Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: dotaz

(Doležal, 12. 1. 2012 21:18)

Milý Jirko, docela jste mne zaskočil. Pustil jsem si z archivu HydePark a ono to tam skutečně bylo. Víte , před časem jsem se zařekl, že bývalý můj ústav nebudu komentovat. Odešel jsem proto, že moje představy o koncepci zootechnického ústavu byly odlišné od představ současného vedení. Oddálil jsem si tak infarkt a jsem se svým stavem maximálně spokojený, protože vím, že jsem alespoň trochu užitečný. A k tomu HydeParku? Můžou být dva důvody k realizaci této vize. První je, že chovatelská praxe současnou koncepci "vědy" odmítá, čímž se vytváří podhoubí pro to, aby se stala tato organizace tak trochu nadbytečnou. To bych nesl těžce, protože jsem tam dělal 47,5roku. Bez radikální změny v koncepci se tato chmurná vize může realizovat. Druhá je ta, a ta je ještě více reálná, že ve státě, kde až na tom prvním místě jsou peníze, se bude někomu hodit těch několik stovek hektarů půdy na čísi podnikatelské záměry.(Bytovky, golfové hřiště ap.)Tato varianta je více horká, než ta první. Jak říkal Horníček: já jsem pesimistický optimista. Usedám-li na židli, vždycky si myslím, že se pode mnou zřítí. Nezřítí-li se, tak jsem příjemně překvapen. Je mně líto těch mladých lidí, kteří by chtěli něco užitečného dělat, ale jsou vedeni k byrokracii, psaní textů, které v podstatě nikoho nezajímají, ale jsou za ně body.
Jinak moc děkuji za vaše hodnocení Zahořan. Bylo to tam bezva. Zdraví vás O.D

Sprchování krav

(Lada Holuša, 6. 1. 2012 12:26)

Dobrý den pane docente. Venku padá sníh, ale i přesto bych se rád zeptal na možnosti ochlazování krav sprchováním na stáji. Mame tři roky starou stáj na separátu, "ochlazování" krav jen pomocí ventilátorů, ale v horkých letních dnech je to nedostačujicí. Chtěl bych do stáje nad krmné chodby svépomocí nainstalovat sprchy, ale nevíme jak na to. Můžete mi poradit? Moc děkuji Holuša L.
P.S. V Novém roce přeji hlavně zdraví

Re: Sprchování krav

(Doležal, 7. 1. 2012 16:52)

Kolego Holušo, pošlete mně vaší emailovou adresu a já vám pošlu svou podrobnější publikaci o tepelném stresu. Musíme uznat jedno, že se nejedná pouze o ventilátory a sprchování, ale o další faktory, jako je výživa, technika krmení atd. O tom v té publikaci je napsáno více. Jsem rád, že nevidíte spásu jen ve ventilátorech. Bez vody totiž nelze zamezit TS. A k tomu nikoliv na posledním místě- uvědomělý chovatel. A tím určitě jste, protože o TS přemýšlíte již v zimě. Takže, pošlete email. adresu, a také se můžeme setkat a o věci si popovídat. Seznam míst seminářů vyvěsím příští týden, tak i tam by byla možnost setkání! Zdraví vás, O.D.

Seminář

(Frant.V., 5. 1. 2012 21:53)

Pane docente, připojuji se k předešlému vzkazu. Díky za zaslané materiály. Poučil jsem se! Ráno jsem procházel stájemi a vidím, že nevidím. Tma tmoucí. A do teďka mě to nevadilo. Do týdne bude vše tak jak má být. Jo a ještě-vraty se také přestane větrat. Jo a napajedla budou čistší, jo a dalších 10jak vy říkáte- prkotin, které se nelíbí krávám a neměly by se líbit ani nám zootechnikům! F.V.

Re: Seminář

(Doležal, 7. 1. 2012 16:44)

Ani nevíte Františku, jak mne tato vaše zprávička potěšila. Chodit do stájí s otevřenýma očima , se zapojením všech dalších smyslů je metoda, která může vše změnit k lepšímu. A to kdyby tam přišel ještě cizí člověk. To by teprve byly divy! Moc vás zdraví, O.D.

díky

(V.A., 5. 1. 2012 11:25)

Pane docente, velice vážený! Děkuji za mnohé účastníky včerejšího semináře za vaší super přednášku! To bylo to nejlepší co jsem slyšel. A donutila mně přemýšlet, jak to všechno dělat jinak. Zřejmě budeme potřebovat vaší spolupráci. Můžeme se na vás obrátit? Ještě jednou díky!V.A.

Re: díky

(Doležal, 7. 1. 2012 16:40)

Moc vám děkuji za ocenění. Rád pomůžu, a spojení na mne znáte. Těším se na další spolupráci. Určitě něci vymyslíme! Zdraví vás O.D.

P.F.

(Vašek, 28. 12. 2011 6:38)

Dobrý den pane docente,
jak to zde moc pěkně a trefně napsal kolega z Moravy, skutečně Vás potřebujeme ,aby jste nám vždy podal pomocnou ruku v těchto, pro zemědělce zlých časech.Všichni si toho co děláte vážíme.Nezbývá mi než se také připojit s přáním všeho dobrého do nadcházejícího roku.

Re: P.F.

(Doležal, 29. 12. 2011 13:29)

I vám Vašku moc děkuji. Nejhorší ze všeho by bylo, být k nepotřebě. Avšak pár takových ohlasů zde, v SMS a emailech nejen potěší, ale také dokáže pěkně nastimulovat. Takže za váš dopping vám moc děkuji a přeji vám pohodový rok 2012!O.D.

K novému roku

(J.Höschl, 26. 12. 2011 10:39)

Vážený pane docente, je poslední sváteční vánoční den a nastává předbilanční období před koncem r.2011. Dovolte mi, aby zřejmě za většinu návštěvníků vašich stránek vám co nejupřímněji poděkoval za to, co pro nás, obyčejné chovatele děláte. Zde se dozvídáme to, co se jinde nedozvíme. Váš osobní a velice empatický přístup k návštěvníkům těchto stránek je velice milý, kamarádský, edukativní a vůbec ne nadřazený a mentorský. Vaše názory jsou pro většinu čtenářů přijatelné, alespoň do té míry, že nutí o dané věci popřemýšlet. Rád a velmi pravidelně pročítám skoro všechny rubriky. Vaše poradna je nadčasová a také „nadstranická“. Nefandíte žádné firmě, žádnému projektantovi nebo dodavateli. To je lidmi jako jsem já,velmi ceněno. Bohužel, těch odborníků, kteří jsou schopni odpovídat touto formou je velice málo. Na univerzitách se zabývají sami se sebou, ve výzkumu teď honí body na blbovinkách, aby vůbec přežili a u soukromých a firemních konzulentů jsou patrné čistě partikulární zájmy. V r. 2011 jsem si poslechl dvě vaše přednášky. Byly absolutně perfektní, nemáte konkurenci. Přečetl jsem vaše všechny publikované články. Jsou podškrtané a využívané! Tak si tedy myslím, že se nemáte za co stydět! Proto vám přeji, co nejvíce sil do r. 2012!
Myslím, že mohu za mnohé konstatovat: POTŘEBUJEME VÁS! Mějte se hezky! A pozdravujte své vnuky, o kterých tak láskyplně na přednáškách hovoříte! Zdraví vás, Jirka Höschl, z Moravy

Re: K novému roku

(Doležal, 29. 12. 2011 13:25)

Příteli Jiří, co k tomu dodat?! Moc děkuji za vaše ocenění. Přál bych si, aby se mně podařilo, všem co o to budou mít zájem, předat všechno, co umím! Času moc nezbývá! Život mně však prodlužují takoví lidé, jako jste vy! Přeji vám klidný rok 2012 a i ty další! Zdraví vás, O.D.

Pozeptání se

(Pančitelka, 18. 12. 2011 16:41)

Pane docente, byla jsem překvapena a nebyla jsem sama, že jsme se ve čtvrtek v Uhříněvsi neviděli, protože tam již prý pár měsíců nepracujete. Proto, na článcích, které jste napsal není u vašeho jména uveden VÚ. Ale to neznamená, že vaše články nepatří mezi ty nejlepší. Vzpomínám na vaši přednášku v Praze ve Slezské, a to bylo o něčem jiném. Nehodnotím vašeho nástupce, on pokud mu bude dán prostor a čas, tak dozraje a zbaví se nervozity a trémy. Dozvěděla jsem se , že budete mít v příštím roce přednáškové turné po ČR. Prosím, uvedete pozvánky? Vzala bych pár studentů sebou. Před časem v Palačově byli nadšeni. Tak tedy, moc vás zdravím a těším se na shledání! A pište, protože nemáme z čeho čerpat. Moc pozdravů z Moravy, vaše pančitelka

Re: Pozeptání se

(Doležal, 19. 12. 2011 22:30)

Ahoj pančitelko, je vidět, že jste vděčnou čtenářkou Pana Kaplana, kterého miluji. K semináři v Uhříněvsi se nechci vyjadřovat. Jak vy říkáte o mém nástupci, chci poznamenat, že jsem na něj hrdý. Je to jeden z mála mladých, který se nestydí mít zootechnické myšlení a mít zootechnický cit. Takových lidí je v ústavu tolik, že se dají spočítat na rukách kanadského dřevorubce po 30letech práce s motorovou pilou. Vážím si ho a má perspektivu, na rozdíl od ostatních, uzrát. Kéž bych se toho dožil, odcházelo by se mně radostněji. Ale k tomu musí být i jiná konstelace v zemědělském výzkumu. Výzkumným výsledným produktem totiž nesmí být publikace, kterou nikdo nečte. To se děje bohužel v současnosti. Jo a termíny. Začíná být o ně zájem. Tak v Palačově budu až 17.4. Budu se na vás těšit i na vaše studenty. Moc vás zdraví, O.D.

Dotaz na přednášku

(Dáša, 17. 12. 2011 17:38)

Hezký den, vlastně podvečer pane docente. Důkladně jsem si přečetla váš velice zajímavý a inspirativní článek o přípravě vemene těsně před dojením a to v Našem chovu č.12. Zjistili jsme s kolegou, že to děláme tak na 50% a přitom ještě blbě. Zkusíme to důsledněji a lépe! Ten nápad s látkovými utěrkami určitě přijmeme. A teď jenom ještě dotaz na termín vaší přednášky někde poblíž Uherského Hradiště. Radi bychom si podrobněji popovídali o problémech, které nás tíží. Náš poradce přes výživu toho totiž moc ze zootechniky neumí. To chce personu jako jste vy. Těšíme se na odpověď a moc vám za všechno děkujeme.Dáša J.

Re: Dotaz na přednášku

(Doležal, 19. 12. 2011 22:18)

S tou hygienou vemene to vezměte od podlahy. To nemyslím obrazně.Oddojky na podlahu jsou "prasárna"! Pokud se ten článek bude považovat za inspirativní a bude se naplňovat na 75%, BUDE TO BEZVA, ALE DÁ SE TO dotáhnout až na 100%. Jo a přednášku ve vaší blízkosti budu mít 7.3. v Ostrožské Lhotě, jako v loňském roce. Pozvánka bude i na mých stránkách. Těším se na popovídání s vámi!O.D.

hluboká podestýlka

(Honza, 13. 12. 2011 21:46)

Dobrý večer pane Doležale. Dovoluji si vznést následující dotaz. Máme cca 300krav a část mých spolupracovníků by si přála novou stáj na hluboké podestýlce. Na mé protiargumenty neslyší, protože jsem prý ucho! Prosím vás pěkně, můžete mi zde sdělit argumenty pro a proti? Vnitřně cítím, že by to byl průšvih, protože jsme 500m nad mořem, a obilovin tady moc není. řepkoviny ano. Budu vám moc vděčný za vaši reakci. Srdečně vás zdraví Jan Hron

Re: hluboká podestýlka- Honza

(Doležal, 15. 12. 2011 13:51)

Milý kolego Honzo, určitě předpokládáte jak asi odpovím. Pamatuji si vás z jarní přednášky, kde jste měl obdobný dotaz. Nic proti hluboké podestýlce nemám, ALE!? Pro 300krav a ve vaší nadmořské výšce a jak píšete v krajině plné řepky, by to nebylo to nejlepší. Všechny propočty vedou k tomu výsledku, že mléko z podestýlaných objektů je min. o 30hal. dražší! Proč? To je jednoduché: Min.7kg slámy na DJ,(sklizeň, transport, nastýlání,vyhrnování) náklady na vodonepropustnou vanu,striktní podmínky pro vyklízení a aplikaci atd. Proč se tato technologie nevyužívá u velkých kapacit v chovatelsky vyspělých zemích? Protože je to především náročnější a nikoliv navýsost welfare.Boxovku již dlouhá léta označuji za technologii "bombenfest und idiotensicher"! Když nebudu mít k dispozici slámu nebo jinou podestýlku tak krávy v boxovce přežijí v pohodě! Když ji nebudu mít u hl. podestýlky, tak se mě krávy dozajista utopí v hlubokých "s.ačkách". Udělejte si průběh technologických toků! Uvidíte, že při této kapacitě budete mít co dělat ,abyste to organizačně zvládli! A krávy nebudou ve větší pohodě, oproti boxům.Určitě nikoliv! Pokud budete mít zájem, přijeďte za mnou, a všechno podrobněji prodiskutujeme! Nemá cenu jít do dobrodružství a to navíc velice drahého.Určitě byste museli volit přístřeškovou stáj. Hluboká podestýlka je reaktor na tvorbu vodní páry, tepla, CO2,NH3 atd. V uzavřené stáji by to byl průšvih. Takže to jen na okraj, pro vaši první argumentaci! Moc vás zdravím Honzo a těším se nashle!

seminář Zahořany

(J.T., 7. 12. 2011 19:43)

Vážený pane Doležale, vyslovuji vám obrovský dík za včerejší přednášku. Víte, teď je vyslovená erupce různých seminářů, která je plná vyhlášek, nařízení,omezujících opatření atd. Vaše přednáška však byla něco jiného. Více než 2hodiny udržet v pozornosti více než 40provozářů ze stájí, to byl nadlidský výkon. Nestačil jsem se divit, že ti všichni nejen poslouchali ale i diskutovali. Kápl jste na jejich notu. Díval jste se do našich stájí a my jsme ty problémy které sami nevidíme poznávali. A také jsme si uvědomili, že nás ty chyby stojí moc peněz. Dovedete zaujmout, protože umíte! A to už bohužel umí málokdo! Díky vám za včerejšek, díky vám za zaslané materiály a díky vám za příslib, že se k nám brzo dostanete a dáte nám patřičná péra! Musíme se všichni probudit! Jinak zmizíme! Zdraví vás J.T.

Re: seminář Zahořany

(Doležal, 8. 12. 2011 20:34)

Kolego, moc a moc děkuji za vaše ocenění, které dovede motivovat k další práci. Těším se s vámi na shledanou u vás na farmě! Držím palce, O.D.

telata

(Lenka N., 26. 11. 2011 21:04)

Vážený pane docente, v září při vaší návštěvě jste na nás dělal tytyty, že zkrmujeme 6litrů mléka. Udělali jsme to dle vašeho návrhu. Během deseti dnů jsme šli na 2x2,25litru a začali jsme dávat jednodenní dávku startéru, a to podle věku. výsledky jsou vidět. čtyřicátý den stáří ho spotřebují v průměru 1,1-1,3kg a 56den 1,7-2,1kg. Bezvadné. Bez průjmů. Telátka jsou jako koně!Vodu měníme 2x denně. A tedˇpotřebuji vědět jaké dávat přídavky mléka zohledňující mrazové teploty. Hovořil jste o nich ale bez bližšího určení. Budete tak hodný a něco mě napíšete?Ještě jednou díky. Zdraví vás Lenka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA