Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Voda pro telata

(Jína , 21. 12. 2010 18:35)

Vážený p.docente, připojuji se k přání všeho nejlepšího v Novém roce. Chci vás ujistit, že na vašich stránkách jsem několikrát týdně návštěvníkem. A vždycky se tam něco vhodného dozvím. Včera jsem uvítal novou rubriku Recepty, která je zajímavá.Chtěl jsem se vás zeptat na zimní napájení telat a tu jsem se dozvěděl, že o tom píšete v čísle 12, Našeho chovu.To bylo jako přenos myšlenek. Článek si myslím, že otevře oči mnoha chovatelům.Takže ještě jednou, hodně zdraví a elánu.A těším se na vaši přednášku v Táboře!Jína Ant.

ad p. Bošek

(Doležal, 20. 12. 2010 17:28)

I vám přeji všechno dobré v osobním i odborném životě!Přeji vám radost z úspěšné práce a k té přispějete zcela jednoznačně tím, že dolomitický vápenec budete aplikovat i do VIB. Alkalizací lože nemůžete nic zkazit, jenom získat. A není to přitom vícenáklad.Vše se následně využije v rostlinné výrobě. O tom jsem psal již v předchozích komentářích této rubriky, i v odborném článku v r. 2009 v časopise Náš chov. Přitom postačuje posyp v dávce 0,3-0,5 na VIB a den. Určitě budete příjemně překvapen. A hlavně buďte bez obav! Výhody převažují zcela určitě.
Moc vám děkuji za přání i ocenění. Potěšilo mne s tím, že vidím, že chovatelé mají zájem a čtou i tuto poradnu, kterou velice rád "dělám", protože to má asi nějaký smysl.
Moc vás zdraví,O.D

Přání s dotazem

(Bošek J., 18. 12. 2010 22:14)

Vážený pane docente, dovolte mi abych vám popřál všechno dobré k Vánocům i k Novému roku s vděčností za tuto vaší poradnu.Tyto stránky jsou nanejvýše důvěryhodné, srozumitelné a zcela nezištné.Vždycky je to počteníčko, vždycky se otevírají oči zaslepené provozní slepotou.
Ještě jednou díky! A teď dotaz.
Můžeme bez obav používat dolomitický vápenec i do venkovních bud? Nebude to mít nějaký negativní alimentární dopad? Prosím o váš názor!Zdraví vás J.B.

Ad Martina B.světlo

(Doležal, 17. 12. 2010 21:35)

Milá Martino,ani nevíte jak mne těší, že si z těch mých povídání pamatujete i takové poznatky, které spíše říkám tak zvaně na okraj. Pamatovala jste si dobře! Nepřetržité osvětlení ve stáji může, vlastně musí způsobit u krav hotové hormonální i etologické harakiri.Paní poradkyně si musí trochu zopakovat fyziologii a speciálně téma o homeostázi organismu přežvýkavců. Už asi před 5lety jsem vyslechl na jednom semináři jednoho předřečníka z jedné nejmenované krmivářské firmy, který kázal stejný blud."Čím více, tím více". Blbost!Prodloužením dne na tzv. nejdelší letní den (tj.cca 16hod. světla) je optimální řešení. S jeho dalším prodloužením vzniknou průšvihy, které se obtížně eliminují. Vždyť i vězni, když se měli potrestat, tak se trápili nepřetržitým osvětlením. Halucinace a poruchy vnímání jsou toho důsledkem.Takže krátce: pro krávy v laktaci 15-16hod. světla, s nočním orientačním světlem. Pro krávy v reprodukčním okruhu, nasadit zimní osvětlení 8hod. s max.60-80luxů. Držím vám palce při prosazování té správné rutiny chovu!Je o tom psáno v Metodických listech, i odborných článcích Našeho chovu.Zdraví vás O.D.

svícení ve stáji

(Martina B., 16. 12. 2010 22:20)

Pane docente, naše nová paní krmivářská poradkyně nám doporučuje teď svítit v kravíně celých 24hodin. Dobře si pamatuji, co jste nám v HavlBrodě říkal o 16hod. Mám pravdu, nebo je to zase nějaký nový trend? Prosím o vaší pravdu, které budu přece jen více věřit, než té mladé děvence.A děkuji!M.B.

ad Re: Ad J.Kouřil,voda,odkliz

(Doležal, 14. 12. 2010 20:49)

Moc děkuji Sami Abramsonovi za doplnění odpovědi na dotaz př.Kouřila. Je to perfekt.Recyklace vody z dojírny znamená obrovské úspory.Díky!

ad J.Kouřil voda, odkliz

(O.Doležal, 5. 12. 2010 18:34)

Hezký večer pane Kouřile, to co píšete je obecnou "nemocí" většiny chovatelů s dojírnami. Běžná, ale nikoliv správná rutina spočívá v používání proudící vody z hadice a dokud se to "h...o" nerozpustí, tak voda teče.Nikdo si neudělá kalkulaci na cenu vody, provozu a odpisu čerpadel, znehodnocené kejdy, zbytečně obsazených kubíků v jímkách, zvýšené potřeby transportu, nákladů na prac.sílu, PHM atd. A jak na to? Je to rutina amerických farmářů, kteří ze zásady nemají zaroštované čekárny.Po ukončení dojení, si stájník vezme "širokorosponové" hřeblo a postupně výkaly shrnuje k jednomu místu u vpusti kanalizace. Pokud má úzké hrdlo, musí se co nejdříve rozšířit.A potom vodou z hadice dočistí shrnutou plochu na čisto.Před lety jsme vykonali "experiment".Při té špatné rutině to je hadicové metodě se spotřebovalo 3,1m3 na jednu operaci v čekárně, mající cca 100m2 plochy, s množstvím výkalů od 205krav. A při té druhé rutině, to je s předčištěním podlahy bez vody, shrnutím výkalů a s následným dočištěním proudem vody se spotřebovalo jen 0,9m3 vody.Myslím, že to stojí za úvahu, zvláště tehdy, když si to vynásobíte 365 dny.To už se jedná o tisíce korun ,resp.pár stovek litrů mléka. Jsme v situaci, kdy hledáme haléře.Držím palce, O.D.

Re: ad J.Kouřil voda, odkliz

(Dr. Abramson, Kimronuv Veterinarni Institut, Bet Dagan Israel, 14. 12. 2010 14:20)

Jestli dovolite, znova bych prispel malym poznatkem odnas z Izraele. Prikladam film jak izraelsky farmar z Kefar Vitkin, vymyslel maximalne usetrit vodu, ktera je v Izraeli velmi draha. Jednoduse jima pouzitou vodu z vyplachovani dojiciho zarizeni. Jednouduchym nerez cerpadlem (odolny vuci chemickym detergentum)ji vyzene do levne plastove nadrze umistene nad stropem dojirny a po skoncenem dojeni touto vodou i s chemickymi prostredky, z vyplachu splachuje a hl desinfikuje dojirnu. Samospad mu vytvori postacujicich 4 atm. Velmu vhodna i ucinna recyklace, ktera setri zivotni prostredi a farmarovu kapsu.
http://www.halavi.org.il/info/idb/video/091213_2.htm
http://www.halavi.org.il/info/idb/video/100105_mey-shtifa.htm

ad J.Jína-paznehty

(Doležal, 8. 12. 2010 17:37)

Milý kolego, jedenkrát roční řezání paznehtů je poněkud "ujetá" rutina. Vždyť pazneht dorůstá asi o 0,5cm za měsíc, resp. 1-2mm za týden. U intenzivních plemen je to ještě rychleji. Pokud si vaši kolegové chtějí zadělat na masivní kulhání stáda, tak jim to 1x roční řezání paznehtu určitě k tomu pomůže. Bohužel , při stájovém chovu se musí dbát na zásadu ošetřování paznehtů dle potřeby.U některých krav to bude znamenat jen pár řezů, u jiných to bude znamenat zcela novou rekonstrukci tvaru paznehtů. Při intenzivní výživě, resp. vysoké užitkovosti je půlroční interval ošetřování paznehtů dostačující. Jedenkrát ročním ošetřováním nic neuspoříte, spíše naopak.Zdraví vás O.D.

paznehty

(Jaroslav Jína, 7. 12. 2010 13:15)

Pane docente, dohadujeme se zde o častosti řezání paznehtů.Tady se teď prosazuje postup 1x za rok.Sníží se tím náklady. Myslím že zkušenosti jsou určitě jiné.Můžete mě prosím něco k tomu napsat?Moc vás zdraní Jarda J.

ad Janovy kachny

(Doležal, 4. 12. 2010 15:33)

Příteli, kachničky nejsou tématem, kterým bych rozuměl!Ptal jsem se svého bývalého kolegy, skutečného machra pře drůbež, který tvrdí, že granule pro výkrm kachen se dají bezproblémově sehnat i přes internet.Takže, prosím o tolerování mého znalostního nedostatku !Zdraví vás O.D.

voda odkliz výkalů

(J.Kouřil, 3. 12. 2010 21:14)

Dobrý večer, vidím v naší dojírně, kolik se vlastně spotřebuje vody na smývání výkalů z podlahy čekárny. Můžete mě napsat nějaké zásady efektivního vyčištění čekárny, abych to zvládl aspoň za 1000lt vody. Teď je to skoro 3x tolik.A leze to do peněz.!Za jakýkoliv názor nebo návrh vám budu vděčný!Předem děkuji, J.K.

kachny

(jan, 2. 12. 2010 0:20)

Jak vykrmit kachny aiž bych použil granulí/ke kterýn se už do jara nedostanu.Je nějaký způsob jak je vykrmit dřív než za 6 měsíců?/jsou z 1,9/chovám je 1 rokem děkuju moc

ad projektant

(Doležal, 28. 11. 2010 17:31)

Zdravím vás Zděnku, pamatuji si vás, díky za kontakt, občas vám něco pošlu. Na váš email jsem vám zaslal oskenovaný požadovaný IL MZ, o Dřevěných posuvných přístřešcích. Je to větší rozsah, dejte vědět zda to v pořádku došlo!Pozdravuji vás, O.D.

Ad př.Mašata, výška boxu

(Doležal, 28. 11. 2010 17:27)

Kolego, navrhovaných 250mm není moc ani málo! Pokud máte krávy o průměrné hmotnosti >650kg, nemusíte mít žádné obavy.Mám několik případy stájí s výškou zadní hrany boxového lože 280mm, ba dokonce místy i 300mm, a nemá to negativní vliv na vstup do lože, vstávání ani uléhání.U stlaného lože je nutné dbát do rovinného dostýlání, u matracového lože je nutné dbát na suchost lože a jeho čistotu. Takže, nemusíte mít obavy. Je totiž měřením prokázáno, že krávy jsou na těchto boxech čistější, pokud ale zachováte šířku lože >120cm.Zdraví vás O.D.

Posuvné přístřešky

(Projektant, 28. 11. 2010 15:32)

Pane docente, sháním strašně nutně váš Informační list MZE asi z r. 94-95 o dřevěných posuvných přístřešcích. Nejen že mi chybí v sérii, ale chci ty poznatky pro jeden podnik nějak využít. Pokud ho najdete, prosím o něj. Adresu vám posílám na email. Moc vám budu vděčný!Dík!Ptojektant z vých. Čech

Výška boxu

(Mašata, 26. 11. 2010 23:12)

V projektu na modernizace staršího objektu, máme naprojektovanou hranu zadní části boxu na 250mm nad hnojnými chodbami.Pane docente, domnívám se ,že je to až příliš. Budete tak laskav a uvedete mě optimum? Byli bychom neradi, aby jsme postavili nějaký prů...h. Předem vám děkuji i za svoje kolegy! Mašata

ad Jirka- výkrmna býků

(Doležal, 24. 11. 2010 21:59)

Zdravím vás Jirko! Předně bych byl moc rád, kdyby se vám podařilo přečíst si články v 8.,9.,10. a 11.čísle Našeho chovu, kde se svým přítelem Ing.St.Staňkem analyzujeme a souhrnně doporučujeme určité zásady při výkrmu býků v různých technologiích.Z ohlasů je zřejmé, že to chovatelé čtou, což nás jako autory těší. Tam se dozvíte jednotlivé parametry ustájení i různé "fígle", které napomůžou efektivnosti výkrmu.
Je tam i následující tabulka,doporučených parametrů:
Tabulka 1: Základní rozměrové parametry ustájení na hluboké podestýlce
hmotnostní kategorie v kg minimální plocha lehárny na ks v m2 *minimální plocha kotce na ks v m2 hloubka kotce v m šířka kotce v mm šířka krmného místa při krmení 1:1,5 v mm
do 350 1,9 3,2 3,5 až 5,5 1,8 až 2,2 550
nad 350 2,8 5,0 4,0 až 5,8 2,0 až 2,5 680
nad 550 3,2 5,6 4,5 až 6,0 2,2 až 2,7 720
V tomto formátu je to méně přehledné, ale v N.CH.to vypadá lépe.Jinak orientační ukazatel je min. 0,9m2 na 100kg živé hmotnosti.Pokud budete mít "vanu" vodonepropustnou, pak jímka není zapotřebí, pokud budete nastýlat alespoň 7kg kvalitní suché, nejlépe řezané slámy na DJ a den Vyvážení hnoje 2x do roka je ideální! Nezapomenout na další nezbytné podmínky jako např.diferenciace skupin podle hmotnosti, vyrovnanost, málo početné skupiny atd.To je vše v uvedených článcích.Držím vám palce a jsem stále "na drátě"!

Výkrmna býků

(Jirka, 24. 11. 2010 13:45)

Dobrý den pane docente. Prosím vás, chci si postavit výkrmnu býků na hluboké podestýlce pro cca.50 kusů. Chtěl bych se zeptat kolik m2 je potřeba na 1VDJ pro dodržení welfare zvířat a jestli je třeba při tomto způsobu ustájení zapořebí budovat jímku popřípadě jak velkou. Hnůj by se vyvážel dvakrát ročně. Předem moc děkuji za odpověď. Jirka

Lékárnička

(Ad Vysočina, 23. 11. 2010 19:42)

Vámi žádaný text jsem umístil do oddílu: Články, soubory ke stažení. Asi máte pravdu, že to bude takto dostupnější než zasílání emailem. Kéž by to bylo k zamyšlení nad tím, jak naši předci byli přemýšliví a spjatí s přírodou!Zdraví vás O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA