. 6. 2010 22:05)

Vážený pane docente, vrátila jsem se dnes ze školení poradců v Benešově. Myslím, a také všichni účastníci ze včerejška i dneška hodnotili vaši přednášku, pro nás budoucí poradce jako nejpřínosnější. V tu chvíli jsem si dokonce představovala svou účast v kravíně při léčení tzv. provozní slepoty, tak jak jste nás naváděl. Předcházela vás vynikající pověst perfektního pedagoga a určitě jste nikoho z účastníků nezklamal. Škoda, že bylo tak málo času, protože bych se vás zeptala na robotické stáje, na které bohužel už nezbyl prostor. Jaký je vlastně váš názor na tuto technologii? Prosím, pokud vám zbude trochu času, tak něco mě k tomu napište.Zdraví vás vaše nadšená budoucí poradkyně z Vysočiny, Marie

ad Luboš

(Doležal, 2. 6. 2010 11:11)

Příteli Luboši, prosím obraťte se na VÚM,Milcom Praha, třeba na pí Ing.Růženu Seidlovou.Určitě bude o této problematice vědět více. Jinak vám zasílám odkaz na zajímavý sborník o mastitidách. www.buiatrie.cz/attachments/032_mastitidy_0305-2003.pdf
Zdravím vás!O.D.

ad Prosba o radu

(Doležal, 29. 5. 2010 11:52)

Milý státnicový studente! Je pravda, že se při špatné češtině chmuřím,nebo ironicky usmívám. Ale dávám si pozor, abych se nenechal tímto ovlivnit při hodnocení obhajoby a vlastní státní zkoušky. Takže, za prvé, nepíše se 5ti (vždy bez ti), nepíše se ani 150ks dojnic(vždy bez ks nebo kusů), nesnáším sloveso provádět, kromě provádění nadmutých koz. Nacházím v diplomkách a DDP, provádění výzkumu, měření, dojení,odklizu hnoje a stovky dalších spojení.Je to pouhé "vycpávací" slovíčko těch, kteří se nezamýšlí nad tím,jak to napsat stručně a nikoliv v pasivu. Nemám rád slovíčko dopad. V poslední v mnou oponované DDP těch dopadů bylo tolik, že mě začala bolet kostrč a svalstvo okolo. V příšerném českém deníku "Junge Front Heute" jsem dokonce četl nadpis "Dopady vlivu Temelína..." Hrůza! Dále nesnáším slovo stávající. Nemáme vhodnější? Je to příšerná móda."Postávající stávající důchodce stál před stávajícím hypermarketem a nadával na stávající důchod". Nemáme lepší synonyma? Pozor na :toto je jednou tak velké jako tamto!Jednou se totiž nenásobí!Občas se objeví i vytypování chovů (tip x typ).Nebo jsem se setkal i se spojením: Experimentální pokusná činnost (to je tautologie), částka byla ponížena...holštýnyzace, nejoptimálnější varianta, naskladnění zvířat a dalších několik stovek češtinářských chrchlů. Za čas se seznámíte na těchto stránkách s rubrikou :Čeština fujtajblová. To si počtete! Jo a pokud se vyhnete těm chrchlům, tak vás určitě nepoznám! Přeji vám úspěch.Zdraví vás O.D.

Prosba o radu

(Státnicový student, 28. 5. 2010 22:22)

Vážený pane docente, již toto úterý se potkáme u vaší státnicové komise na obhajobě. Máte dlouhodobě pověst člověka který to u státnic se studenty umí, ale že kromě znalostí tvrdě vyžadujete vyloučit v mluveném i písemném projevu určité výrazivo. Za mne i mé blízké kolegy vás prosím o uvedení alespoň 5ti slov nebo vět, které nemáte rád. Víte, my když to budeme vědět, tak vás nebudeme rozčilovat naší nevědomostí a antičeštinou a bude to tak k oboustrannému prospěchu.Předem moc děkuji!A těším se na shledanou.Určitě mě poznáte!Budu značně nervozní-nejvíce ze všech!ST.S.

ad.J.S. dík + dotaz

(Doležal, 24. 5. 2010 22:14)

Příteli J.S., to označení -pozdní sběr, je pro mne obrovskou lichotkou. Vína s tímto označením mám moc rád a dávám jim přednost. A jestli mě takto označujete, tak je to pro mne pocta.Díky! A teď k dotazu. Znám jeden podnik na Moravě, kde to již asi rok zkouší v kotcové individuální porodně. Zjistili, že pokud je to separát o vysoké sušině, pak to je funkční bez nějakých velkých obtíží. Později asi po 3měsících, začali používat i mletý vápenec, a stav se ještě zlepšil. Dá se říci, že se tato podestýlka chovala jako kočkolit. Začaly se totiž tvořit hrudky. Superpečlivý ošetřovatel začal tyto hrudky vyhazovat z kotce přes hrazení na hnojnou chodbu. Potom, postačovalo doplňovat separátovou podestýlku (+vápenec)jednou za 3-4 dny. Na základě těchto zkušeností, bych tuto podestýlku nevylučoval, pokud to však bude separát s vápencem se sušinou vyšší než 30-35%. Dále s povinností pravidelně tuto vrstvu doplňovat! Pokud bude aktivní ošetřovatel, pak lze i doporučit průběžné odstraňování "hrudek" výkalů, mimo lože! Závěr: nelze to odmítnout, nutno hledat nejlepší variantu, na každém podniku! Když tak dejte vědět, jak to u vás dopadlo.Rád se poučím!Zdraví vás "pozdní sběr"

Dík + dotaz

(J.S., 20. 5. 2010 19:15)

Vážený pane docente, moc děkuji za Úschovnu. Pustím to mým ženským. Určitě tomu budou věnovat pozornost. Chci Vám vyslovit obdiv. Občas jsem včera mrknul po přísedících a takovou pozornost lidí je třeba jen závidět. Umíte zaujmout a podnítit k přemýšlení. Poslouchal jsem vás již před 20lety, a je to stále lepší. Pocházím z Moravy, takže bych vás hodnotil kvalitou-pozdní sběr.Tak, díky! A teď dotaz:Slyšeli jsme určité bezvýhradné podmínky pro separátovou podestýlku. Chci se zeptat. Bylo by jí možné použít i jako podestýlku v plochých stlaných stájích pro mladý dobytek? Moc vám děkuji!Zdravím vás!J.S.

ad jinej Růžička-ležení v boxech

(Doležal, 18. 5. 2010 11:39)

Příteli jinej Růžičko, díky za potvrzení mého názoru.Je to jasné, když je na ležení válenda, je to lepší jak úzký gauč.I když cvičení zvané gaučink má co do sebe, hlavně kdyby se mohlo cvičit po obědě! jsem rád že splníte svým kravičkám to co chtějí.T.J.12-14hodin ležení za den.Z toho vyplývá zdraví, užitkovost, pohoda i peníze!Zdraví vás "objektivní a rozumný" ,O.D.

ležení v boxech

(Růžička ale jinej, 16. 5. 2010 18:08)

Docente,to co jste napsal mému jmenovci je velká pravda, kterou mohu potvrdit na našich dvou stájích vedle sebe.Ta první, modernizace K-174, s boxy 112cm/ 135cm a ta nová s boxy 120cm/250cm.
V té první mne neleží v boxech, nebo napůl 10-12 krav, a to v zimě v létě a v té druhé, 2-3 krávy.Tak bych řekl, že je to vlivem rozměrů.A možná také kvality podlahy v lehacích boxech. V té první máme rohožky (tvrdé) a v té druhé máme separát s drobně řezanou slámou.Teď se chystám, dělat směs i s mletým vápencem.Jinak, ta druhá je perfekt.A jak bude příležitost, tak vyměním boxy i v K174 alespoň za širší, třeba 125cm.To jsem viděl u vás!Myslím, že to nebude špatné rozhodnutí.A na závěr se přikláním k ocenění Růžičky č.1.Jste objektivní, rozumný a víte jak vypadá kráva a co vlastně chce!Díky!Růžička 2.

ad lenka

(Doležal, 16. 5. 2010 15:24)

(Doležal - 15. 05. 2010 22:40)
Milá kolegyně od kraviček, trochu jste mne s tímto dotazem zaskočila.Ale vzpomněl jsem si,že v jednom loňském čísle Našeho chovu(č.9/2009) jsme spolu s israelským Dr.Abramsonem z Bet Daganu psali o úloze chráněných tuků při zmírňování tepelného stresu u krav.Tu část de pokusím přepískat, pokud to server dovolí. Ale možná, že ji najdete přímo v uvedeném čísle N.CH. Pokud budete mít zájem, mám již zcela připravenu praktickou publikaci o TS, kde by i úloha chráněných tuků měla být prezentována. Navíc, můj bývalý kolega Kudrna o nich píše v publikaci, Bouška et al(2006):Chov dojeného skotu,str.92,kde se píše, že množství nechráněného tuku chráněných tuků v sušině KD by nemělo celkově přesáhnout 4,4-5%.Dále se zde doporučuje, aby z celkové max.dávky tuku 0,9-1,4 tvořily přibližně třetinu obiloviny,olejnatá krmiva a vedlejší produkty. Vhodný doplněk je přitom bavlníkové semeno, zejména tepelně upravené. Je toho tam více, co by vás zajímalo.Jak je vidět, není důležité vědět, ale důležitější je , kde to najít!
A teď vkládám něco z příspěvku z NCH. Zkrmování doplňkového krmného tuku (KT). Ale bohužel to neprošlo, prý proto,že je to příliš dlouhé.
Pokud tedy budete chtít zaslat něco více o TS, napište mě prosím emailovou adresu. Zašlu vám něco zajímavého přes Úschovnu.Zdraví vás O.D.

Limity využívání tuku v KD přežvýkavců

(Lenka Tůmová, 15. 5. 2010 14:31)

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké jsou limity využívání tuku v KD přežvýkavců?
Děkuji Tůmová L.

ad boxy.p.V Růžička

(Doležal, 15. 5. 2010 12:06)

Moc vás zdravím.Jednoho dobrého chovatele se jménem Růžička znám.Vážím si ho! A teď k vašemu dotazu. To, že některým krávám se nechce zaléhat do boxu je zcela normální.Příčina se hledá již v jejich neujasněném mládí.Ale obecně se v literatuře udává, že 2% krav, ležících mimo box je v rámci jakéhosi normálu, v letním období za vysokých teplot se tolerují i 4%, protože se krávy můžou na vlhkých chodbách povrchově chladit a tzv. evaporovat z tělesného pokryvu. Je to asi opravdu normální jev.Vždyť i v lidské populaci existuje mnoho jedinců, kteří vyhledávají jiný druh, polohu i kvalitu lože. Existují i takoví schmutzilové, kteří se musí vyválet v lecčems, aby se cítili uspokojení.Totéž je asi i u krav. Zaléhat do boxu je většinou nenaučíte. Máme odzkoušeno, že největší podíl krav zaléhá do boxu se separátem. Dokonce, to může být jakási vábnička.Ale zpravidla tam, kde jsou situovány sloupy v zadní části boxu, dále v blízkosti frekventovaných míst u napajedel, jsou lože minimálně využívaná.Samozřejmě, že krávy velkého rámce, s kohoutkovou výškou přes 140cm, se jen obtížně "naskládají" do boxu úzkého a s vymezovací zábranou 110-150cm nad úrovní postoje předních končetin.Z preferenčních testací nám vycházel i závěr, že šířka boxového lože je zřejmě důležitějším rozměrovým parametrem nežli jeho délka.Takže pro naše krávy je nutné počítat se 120-127cm osové šířky. Já jsem dospěl k jednomu závěru, že se v náladách krávy, ani ženský nelze vyznat.Samozřejmě, že ženský budou namítat opak. Jejich náladové excesy ,včetně výběrových priorit je nutné jen a jen tolerovat a přizpůsobit se.Znovu podotýkám, že vaše údaje jsou v rámci normálu. A ještě zajímavost, navštívil jsem nedávno u Brna farmu, kde již od 3měs.telat jsou všechny kategorie v boxech. Tam jsem se přesvědčil, že od 10,30h do 14,30h. neležela ani jedna kráva mimo box.Byl to hezký pohled.
A nakonec si vám dovoluji poděkovat, za vaše ocenění.Ta činnost mě baví a proto ji dělám rád.A české chovy krav musí být v té zadělané Evropě nejlepší, i když ti ostatní, včetně našich politiků a zcela nefunkčního ministerstva dělají všechno, aby Česko bylo prosto krav. Moc vás zdravím a těším se na "pokec" s Vámi!O.D.

Boxy

(Václav Růžička, 14. 5. 2010 12:21)

Dobrý den pane docente,
potřebuji poradit.nemáte nějaký fígl, jak naučit kravku zaléhat do lehacího boxu na matrace? 99%dojnic do nich zalehá bezproblémově v létě i v zimě ,boxy jsou prostorné matrace pohodlné,dokonce se brzy naučí "poskládat"do boxů i nově příchozí prvotelky.Zkoušel jsem je v boxu uvázat s džberem vody na 4-5hodin a po zalehnutí v klidu odvázat.přesto se do postýlky znovu nenaučila chodit.jsou to zhruba 3 krávy v celém stádu,ale protože uléhají k napajedlům a do chodeb, blokují průchody ostatním, o jejich znečištění nemluvě.Myslím ,že to není jen můj problém, což jsem zaznamenal i v jiných chovech.předem děkuji za odpověď.
Jinak to co dokazujete s touto Vaší PORADNOU je obrovský kus práce a nám řadovým chovatelů toto dává pocit jistoty ,moci se obrátit na tak fundovaného a zaníceného Člověka jako jste vy.Ať se daří.

ad Vazné ustájení

(Doležal, 11. 5. 2010 22:42)

Příteli Koláčku, pouštíte se do velkého dobrodružství.Pokud ty nakoupené krávy jsou zvyklé na pohyb, tak to bude pro ně silný stres. Přirozená potřeba krav je nachodit 450-600kroků. A teď "újdou" na vazném ustájení asi 10m.Nebude se jim to líbit a půjdou první dva měsíce s nádojem silně dolů.Nešlo by to alespoň z vazného ustájení udělat volné kombiboxy? I s tím, že byste si udělali provizorní dojírnu z několika dojaček? Slušná dojařská firma to udělá.Lepší sebehorší kombibox, než nejlepší vazné ustájení a to zvláště pro krávy z volného ustájení. A nebo ze stáje udělat alespoň přistýlanou lehárnu.Přiznám se, že vazného ustájení bych se bál.Můžeme o tom ještě popovídat, pokud máte Skype třeba i hodinu.Držím vám palce ať to všichni přežijete!O.D.

separát v porodně

(Doležal, 11. 5. 2010 22:31)

Příteli chovateli z Třebíčska! Všechno jde, ale jen pokud se naplní požadavky.To je:
►suchý separát se sušinou > 30%
►homogenní směs separátu a mletého vápence v poměru 3-4:1
►v letním období -velice častá frekvence totální výměny podestýlky
►denní sběr pevných výkalu z kotce
►denní doplňování této podestýlky na vlhká místa.
Bez těchto zásad je možné z této podestýlky vytvořit hluboké \"sr.čky\" Takže, velký pozor!!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »