Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Okselené mléko-"DOVYSVĚTLENÍ"

(Doležal, 16. 1. 2012 21:20)

Marcelo, omlouvám se, že jsem nenapsal všechno! Proč nevolit teplotu nad těch 15-18 až 20°C? Dochází totiž k velice dramatické separaci. Nahoře tvaroh, dole syrovátka. Potom lze uskutečnit pouze napájení z hladiny a nebo vymyslet kontinuální míchání v průběhu příjmu. Potom nestačí otvor ve struku ani 10mm.("cucky") Zkrmujeme stejné množství, jako u nativního mléka. Vždyť jde o příjem živin! Není nebezpečí, že se telata přepijí. Ono to pro ně zase tak atraktivní pití není. Proto si můžeme při nadbytku nestandardního mléka dovolit krmení ad libitum (především u býčků). Mám již zkušenosti s okyselováním nápoje i kyselinou citronovou. Zřetelně se jeví, lepší příjem!Tak snad jsem již na nic nezapomněl.Zkusím v bodech někdy sepsat stručnou metodiku!zdraví vás O.D.

clostridium perfringens a průjmy u telat

(Luboš, 14. 1. 2012 11:40)

Dobrý den. Prosím Vás o radu, jakým způsobem řešit tyto průjmy, kdy telata hynou téměř bez příznaků do 12 až 20 hod. Napájení telat mlezivem a celkovou hygienu napájení i porodny máme dle mého názoru v pořádku. Vlastníme bioplynku, intenzivně se hnojí travní porosty digestátem, steleme separátem. Popeloviny v travních senážích máme kolem 10-11 procent. Nemůže to vše mít souvislost? Pomohla by vakcinace krav vakcinou COVEXIN? Clostridie jsou údajně schopné prostupovat již placentou do telete. Děkuji

Re: clostridium perfringens a průjmy u telat

(Doležal, 14. 1. 2012 18:09)

Luboši, platí, že vše souvisí se vším. Zmínil jste se ,že hnojíte digestátem na travní porosty. Tam může být zakopán pes.V digestátu , který je v aerobním prostředí (na povrchu travin a bylin) se extrémně dobře daří fekálním streptokokům, Clostridiím, Salmonellám, Listeriím ap. V bývalé NDR se před několika málo lety zastavila činnost několika bioplynek, které aplikovaly digestát, ať v pevné či tekuté formě na rostliny, určené ke zkrmování. Polovička stavů dobytka totiž odešla. Provoz tam již neběží pět let. Porušila se zde jejich (německá) vyhláška o zapravování digestátu do půdy a to do 12-24hod. po aplikaci. Nutnost bezprostředního vytvoření anaerobního prostředí. To je hlouběji pod povrchem půdy. Zkuste hledat příčinu tam. Znovu opakuji: pokuste se využívat alkalizaci podestýlky mletým vápencem. Může to k eliminaci tohoto průšvihu také napomoci. Co se týká vakcinace , tak toto plně souvisí s metodou POKUS-OMYL. Zaručit něco, bez znalosti příčiny nelze. Snažte se ještě dosáhnout toho, aby telata měla do 2-2,5 hodiny po narození mlezivo od své matky! 4hodiny je horší, 6hodin je průšvih! To,že clostridie jsou schopné proniknout do placenty je bohužel prokázané! Držím vám palce!Zdraví vás O.D.

Okyselené mléko

(Marcela, 12. 1. 2012 13:36)

Dobrý den,
můžete mi prosím sdělit, jakou teplotu má mít okyselené mléko? Slyšela jsem, že teplé způsobuje průjem, ale studené zase hůře přijímají. Platí pro zkrmované množství stejná pravidla jako pro nativní mléko?
Mnohokrát děkuji za krásné přednášky, je to vzpruha a inspirace k další práci. S pozdravem Marcela P.

Re: Okyselené mléko

(Doležal, 12. 1. 2012 21:30)

Ahojky Marcelo! Na okyselené mléko se hodně zapomíná. Přitom to je a to především v letním období metoda, jak zabraňovat alimentárním onemocněním.Dávka je stejná jako u nativního mléka, teplota, kterou mají telata nejraději je v rozmezí 15-18°C. Pozor na velikost otvoru v sacích strucích. Musí být o něco větší než u nativního mléka. Přednosti okyseleného mléka poznáte už v květnu, když polovinu telat budete krmit normálním krmným mlékem a druhou polovinu okyseleným mlékem. Rozdíl bude určitě i u vás patrný. Samozřejmě, kdybyste udělala zakysané mléko nějakou ušlechtilou kulturou mléčného kvašení, tak by pohled na baštící telátka byl ještě více potěšující.Přeji vám hodně úspěchů u telátek a nulové ztráty!Moc děkuji za ocenění mé povídálkové činnosti!Zdraví vás, O.D.

dozaz

(J.P., 11. 1. 2012 21:59)

Pane docente,včera večer jsem se díval na Hyde Park na 24 a najednou se tam objevila tabulka úřadů ,které jsou ke zrušení. No a objevil se tam mezi nimi i Výzkumný ústav živočišné výroby, s docela vysokou částkou ročních výdajů. Zarazil jsem se, protože vím, že před lety měl tento ústav nezpochybnitelnou pověst. Po dlouhé době jsem si prohlédl jejich stránky a vidím, že bych toho jako starší šéf chovu mnoho nepobral. On je průšvih v tom, že těch lidí, kteří dávají dolů k nám nějaké poznatky je čím dál tím méně. Krmivářské a plemenářské firmy to nahrazují cizineckou legií z USA,Rakouska,Německa, ale oni mluví o něčem jiném. tak jsem se chtěl jen tak pozeptat ,co vy na to? Je to ke zrušení? Jo a dík za vaší přednášku v Zahořanech. Tam jsem se toho dozvěděl hodně moc. Teď jenom, abych dokázal probudit lidi. A možná i sebe. Zdraví vás Domažlicko! Jirka P.

Re: dotaz

(Doležal, 12. 1. 2012 21:18)

Milý Jirko, docela jste mne zaskočil. Pustil jsem si z archivu HydePark a ono to tam skutečně bylo. Víte , před časem jsem se zařekl, že bývalý můj ústav nebudu komentovat. Odešel jsem proto, že moje představy o koncepci zootechnického ústavu byly odlišné od představ současného vedení. Oddálil jsem si tak infarkt a jsem se svým stavem maximálně spokojený, protože vím, že jsem alespoň trochu užitečný. A k tomu HydeParku? Můžou být dva důvody k realizaci této vize. První je, že chovatelská praxe současnou koncepci "vědy" odmítá, čímž se vytváří podhoubí pro to, aby se stala tato organizace tak trochu nadbytečnou. To bych nesl těžce, protože jsem tam dělal 47,5roku. Bez radikální změny v koncepci se tato chmurná vize může realizovat. Druhá je ta, a ta je ještě více reálná, že ve státě, kde až na tom prvním místě jsou peníze, se bude někomu hodit těch několik stovek hektarů půdy na čísi podnikatelské záměry.(Bytovky, golfové hřiště ap.)Tato varianta je více horká, než ta první. Jak říkal Horníček: já jsem pesimistický optimista. Usedám-li na židli, vždycky si myslím, že se pode mnou zřítí. Nezřítí-li se, tak jsem příjemně překvapen. Je mně líto těch mladých lidí, kteří by chtěli něco užitečného dělat, ale jsou vedeni k byrokracii, psaní textů, které v podstatě nikoho nezajímají, ale jsou za ně body.
Jinak moc děkuji za vaše hodnocení Zahořan. Bylo to tam bezva. Zdraví vás O.D

Sprchování krav

(Lada Holuša, 6. 1. 2012 12:26)

Dobrý den pane docente. Venku padá sníh, ale i přesto bych se rád zeptal na možnosti ochlazování krav sprchováním na stáji. Mame tři roky starou stáj na separátu, "ochlazování" krav jen pomocí ventilátorů, ale v horkých letních dnech je to nedostačujicí. Chtěl bych do stáje nad krmné chodby svépomocí nainstalovat sprchy, ale nevíme jak na to. Můžete mi poradit? Moc děkuji Holuša L.
P.S. V Novém roce přeji hlavně zdraví

Re: Sprchování krav

(Doležal, 7. 1. 2012 16:52)

Kolego Holušo, pošlete mně vaší emailovou adresu a já vám pošlu svou podrobnější publikaci o tepelném stresu. Musíme uznat jedno, že se nejedná pouze o ventilátory a sprchování, ale o další faktory, jako je výživa, technika krmení atd. O tom v té publikaci je napsáno více. Jsem rád, že nevidíte spásu jen ve ventilátorech. Bez vody totiž nelze zamezit TS. A k tomu nikoliv na posledním místě- uvědomělý chovatel. A tím určitě jste, protože o TS přemýšlíte již v zimě. Takže, pošlete email. adresu, a také se můžeme setkat a o věci si popovídat. Seznam míst seminářů vyvěsím příští týden, tak i tam by byla možnost setkání! Zdraví vás, O.D.

Seminář

(Frant.V., 5. 1. 2012 21:53)

Pane docente, připojuji se k předešlému vzkazu. Díky za zaslané materiály. Poučil jsem se! Ráno jsem procházel stájemi a vidím, že nevidím. Tma tmoucí. A do teďka mě to nevadilo. Do týdne bude vše tak jak má být. Jo a ještě-vraty se také přestane větrat. Jo a napajedla budou čistší, jo a dalších 10jak vy říkáte- prkotin, které se nelíbí krávám a neměly by se líbit ani nám zootechnikům! F.V.

Re: Seminář

(Doležal, 7. 1. 2012 16:44)

Ani nevíte Františku, jak mne tato vaše zprávička potěšila. Chodit do stájí s otevřenýma očima , se zapojením všech dalších smyslů je metoda, která může vše změnit k lepšímu. A to kdyby tam přišel ještě cizí člověk. To by teprve byly divy! Moc vás zdraví, O.D.

díky

(V.A., 5. 1. 2012 11:25)

Pane docente, velice vážený! Děkuji za mnohé účastníky včerejšího semináře za vaší super přednášku! To bylo to nejlepší co jsem slyšel. A donutila mně přemýšlet, jak to všechno dělat jinak. Zřejmě budeme potřebovat vaší spolupráci. Můžeme se na vás obrátit? Ještě jednou díky!V.A.

Re: díky

(Doležal, 7. 1. 2012 16:40)

Moc vám děkuji za ocenění. Rád pomůžu, a spojení na mne znáte. Těším se na další spolupráci. Určitě něci vymyslíme! Zdraví vás O.D.

P.F.

(Vašek, 28. 12. 2011 6:38)

Dobrý den pane docente,
jak to zde moc pěkně a trefně napsal kolega z Moravy, skutečně Vás potřebujeme ,aby jste nám vždy podal pomocnou ruku v těchto, pro zemědělce zlých časech.Všichni si toho co děláte vážíme.Nezbývá mi než se také připojit s přáním všeho dobrého do nadcházejícího roku.

Re: P.F.

(Doležal, 29. 12. 2011 13:29)

I vám Vašku moc děkuji. Nejhorší ze všeho by bylo, být k nepotřebě. Avšak pár takových ohlasů zde, v SMS a emailech nejen potěší, ale také dokáže pěkně nastimulovat. Takže za váš dopping vám moc děkuji a přeji vám pohodový rok 2012!O.D.

K novému roku

(J.Höschl, 26. 12. 2011 10:39)

Vážený pane docente, je poslední sváteční vánoční den a nastává předbilanční období před koncem r.2011. Dovolte mi, aby zřejmě za většinu návštěvníků vašich stránek vám co nejupřímněji poděkoval za to, co pro nás, obyčejné chovatele děláte. Zde se dozvídáme to, co se jinde nedozvíme. Váš osobní a velice empatický přístup k návštěvníkům těchto stránek je velice milý, kamarádský, edukativní a vůbec ne nadřazený a mentorský. Vaše názory jsou pro většinu čtenářů přijatelné, alespoň do té míry, že nutí o dané věci popřemýšlet. Rád a velmi pravidelně pročítám skoro všechny rubriky. Vaše poradna je nadčasová a také „nadstranická“. Nefandíte žádné firmě, žádnému projektantovi nebo dodavateli. To je lidmi jako jsem já,velmi ceněno. Bohužel, těch odborníků, kteří jsou schopni odpovídat touto formou je velice málo. Na univerzitách se zabývají sami se sebou, ve výzkumu teď honí body na blbovinkách, aby vůbec přežili a u soukromých a firemních konzulentů jsou patrné čistě partikulární zájmy. V r. 2011 jsem si poslechl dvě vaše přednášky. Byly absolutně perfektní, nemáte konkurenci. Přečetl jsem vaše všechny publikované články. Jsou podškrtané a využívané! Tak si tedy myslím, že se nemáte za co stydět! Proto vám přeji, co nejvíce sil do r. 2012!
Myslím, že mohu za mnohé konstatovat: POTŘEBUJEME VÁS! Mějte se hezky! A pozdravujte své vnuky, o kterých tak láskyplně na přednáškách hovoříte! Zdraví vás, Jirka Höschl, z Moravy

Re: K novému roku

(Doležal, 29. 12. 2011 13:25)

Příteli Jiří, co k tomu dodat?! Moc děkuji za vaše ocenění. Přál bych si, aby se mně podařilo, všem co o to budou mít zájem, předat všechno, co umím! Času moc nezbývá! Život mně však prodlužují takoví lidé, jako jste vy! Přeji vám klidný rok 2012 a i ty další! Zdraví vás, O.D.

Pozeptání se

(Pančitelka, 18. 12. 2011 16:41)

Pane docente, byla jsem překvapena a nebyla jsem sama, že jsme se ve čtvrtek v Uhříněvsi neviděli, protože tam již prý pár měsíců nepracujete. Proto, na článcích, které jste napsal není u vašeho jména uveden VÚ. Ale to neznamená, že vaše články nepatří mezi ty nejlepší. Vzpomínám na vaši přednášku v Praze ve Slezské, a to bylo o něčem jiném. Nehodnotím vašeho nástupce, on pokud mu bude dán prostor a čas, tak dozraje a zbaví se nervozity a trémy. Dozvěděla jsem se , že budete mít v příštím roce přednáškové turné po ČR. Prosím, uvedete pozvánky? Vzala bych pár studentů sebou. Před časem v Palačově byli nadšeni. Tak tedy, moc vás zdravím a těším se na shledání! A pište, protože nemáme z čeho čerpat. Moc pozdravů z Moravy, vaše pančitelka

Re: Pozeptání se

(Doležal, 19. 12. 2011 22:30)

Ahoj pančitelko, je vidět, že jste vděčnou čtenářkou Pana Kaplana, kterého miluji. K semináři v Uhříněvsi se nechci vyjadřovat. Jak vy říkáte o mém nástupci, chci poznamenat, že jsem na něj hrdý. Je to jeden z mála mladých, který se nestydí mít zootechnické myšlení a mít zootechnický cit. Takových lidí je v ústavu tolik, že se dají spočítat na rukách kanadského dřevorubce po 30letech práce s motorovou pilou. Vážím si ho a má perspektivu, na rozdíl od ostatních, uzrát. Kéž bych se toho dožil, odcházelo by se mně radostněji. Ale k tomu musí být i jiná konstelace v zemědělském výzkumu. Výzkumným výsledným produktem totiž nesmí být publikace, kterou nikdo nečte. To se děje bohužel v současnosti. Jo a termíny. Začíná být o ně zájem. Tak v Palačově budu až 17.4. Budu se na vás těšit i na vaše studenty. Moc vás zdraví, O.D.

Dotaz na přednášku

(Dáša, 17. 12. 2011 17:38)

Hezký den, vlastně podvečer pane docente. Důkladně jsem si přečetla váš velice zajímavý a inspirativní článek o přípravě vemene těsně před dojením a to v Našem chovu č.12. Zjistili jsme s kolegou, že to děláme tak na 50% a přitom ještě blbě. Zkusíme to důsledněji a lépe! Ten nápad s látkovými utěrkami určitě přijmeme. A teď jenom ještě dotaz na termín vaší přednášky někde poblíž Uherského Hradiště. Radi bychom si podrobněji popovídali o problémech, které nás tíží. Náš poradce přes výživu toho totiž moc ze zootechniky neumí. To chce personu jako jste vy. Těšíme se na odpověď a moc vám za všechno děkujeme.Dáša J.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »