Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: dotaz-jícnová sonda 2

(Doležal, 9. 3. 2012 16:31)

Díky za díky! Na dobré sondy je odkaz na těchto stránkách v Oblíbených odkazech v řádku:zajímavá stránka aktivního veterináře! Zkuste si ji otevřít! Zdraví vás, O.D.

seminář

(I.P., 1. 3. 2012 19:53)

Vážený pane docente, děkuji vám za zaslání materiálů. Jsou vynikající, a poslouží. Byli bychom rádi, kdybyste provedl proškolení personálu u nás na VKK. Myslím, že by to u lidí zabralo, protože umíte přesvědčovat s úsměvem, ale s Argumenty. Ten váš sborník, to je vynikající učebnice praktické zootechniky. Budu se snažit v měsíci dubnu se s vámi spojit a navázat užší spoluporáci.Díky za vše! I.

Ohlas a dotaz

(Jiří P. , 28. 2. 2012 12:19)

Pane docente, moc vám děkujeme za zaslání textových a obrázkových materiálů přes Úschovnu. Došlo vše bez problémů, a již v nich 3dny ležíme. A při tom zjišťuji hluboké praktické neznalosti, a to hlavně v odchovu telat. Můj dotaz zní, máme jednu volnou K-96 a je úvaha tam přestěhovat boudy s mléčnými telaty. A já se vás ptám, je to schůdná myšlenka? Nebo je to blbost? Můžete mně napsat plusy a minusy? Víte, z debaty s účastníky semináře jsem zjistil, že u nich máte obrovskou důvěru. Poradci z komerce- to je o tom, jestli něco za moc peněz koupíme nebo ne. Předem děkujeme, Jirka a kolektiv zootechniky

Re: Ohlas a dotaz

(Doležal, 1. 3. 2012 13:34)

Kolego a příteli, pokud si chcete zadělat na průšvihy, které budou kontinuální a neřešitelné, tak realizujte návrh-telata do K-96!!! Moc vás prosím, ten návrh vyhoďte do nejbližší jímky. Ať tam vyhnije! Stájová únava by vám zlikvidovala celý odchov do jednoho roku. Jedinou výhodou by bylo, že nebude pršet do výběhů VIB a na ošetřovatelky. Jinak nic! Pokud toto chcete eliminovat, tak to musíte využít vysoký přístřešek, nějakou kůlnu na stroje, atd. Přístřešky fungují!Takže, K-96 nikoliv. Držím palce vám, i vašim telatům! Moc vás zdraví, O.D. A jsem rád, že materiály našli uplatnění!

Vyplachovat nebo ne

(Michaela, 20. 2. 2012 19:55)

Dobrý den, moc se mi líbil Váš seminář v Ostředku. Měla bych na vás jeden dotaz ohledně výplachů. Doposud jsme to dělali tak že při zjištění metritidy jsme volali vet. lékaře který nám přijel krávu vypláchnout. Problém je ten že se krávy vracely a vyplachovali se několikrát a následné zabřeznutí vyžadovalo více ins. dávek. Poradce přišel s tím že v některých podnicích se u krav s metritidou nezasahuje do reprodukční soustavy ale dvakrát po sobě se píchne estron a kráva se vyčistí sama. chtěla jsem se Vás zeptat jestli máte nějaké informace a rady týkající se této problematiky. Děkuji Moc

Re: Vyplachovat nebo ne

(Doležal, 22. 2. 2012 21:59)

Milá Míšo, promiňte mi ty dva dny zpoždění, ale měl jsem malé problémy.Takže, k vašemu dotazu. Předem uvádím, že nejsem veterinárbní lékař, ale také uvádím, že mám mnoho přátel veterinářů, kteří umí!Moc si jich vážím i když řeknou, že neví. Váš dotaz jsem konzultoval u člověka, kterému věřím. Co mě řekl? Napřed se podívat na prevenci, resp. chovné prostředí!Je vaše ustájení krav v pořádku? Je to světlá, suchá stáj? Je i výživa na perfektní úrovni bez plísní, bez nízkého pH?Nesahá se zbytečně nedesinfikovanýma rukama do krav?Nejsou tyto krávy s nevyléčenými mastitidami či kulháním?Prostě je toho moc a moc.A co se týká výplachů? Je to obligátní metoda, ale zdá se, že stále méně účinná. Moje zmínka o estronu u něho padla na úrodnou půdu s tím, že on tuto praktiku užívá již několik let, s relativně vyšším účinkem, než obligátní výplachy. Takže to je asi vše, co k tomu mohu říci.
Jinak moc děkuji za pochvalu za Ostředek. Mně se tam moc líbilo! Zdraví vás, Olda Doležal
Jo a podařilo se vám otevřít Úschovnu?

Re: Re: Vyplachovat nebo ne

(Michaela, 23. 2. 2012 20:10)

Moc moc děkuji za radu. Co bude možné zlepšit na prostředí a péči o kravky doladíme a s naším vet. lékařem prokonzultuji nahrazení výplachů estronem. ůschovnu jsem ani neotevírala protože jsem se na email mysanek88@seznam.cz nic nedostala. Ještě jednou moc děkuji

přednáška

(Miloš H., 20. 2. 2012 18:22)

Vážený pane docente, prosím příjměte mou poklonu za vaší přednášku v Ostředku. Byla opravdu excelentní a při porovnání s jedním seminářem ve Foukavém Honzíkově( Biomin), kde si na nás pozvali Emeričany, tak musím konstatovat, že jsem se v Ostředku dozvěděl všechno, co jsem potřeboval ke své zootechnické praxi. Ba ještě něco navíc, a to ve vašich super vstupech o světle, o chování, o češtině atd. Váš sborník je skutečně ke studiu a nikoliv k založení do knihovny. Přistihl jsem se, že v něm listuji i na oné místnosti. Umíte nejen přednášet, ale i srozumitelně a zajímavě psát . Škoda, že je vás tak málo. Mohu vzpomenout, že jsme si pozvali jednoho takyodborníka z výzkumáku na ošetření rostlin v předjaří a to byl konec. Všichni kolegové odešli poněkud dříve,než přednášející skončil. Ano, je to naše ostuda. Máme být trpěliví. Ale páni výzkumníci by měli vylézt ze svých ulit . Neboť nevědí co činí!Moc děkuji za zaslání těch vašich perfektních textů a obrázků.A je škoda, že se mezi námi objevil nenechavý buran. Těším se s vámi na shledanou a vyřizuji pozdrav od mých kolegyň!Zdraví vás M.H.

Re: přednáška

(Doležal, 22. 2. 2012 22:08)

Miloši, moc vám děkuji za váš názor a i uznání. Víte, těch lidí na školách a výzkumácích, kteří voní hnojem a dovedou se vcítit do potřeb zemědělské praxe je čím dál tím méně. Je to v celém systému, kdy člověk, který řeší problémy praxe je vlastně na odpis, protože nepublikuje v časopisech výsledky, které nikdo nečte! Pokud by se někdo zeptal, jak jim tyto organizace pomáhají řešit současné problémy, tak by to bylo smutné poslouchání. Je mně z toho smutno, ale osobně mám radost, že mne chodí lidé "od krav" poslouchat.Cítím se mezi nimi fantasticky!!

boudy-písek

(Jitka, 18. 2. 2012 9:36)

Dobrý den.Chtěla jsem vás poprosit o váš názor,ohledně nastýlání VIB pro telata na mléčné výživě pískem.Samozřejmě propraným a tříděným.Na své návštěvě v USA jsem se s tímto způsobem setkala na řadě farem.Vím ,že tamní podmínky jsou s našimi neporovnatelné.Jen mě zajímá pohled na věc od odborníka.Třeba by se dal takto řešit nedostatek slámy v podnicích.Předem děkuji a ať se daří.

Re: boudy-písek

(Doležal, 19. 2. 2012 11:31)

Hezký den Jitko,co k vaši otázce říci? Začnu vzpomínkou. Když jsem byl v r. 1995 poprvé v USA, tak mne písková podestýlka nadchla.Brzy potom jsem začal experimentovat. Psal jsem o to několikrát v Našem Chovu. Aby písek splňoval kritéria dobré podestýlky, tak musí splňovat mnoho podmínek.Některé jmenujete. Musí být praný, bez kamínků, hlinitých příměsí, musí být suchý a samozřejmě musí být i levnější, než ty ostatní. Je to materiál, kde množení mikroorganismů je dostatečné eliminováno tím , že se nejedná o organickou hmotu, potřebnou pro množení bakteriální mikroflory. Ten náš pokus dopadl tak, že od poloviny dubna, do 10.listopadu to bylo pri každotýdenním přistlání cca5kg pískové podestýlky na velice dobré úrovni. Ideální pro starterovou výživu, protože příjem "dlouhé" vlákniny byl eliminován. ALE, od 10. listopadu, v té době období dešťů, těsně nadnulových teplot a silnějších větrů došlo k tomu, že písek byl pokryt dlouhodobě jinovatkou (písek je poněkud hygroskopický).Z moči telat a písku se vytvářely hrudky, které při mrazu tvrdly. Ale co hlavního. Doba ležení telat se podstatně snížila, a to cca o 20%, což je dost. Dokonce i ta typická poloha ležení telat "do klubíčka" se změnila. Frekvence ležení a vstávání se posunula z průměrných 8,2 na 10,3x za 24 hodin. Takže závěr. Utekli jsme od toho, protože příprava dobrého písku k podestýlání byla příliš složitá a drahá. Myslím, že nad 4O° s.š. je to rizikové.Máme slušné výsledky s nastýláním vysokosušinového kejdového separátu s menším přídavkem mletého dolomitského vápence, se zrněním 009. Příklad z jedné farmy ze sev.Moravy: tak tam s přistýláním boxů pro krávy říčním prosívaným pískem přestali už za 30dní. Jo, v USA existují dokonce speciální firmy dodávající speciální podestýlkový písek. Tak tam se asi hned tak brzy nedostaneme!Toť vše, co o tom vím! Moc vás zdraví O.D.
Ještě dodávám, že preferenční testace u krav v boxech dvou podestýlek v zimním období (krátká slámaXpísek), vyšla jednoznašně pro slámu!

mléčné náhražky nebo odpadové mléko

(luboš, 12. 2. 2012 10:53)

Dobrý den. Prosím Vás o radu při rozhodování, zda v mém chovu opět přejít na zkrmování odp. mléka ( i zánětového) místo MKS. Jsem si vědom rizika rezistence na ant. a dalších negativ s tím spojených, ale telata krmená odpadovým jsou výrazně lepší, dle názoru lidí, kteří navšívili USA, lépe odolávají infekcím, průjmům atd. V USA prý i ty nejlepši farmy zkrmují jen odpadové mléko a problém rezistence na ant. vůbec neřeší. Není to jen argument prodejců MKS? Odpadové jsem několik let používal a bylo to na telatech vidět. Děkuji za odpověd

Re: mléčné náhražky nebo odpadové mléko

(Doležal, 13. 2. 2012 22:05)

Milý kolego Luboši, jsem dostatečně informovaný o tom, že odpadní mléko je v USA jedním z hlavních zdrojů pro mléčné nápoje určené pro telata. Je to mj. i zdroj nejlevnější. Aby se eliminovalo event. sekundární působení antibiotik, tak chovatelé přikrmují do startéru i lněné semínko jako zdroj 3-omega mastných kyselin, které poněkud eliminují negativní působení reziduí . Bohužel, striktní evropské předpisy toto vylučují. Je zajímavé, že evropští chovatelé si uvědomují, že tato nařízení lze poněkud "odklonit". Proto povětšinou odchovávají telata levněji, intenzivněji, bezeztrátověji. Vždyť odpadního mléka je od každé krávy za rok 60-200litrů. To by mělo být spláchnuto do kanálu? Samozřejmě, že metody pro eliminaci nárůsti mikroorganismů v mléce by se měly dodržovat.Pasterizace, okyselování by měly být samozřejmostí. Když zde napíši, že krmné mléko tohoto typu je lepší než MKS, tak se na mne sesypou jejich producenti i prodejci, co že jsem to za pako. Víte, jezdím po farmách dosti často a vidím co se telatům předkládá. A vidím i kondiční stav těchto telat. Při dodržování technologických zásad individuálního odchovu bych se tak moc neobával. A teď napíši kacířskou větu: Kde není žalobce, není soudce
! Jen si musíme uvědomit co to je nestandardní mléko?
Telatům by v zásadě nemělo být zkrmováno:
• mléko, které nebylo po získání uchováno v chladicím zařízení, ale bylo volně ložené v prostorách stájí, dojíren, v blízkosti chladících nádrží na mléko apod.
• mléko znečištěné výkaly, nebo s obsahem hmyzu,
• abnormální mléko – záněty mléčné žlázy,
• mléko od nemocné krávy s horečkou,
• mléko od krávy z prvních dvou nádojů po ošetření antibiotiky,
• mléko s obsahem krve nebo jinak změněné.
Tak to je asi vše, co k tomu mohu napsat, aniž bych se dostal do role kontarevolucionáře. Já být na vašem místě, tak bych začal silně uvažovat o tom, abych nějakou hodnotu zbytečně nevyléval do kanálu! Moc vás zdraví O.D.

Telata

(Šárka, 10. 2. 2012 20:37)

Dobrý večer, mockrát děkuji za rady,pořídím deníček na záznamy.Ještě bych chtěla znát Váš názor-četla jsem, že v Belgii krmí jen 3l mléka a místo sena dávají telatům do odstavu pšeničnou slámu kvůli vláknině.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný víkend.Šárka

Re: Telata

(Doležal, 11. 2. 2012 20:55)

Šárko,pochvala za deníček a třeba i za budoucí tabulky na VIBech!Jakákoliv informace je totiž nezaplatitelná a to zvláště u telat.A co se týká těch Belgičanů, tak to je jedna z desítek "osvědčených a zaručených metod". Zajímalo by mně, co by dělali s krmením 3lt mléka při mínus 15°C?, když tuk v mléce je nositelem energie? Já jsem přesvědčený o té metodě, kterou jsem vám doporučil.Je jasné, že v období mrazů telata omezují příjem starteru. Ale ten starter tam není ani tak kvůli výživě, jako k tomu, aby se dráždila bachorová stěna k vytváření klků a tím i většího povrchu bachoru. To sláma , ani seno to nedokážou. Kdyby mnou popsaná metoda nebyla funkční, tak ji neaplikují na 4000kusové farmě nad Bostonem, kde teploty jsou v zimě hluboko pod 30° C. Mají tam 2000bud, přes kilometr tam a kilometr zpět. A nepřemýšlí o belgickém krmení. Oni totiž potřebují krávy s bachory jako kožich.Jo a pro ty slabší po narození mají připraveny vestičky. Již jsem i o nich psal. Je to dobrá věc pro telata po těžkých porodech, oslabená, ap. Přemýšlejte o tom! Zatím vás zdraví, O.D.

Telata

(Šárka, 9. 2. 2012 21:54)

Dobrý d, pane docente-chtěla bych od Vás radu, jak přesvědčit zootechnika, abychom nekrmili telata 7-8l mléka za den. Je to šílený, telata se dují, mají pak průjem a my jen mícháme různé prášky (Sanolyte,Sacrolyte,Anolyte apod.), které jim stejně pomohou jen na chvíli.Určitě by byla telátka spokojenější se 4l mléka a startérem a my bychom se nemuseli smutně dívat na jejich boj o život. Letos už nám 3 uhynula.A ještě kdyby jste mi poradil něco proti překyselení. Mockrát děkuji. Šárka

Re: Telata

(Doležal, 10. 2. 2012 17:39)

Hezký zbytek týdne Šárko přeji, i když si myslím, že vaše starost o telata moc klidu vám nedodává. Máte zcela pravdu, že to obrovské množství krmného mléka vývoji telat a hlavně jejich bachoru neprospívá. Jak přesvědčit vašeho šéfa? Babo raď! Ze všech pokusů, kde proti sobě stály skupiny telat jednak na 4,2lt mléka a starteru, jednak na 6-8lt krmného mléka, sena a ČOTky vyšla nejlépe telata na starteru. A to i v dospělosti jako krávy. Proč? Protože bachor byl u nich kvalitnější. Spočtěte si také cenu! V zimním období se mléka přidává podle mrazu. Při mínus 10°C se přidá 10%, při -20°C se přidá 20%, Bezva je v mrazech krmit menší dávky , ale 3x za 8hodin. Nezapomenout na napojení čistou teplejší vodou (nikoliv "bílou" vodou se zbytky mléka) do 20min. po příjmu mléka. Starter podávat 1x za den odměrkou, aby jsme zjistili, že jej přijímají. Na konci 56.dne by telata měla přijímat 1,6-2,0kg starteru. Zbytky odstraňovat, aby ve vlhku neplesnivěly.Takto budete mít podstatně lepší výsledky, bez vytahaných břich, bez nadýmání. Tedy pokud starter je kvalitni, který drží strukturu, nedrobí se a pokud je do něj již po 15.dnu věku přidáváno celé zrno (kukuřice, ječmen).
A co se týká acidózy bachoru u krav, tak ta je způsobena nevyvážeností krmné dávky a to především nedostatkem vlákniny. Acidóza má neblahé důsledky-průjem, nebezpečí dehydratace, odůmrť bachorové mikroflóry, narušení imunitních reakcí, náchylnost k infekcím, snížená plodnost,laminitidy, mastitidy atd.Dostat to vše na normál, je dlouhá cesta.Takže, bránit se perfektně homogenizovanou směsnou krmnou dávkou, nedělat z objemu šrot, sušina dávky by měla být >40%. Také siláže, kde je velké množství palic jsou určitým rizikem. Klesá % tuku v mléce, resp. poměr tuk: bílkovina je nežádoucí 1:1. Pozor i na vysoké teploty a nedostatek napájecí vody. Prostě, je to věda a šlo by o tom napsat desítky stran. Takže, přeji vám úspěch při zavádění nového pořádku, který by měl pan šef pochopit, protože takto se krmí telata, v předních chovech u nás i v zahraničí. Jo a snažte si vést záznamy o každém teleti. Zdraví vás, O.D.

Re: Re: Telata

(Šárka, 10. 2. 2012 20:33)

Dobrý večer, mockrát děkuji za rady,pořídím deníček na záznamy.Ještě bych chtěla znát Váš názor-četla jsem, že v Belgii krmí jen 3l mléka a místo sena dávají telatům do odstavu pšeničnou slámu kvůli vláknině.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný víkend.Šárka

bypass tuky a březost

(Luboš, 9. 2. 2012 19:55)

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jestli máte s jejich použitím nějaké zkušenosti a zda jejich zkrmování u stáda holštýn s užitkovostí 9500 l a březostí 38 procent po 1 ins. má svoje opodstatnění. Mají schopnost zlepšovat zabřezávání a tlumit embryonální úmrtnost? Nestačilo by napřiklad přidávat do kd lněný olej jako nositele omega 3 mastných kyselin? Děkuji za odpověd

Re: bypass tuky a březost

(Doležal, 9. 2. 2012 20:55)

Milý Luboši, tvůj dotaz jsem ještě konzultoval s jedním nezávislým fachmanem přes výživu vysokoužitkových krav. Řekl mě dosti jednoznačně, že rozhodující jsou náklady na tato opatření. Při této vaši užitkovosti a vynikající březosti, je to prý více než komfort,což je tedy luxus. Návratnost této investice je prý pofiderní. Současní ukazatelé svědčí o velmi dobrém chovu.Lněný olej je vždycky přínosný, pokud jej seženete za příznivou cenu. Ja sám jej užívám ku svému prospěchu. Přečtěte si o tom v rubrice Recepty a rady z internetu. Pro mne to je fantastická rada, která mně pomohla již po týdnu užívání! Takže, teď jen kalkulačku a počítat. A zase budu mít od zítřka problémy s prodejci, když jsem zde jednoznačně nepodpořil nákup jejich produktů. Ale , neva!!!Moc vás zdraví O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA