Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Statrér pro telata

(Pulkrtová, 26. 9. 2011 4:40)

Dobrý den,
také hospodaříme ekologicky a velice se nám osvědčil startér od firmy Drcman, samozřejmě má certifikát.

Re: Re: Statrér pro telata

(Doležal, 27. 9. 2011 16:32)

Moc děkuji za doplnění.O.D.

Starter pro telata

(Doležal, 24. 9. 2011 20:33)

Vážená paní Křížová, omlouvám se, že odpověď nebyla bezprostřední. Ale k věci. V biochovech by se správně neměl používat starter. Takový je snad i nějaký předpis. Pár složení starterů jsme uvedli v článku v Krmivářství . V dvouměsíčníku Krmivářství, v.č.3/2011, na str. 9-12, je článek autorů: Doležal,O.,Staněk,S.: Starterová výživa - víme jak, kdy a proč?. Ve dvanácti otázkách a odpovědích se stručně zdůvodňují zásady této progresivní metody odchovu telat dojených plemen. Jsou zde uvedeny osvědčené receptury starterů, ale i základní chyby, kterých se chovatelé často při zkrmování starterů dopouštějí. Takže, pokud se k tomu výtisku nedostanete, tak vám jej pošlu emailem a to jen tehdy, pokud mně pošlete emailovou adresu. Na tento článek přišlo dost pozitivních ohlasů, což nás jako autory potěšilo!Držim vám palce, O.D.

kniha

(Dagmar, 20. 9. 2011 11:57)

Dobrý den pane docente,
chtěla jsem se zeptat, kde by se dala koupit Vaše kniha Technologie a technika chovu skotu. Děkuji za odpověď

Re: kniha

(Doležal, 20. 9. 2011 13:13)

Ahojky Dagmaro, musím vás zklamat. Ta kniha vyšla již v r.1996. (Bože jak to letí) Na trhu není a já mám jenom jednu. Můžu ji půjčit! Ale existuje množství textů, kde najdete co potřebujete. S kolegy připravujeme knihu: Praktický chov dojeného skotu, která by měla vyjít v příštím roce. Kdyžtak napište, co přesně sháníte, nebo zda tuto knížku potřebujete jendo sbírky kuriozit?! Ale pro vás jsem stále na drátě! Zdraví vás O.D.

nedožerky

(Václav K., 18. 9. 2011 22:25)

Vážený, stále máme mnoho nedožerků na krmném stole. Co s tím dělat? Krmení je na první pohled docela dobré! Předem děkuji za váš názor!Václav

Re: nedožerky

(Doležal, 20. 9. 2011 13:07)

Příteli Václave, to by chtělo to vidět. Těch faktorů způsobujících velké množství nedožerků jsou možná desítky. Ale často zaznamenáváme při auditech:
•špatná architektura krmného stolu (nízké dno,
•vysoká požlabnice,
•nízká kohoutková žlabová zábrana,
•kluzká podlaha na krmišti.
Dále to mohou být příčiny způsobené nedostatečnou četností přihrnování, nedostatečnou homogenizací a tím i separací krmiva, tepelným stresem, nedostatkem vody,časově limitovaným krmením, nedostatkem odpočinku,a především kvalitou krmiva. Tam je nejčastěji "zakopaný pes". Pravidelný odkliz nedožerků je podmínkou. Možno zkusit i 3x denní zakrmování, a přihrnování >6x denně.
Znovu opakuji, že by to chtělo se na věc podívat zblízka!Takže, někdy až pojedu okolo a budu znát vaši adresu, tak se zastavím!
Zdraví vás O.D.

Osvětlení u dojnic

(Jiří Engr, 10. 9. 2011 23:06)

Hezký den pane docente,
rád bych se zeptal na způsoby osvětlení stájí dojnic. Jaké režimy a jaké zdroje osvětlení (zářivky, sodíkové výbojky? Výhody a nevýhody? Jaké osvětlení u jalovic a býků v žíru?Moc děkuji za odpověď. Jirka Engr

Re: Osvětlení u dojnic

(Doležal, 12. 9. 2011 22:20)

Kolego, Jiří, pošlete mně emailovou adresu a pošlu vám přes Úschovnu několik materiálů o osvětlení stájí. Když byste listoval v dřívějších odpovědích této poradny, najdete tam k tomuto tématu také pár řádků! Zdraví vás O.D.

alkalizace loží

(Pulkrtová, 9. 9. 2011 8:31)

Dobrý den,
mockrát děkuji za minulou odpověď a dovolila bych si mít ještě jeden dotaz ohledně dávky vápence při alkalizaci loží. Nevím zda jsem správně pochopila, že při běžném denním udržování hlubokých boxů se aplikuje na 1 lože denně 0,5 litru vápence.
Přeji pěkný den

Re: alkalizace loží

(Doležal, 9. 9. 2011 21:20)

Hezký večer přeji paní Pulkrtová! Pochopila jste správně. Ta aplikace je nejlepší do pásu 50-70cm širokého, kde leží vemeno a zadní končetiny. Když občas přihodíte i do čela boxů, tím lépe! Přeji vám hodně úspěchu v práci. Pro mne je ten dobře aplikovaný vápenec malý technologický zázrak! Zdraví vás O.D.

Re: alkalizace loží

(Jiří Engr, 10. 9. 2011 23:05)

Hezký den pane docente,
rád bych se zeptal na způsoby osvětlení stájí dojnic. Jaké režimy a jaké zdroje osvětlení (zářivky, sodíkové výbojky? Výhody a nevýhody? Jaké osvětlení u jalovic a býků v žíru?Moc děkuji za odpověď. Jirka Engr

Re: alkalizace loží a s doplňkem Odchovny seznam

(Doležal, 12. 9. 2011 22:15)

Paní kolegyně, Dostal jsem od důvěryhodné osoby slušný seznam nových a zánovních odchoven, které stojí za to shlédnout.Zde jeto co jsem slíbil:

1. ZD Růžový Palouček Morašice, farma Cerekvice nad Loučnou (novostavba)

2. Měcholupská zemědělská a.s., farma Bolešiny (reko)

3. Zemědělská společnost Skalsko, farma Skalsko (reko, ale je to jen boxovka do 6. měs., tedy teletník)

4. Agrona Staré Město. a.s., farma Dětřichov (novostavba)

5. ZD Milevsko, farma Květov (reko)

6. ZD Sever Loukovec (reko, ale nejsem si jistá zda realizovali skutečně boxovku)

7. ZD Nové Město na Moravě, farma Jámy (novostavba)

8. CEF, s.r.o., farma Cerhonice (reko)
A jsem i nadále k dispozici!O.D.

kozy

(Mirka Jedličková, 4. 9. 2011 18:55)

Hezký den pane docente,
vím, že jste odborníkem na skot. Sháním kontakt na někoho, kdo by mě poradil s chovem krátkosrtých hnědých koz. Nevíte o někom? Jde mě o problematiku zánětu vemene a počet somatických buněk. Náš veterinář tu dělá NK testy a stále mě říká, že počet buněk je velký a kozy bych měla dát pryč. Jenže to by bylo 100 % koz :(
Děkuji za radu. Mirka Jedličková, Jeseník.

Re: kozy

(Doležal, 5. 9. 2011 13:05)

Paní Mirko, také o tom něco vím, ale myslím si, že když kontaktujete mého bývalého ale i současného spolupracovníka a spoluautora odborných článků, Ing.Stanislava Staňka, který má velice pěkné stránky orientované také na malochovatele koz a ovci, i když dobře umí i ty ostatní kategorie. Vaše otázka by si zasluhovala podrobnější analýzu a divím se, že by veterinární služba nebyla schopna najít základní příčiny jevu , který se projevil ve vašem chovu. Přeji vám mnoho úspěchů ve vaší snaze o zlepšení. A nyní kontakt:www.zootechnika.cz/ .Tam najdete i emailovou adresu. Zdraví vás O.D.

Re: kozy

(Standa Staněk , 10. 9. 2011 7:49)

Hezký den paní Jedličková,
k Vašemu dotazu na počet somatických buněk. Používání NK testu skotu v případě kozího mléka je nesmyslné. NK test bude dávat falešné pozitivní výsledky, protože sekrece mléka a obsah somatických buněk (budu psát jen SB) je odlišné než u skotu. Bohužel u nás chybí NK testy, které jsou vhodné pro management mastitid v chovu koz. V USA se používá např. rychlo test pro kozy pod označením Porta SCC.
Podle amerického federálního úřadu pro potraviny a léky je přípustný limit pro konzumní mléko 1 000 000 SB na ml mléka.
Podle kolegů z New Jersey je to takto:
do 500 000 SB na ml - vemeno kozy je zdravé
500 000 - 1 000 000 Sb na ml mléka - vemeno je zdravé, dobré je seldovat, jestli nedochází ke změnám na vemeni,
1 000 000 - 1 500 000 SB na ml mléka - naznačuje počínající infekci, kontrola zdraví vemene je nutná,
nad 1 500 000 SB na ml mléka - indikuje zánět vemene, nutná okamžitá léčba.
Chovu koz zdar! Standa Staněk

Pokles váhy a mléka-Sylva

(Doležal, 7. 9. 2011 13:44)

e: Rada pro bratra
(Doležal, 7. 9. 2011 11:22)
Paní Sylvo, chcete pro mne diagnostiku a terapii na dálku. To se mně nedaří, to umí jen někteří vyvolení léčitelé. Ale na první pohled (i pohled mého bývalého kolegy - výživáře) je zřejmé, že krmná dávka je poněkud nedostačující. I když nevím co to je za seno, kolik ho ta kravka příjme atd. Nevím ani zda příjem viody je dostačujíci. Na 1kg. mléka potřebuje kráva příjmout min.4,5lt vody. V létě ještě více. Netrpí bolestmi od nemocných paznehtů? Jsou tyto ošetřeny? Leží kravička alespoň 12hodin denně? A co minerální výživa? V senu totiž není všechno! Vemeno je v pořádku? Spouští mléko měkce nebo na tvrdo? Chtělo by to trochu pohybu. Nevím zda je kravka na řetětu či na volno? Kráva potřebuje chodit min. 480kroků za den. A když si uďobne troch zeleného, jenom pro ní dobře. V jaké stáji přebývá? Není tam tma? Není tam příliš zápach, mouchy ap.? Víte, to je jen letmý pohled diagnostika, který nezná chovné prostředí! Zkušenější poradce by viděl příčiny poklesu nádoje zřetelněji, pokud by si zanalyzoval prostředí, tj, včetne výživy. I průběh telení může ovlivnit následující vývoj nádoje. Je toho moc. Mrzí mne , že nemohu říci něco konkrétního. Ale věřím, že se pokusíte sama, i na základě mých poznámek situaci obrátit k lepšímu. O.D.

Rada pro bratra

(Pražák j., 3. 9. 2011 22:49)

Dobrý večer pane Doležale. Často sleduji vaše stránky a vaší perfektní, znalou poradnu. Bratr má restituovaný statek a rozhodl se, že začne chovat krávy. Jeho záměr, je postavit jednoduchou stáj a do ní dát 50-60krav Normandského plemene. Aby měl vysokou produktivitu práce, tak chce koupit robota na dojeni. Debatujeme, ale nějak se nemůžeme shodnout. Prosím vás, mohl byste mě dát nějaké argumenty. Vím, z minulých příspěvků, že to byly vždy rady na tělo a že se neobáváte říci, sice zakulaceně ale jasně , že je něco blbost! Tak vám předem děkuji!Zdraví vás J.Pražák

Re: Rada pro bratra

(Doležal, 5. 9. 2011 13:28)

Hezký den pane Pražáku, vzpomněl jsem si na větu Oskara Wilda, mého oblíbeného aforistika. Říká:Udílet rady je vždycky chybou, ale dáš li radu dobrou, nebude ti nikdy odpuštěno. Co to znamená? Že mnoho lidí umí dávat rady takovým způsobem, že ti, kterým jsou určeny, ani nepozorují, že se o rady jedná! Tak a nyní k vašemu dotazu. Stanovil si váš bratr cíle?
Zná, kolik bude muset investovat? Kolik let bude nucen splácet? Za jak dlouho bude normálně žít, beze splátek, hypoték? Uvědomil si jak je vzdálen myšlení "agrárního romantika"? Bude mít nástupce? Myslí si, že drahý robot za něho vyřeší hlavní problémy? Normandský skot je nádherný, ale zná zkušenosti některých chovatelů ze stř. Evropy? Víte, těch otázek jsou desítky. Před tím, než se rozhodne být nešťastným, tak ať za pomoci fachmanů si všechno důkladně ujasní. Pokud projeví zájem, klidně může za mnou přijet. Pár hodin popovídáme, něco propočteme, anylyzujeme a teprve potom ať se rozhodne. Hlavně ať se již nyní nezavazuje nějakým pofiderním dodavatelům a projektantům, kterým jde jen o to, něco prodat! Vyřiďte bratrovi, ať když bude chtít zavolá. Třeba má takové perfektní podmínky pro investici, o kterých nemáme zdání. MOc vás zdraví, O.D.

Re: Rada pro bratra

(Doležal, 7. 9. 2011 11:22)

Paní Sylvo, chcete pro mne diagnostiku a terapii na dálku. To se mně nedaří, to umí jen někteří vyvolení léčitelé. Ale na první pohled (i pohled mého bývalého kolegy - výživáře) je zřejmé, že krmná dávka je poněkud nedostačující. I když nevím co to je za seno, kolik ho ta kravka příjme atd. Nevím ani zda příjem viody je dostačujíci. Na 1kg. mléka potřebuje kráva příjmout min.4,5lt vody. V létě ještě více. Netrpí bolestmi od nemocných paznehtů? Jsou tyto ošetřeny? Leží kravička alespoň 12hodin denně? A co minerální výživa? V senu totiž není všechno! Vemeno je v pořádku? Spouští mléko měkce nebo na tvrdo? Chtělo by to trochu pohybu. Nevím zda je kravka na řetětu či na volno? Kráva potřebuje chodit min. 480kroků za den. A když si uďobne troch zeleného, jenom pro ní dobře. V jaké stáji přebývá? Není tam tma? Není tam příliš zápach, mouchy ap.? Víte, to je jen letmý pohled diagnostika, který nezná chovné prostředí! Zkušenější poradce by viděl příčiny poklesu nádoje zřetelněji, pokud by si zanalyzoval prostředí, tj, včetne výživy. I průběh telení může ovlivnit následující vývoj nádoje. Je toho moc. Mrzí mne , že nemohu říci něco konkrétního. Ale věřím, že se pokusíte sama, i na základě mých poznámek situaci obrátit k lepšímu. O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »