Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Přednáška

(Renáta, 17. 9. 2013 14:56)

Přeji hezký den ! Děkuji za odpověď a těším se s váma na setkání v Palačově. Zdraví Renáta z Ostravska

Re: Přednáška

(Doležal, 19. 9. 2013 17:09)

Ještě jednou opravená emailová adresa:
szds.nj@tiscali.cz

telata

(mjk, 8. 9. 2013 18:19)

jsou hezký

Pasterizace odpadového mléka pro krmení telat

(Luboš, 10. 8. 2013 18:37)

Dobrý den, pane docente. Prosím o radu. Na kolik stupnů a na jak dlouho pasterizovat odpadové mléko? Je nutné ještě následně okyselit? Děkuji

Re: Pasterizace odpadového mléka pro krmení telat

(Doležal, 10. 8. 2013 20:41)

Zdravím vás Luboši!Je to takhle!Kdy ano a kdy ne?
mléko od krav s PSB>200tis./ml - ne v nativním ano po pster.či okyselení
mléko krav s mast.bez léčby antbiot. ne v nativ. výjimečně po úpravě
mléko od krav s mast. a léč., antibiotiky, ne v nat. ne ani po úpravě!
Doba pasterizace:63 °C po dobu 30 minut (nízkoteplotní, dlouhodobá pasterizace - nízkotepelný, dlouhodobý záhřev)
72 °C po dobu 15 vteřin (vysokotepelný, krátkodobý záhřev)

Tepelným záhřevem může dojít k redukci počtu patogenních mikroorganismů až o 98 % (především coli infekce, salmonelly, mycoplasmy aj.).
Pokud mléko bylo tepelně ošetřeno, pak by se mělo zkrmit telatům co nejdříve, aby nedocházelo k opětovném vzestupu počtu patogenních mikroorganismů.
Okyselením na pH-4,3-4,5 se vůbec nic nezkazí!

četnost dojeni

(Kopecká E., 15. 7. 2013 21:07)

Dobrý den, pane docente! Proč píši? Protože vám chci oznámit výsledek našeho snažení. Před 5lety jsme přešli u našeho stáda na 3xdenní dojení. Počáteční užitkovost byla 7910litru. S Uzitkovosti jsme se během roku dostali až na 8750litru, to je asi o 12%výše. Po třech letech jsme byli na 9285litru. Mléko dobré ale... Trochu se nám pokazila plodnost. Vy uvádíte důležitost inseminačního indexu, tak tedy z původních 1,85 jsme byli po na 2,25. To je nic moc. Navíc průšvihy v organizaci práce, protože 3,směnu nebylo možné uhlídat, takže to flinkali jak se dalo a končili někdy v 23,30hodin. Před více než 2lety jsme si poslechli vaši přednášku v Prostějově, a padlo rozhodnutí. Vrátíme se na dojení 2x denně. Po více než dvou letech provozu s 2x denním dojením se zpátky určitě vracet nebudeme. Je zajímavé, že poslední rok jsme měli užitkovost 9055litru, ale to ostatní je všechno plus. Jak plodnost , tak náklady, tak spokojenost lidí. Není napětí, je klídek a je i plodnost, bez mastitid a kulhání. Tedy, ne že by nebyly, ale to co bylo před 4lety, to pominulo. Tak to je jen malá zpráva o tom, že jsme vás poslouchali pozorně. A zpětně vám přejeme všechno nejlepší k vašim půlkulatinám! Zdraví vás Ela Kopecká

Re: četnost dojeni

(Doležal, 22. 7. 2013 21:59)

Paní Kopecká, moc se omlouvám za týdenní zdržení odpovědi, ale mám zde své 3 vnuky, kteří mne zaměstnávají natolik, že nejsem schopen otevřít počítač. Myslím, že jste ve svém dotazu potvrdila teorii i praxi. Není důležitá užitkovost, ale celkový efekt nádoje. Stále platí, že 3xdenní dojení je efektivní tehdy, pokud s ním začnu při průměrné užitkovosti stáda vyšší než 10000kg. Psali jsme již o tom v Černostrakatých novinkách č.1/2009. Není totiž vůbec důležité vyhrát okresní mléčnou ligu, ale je důležité docílit vysokého zisku. Pokud tento příspěvek nemáte, napište mě, na email a já vám kopii zašlu. Je to tam dost lapidárně řečeno. Držím vám palce a blahopřeji vám ke zdravému rozumu! Váš O.D.

Ventilátory

(J.N., 3. 7. 2013 21:35)

Dobrý večer pane docente! Po vaší přednášce v Dolanech jsme zjistili, že instalované velkoprůměrové ventilátory nad krávami nejsou správně instalovány. Prosím vás, zda by bylo možné ty zásady, podle kterých je to správné znovu zopakovat. Nestačil jsem si je poznamenat a horka můžou ještě nastat. Moc vám děkuji .Jenda N.

Re: Ventilátory

(Doležal, 8. 7. 2013 20:41)

Příteli Jendo, je to docela jednoduché, i když vzdálenosti se vám již nepodaří optimalizovat, pokud je "velkoprůměr " jiný, než normální. Tak tedy: vzdálenost mez ventilátory: 10×průměr ventilátoru. Př. Průměr činí 120cm, vzdálenost mezi ventilátory by měla být 12m. Výška spodní hrany ventilátoru od podlahy by měla být 2ř0-300cm. Sklon osy ventilátoru: 15-20° od kolmice k podlaze , směrem k podlaze. Ventilátory kolmé k podlaze jsou pro zvířata min. účinné! Situování: upřednostnit ventilátory nad ležícími zvířaty, které by měly odpočívat 12-14hod. denně!
Toť vše, a s lepším nastavením raději spěchat, ať z toho ty krávy něco mají! Zdraví vás O.D.

Křížení

(jara, 21. 6. 2013 7:45)

Zdravím! Mám na vás dotaz, jsem chovatel koz, v plánu mám ale pořízení si krávy na mléko, u koz se mi velmi osvědčilo křížení mléčných plemen tzn., že chovám minimum čistokrevných jedinců. Je možné s dobrými výsledky v mléčné produkci takto křížit i skot? Např. holštýn křížit s ayrschire či jersey apod.? Jaké jsou výsledky takových kříženek? Co by jste doporučil? Děkuji vám za reakci

Re: Křížení

(Doležal, 3. 7. 2013 21:37)

Odpověď se vyřídila emailem, dle přání tazatele!

sloupy z chmelnice

(Zikmund, 2. 6. 2013 20:57)

Vážený, mám poněkud nezvyklý dotaz.Odkoupil jsem za levný peníz nádherné, vyřazené dřevěné sloupy z chmelové konstrukce. Chci stavět přístřešek pro masné krávy a přemýšlím, zda by se nedaly využít. Náhodou, nevíte, jestli tento nápad někdo nevyužil. Bylo by to totiž obrovské zlevnění. Předem vám děkuji za jakoukoliv odpověď. Zdraví vás Jirka Zikmund

Re: sloupy z chmelnice

(Doležal, 10. 6. 2013 11:47)

Milý kolego, je to šťastný nápad a jedna realizace je k vidění v Dnešicích -Kožlanech, kde šéfuje ing Beránek. V obrazové dokumentai přidám pár fotek, které svědčí o tom,, že parta zkušených tesařů si s tímto fantasticky trvanlivýma levným materiálem poradí navýsost perfektně! Moc vás zdraví, O.D.

hluboká podestýlka

(Fučík Karel, 26. 5. 2013 21:36)

Vážený pane docente, zjistili jsme, že dokrmovat býky je docela zajímavý artikl. Máme objekt, který můžeme adaptovat. Ale potřebuji vědět, zda eventuelně zvolená hluboká podestýlka má nejen výhody, ale také nevýhody. Prosím, mohl byste je specifikovat. Moc by nám to pomohlo při rozhodování , zda vyloučit ostatní technologie, na př. přistýlaná stáj s obdenním vyhrnováním, nebo tretmistová stáj na šikmé podlaze. Mockrát vám předem děkuji!K.F.

Re: hluboká podestýlka

(Doležal, 29. 5. 2013 20:23)

Velice stručně.Dalo by se toho zdůraznit daleko více.Takže:
Přednosti – zdravé ustájení navazující na eventuální předchozí vzdušné ustájení zástavových telat, jednoduchá a relativně rychlá výstavba, plná mechanizace základních pracovních operací, univerzálnost pro všechny hmotnostní kategorie, produkce nejkvalitnějšího chlévského hnoje.
 Nevýhody – rizika při extrémních (zvláště vysokých) teplotách, nutnost vytvoření pohotovostní a nezamrzající krmné dávky, větší riziko přišlápnutí ocasů, varlat, končetin apod., relativně vyšší investiční náklady na budování nepropustné vany pro hlubokou podestýlku, nevhodnost pro rekonstrukce zateplených stájí.Nepředstavitelné pro vyšší koncentrace!
To je pane Karle asi to nejdůležitější!

matrace

(Froňková, 14. 5. 2013 14:38)

Dobrý den pane docente, mám na starosti kravín z r. 2005. Noxy jsou vybaveny matracemi vysokými asi 7cm. Na vaši přednášce jsem viděla obrázky, kde se použil posyp vápencem. Prosím o radu, jak tento vápenec ku prospěchu krav i nás aplikovat. Moc vám předem děkuji!

Re: matrace

(Doležal, 17. 5. 2013 16:41)

Hezký den paní Froňková, napíši vám odkoukanou zkušenost z několika podniků. Je to dosti jednoduchý postup. Resp. dva postupy. První je ten, že se dělá posyp zadní části matrace (lože) o šířce posypového pásu 75-80cm ve formě směsi mletého vápence (zrnění 009) s podestýlkou (piliny, hobliny,suchý separát, drcená sláma ap.) v poměru 1:3-4. Ta druhá varianta je, že se vrství vápenec na matraci v objemu 0,3-0,5litru na zadní část matrace (75-80cm) a to nejlépe každý den, či obden. Tento posyp vytváří perfektní lože, které je natolik alkalické (pH>8,5-9), že eliminuje do značné míry rozvoj patogenních mikroorganismů! Lidé si brzy zvyknou a budou to považovat za nezbytnou součást svých každodenních rutin. Prokazatelně se zlepšuje zdravotní stav mléčné žlázy i končetin. Opravdu to funguje! Držím palce pro to, aby se dosáhlo důslednosti! Zdraví vás, O.D.

narozené telete nemá sací reflex

(Roman Froněk, 9. 5. 2013 12:23)

Pane docente, mám malý chov skotu masného typu. Narodilo se mi tele, které nemá sací reflex, proto jsem tele hned po narození začal napájel sondou. Dotaz zní zda se sací reflex může něčím vyvolat nebo časem se sám obnoví? Nerad bych jícnovou sondu dlouho používal. Tele stojí u vemene, strká do něj tlamou al struk do tlamy neveme a cucák od napájecí lahve vytlačuje z tlamy. s pozdravem RF

Re: narozené telete nemá sací reflex

(Doležal, 11. 5. 2013 17:29)

Příteli Romane, tento problém jsme řešili v článku v Našem Chovu, č.8/2012,s 52.Je toho tam o tom napsáno dost, ale nejsem schopen oskenovaný text přenést do této odpovědny. Tak se pokusím zkráceně:
Příznaky:často se vyskytuje u těžkých, resp. nadprůměrně velkých novorozených telat, po obtížném telení a nadměrnými silovými snahami asistujících ošetřovatelů o rychlé vybavení plodu.Příčinou může být předčasný porod (nezralé tele),chyby ve výživě krav (Vit. E, selen). Telata jsou apatická,bez snahy vstát,bez snahy sát.Telata se staví na končetiny jen s velkou vnější pomocí.Diagnostikuje se asfyxie spojená s acidózou, aspirační pneumonie a chybějící sací reflex v důsledku komplikovaného nebo nedostatečně vedeného porodu.
Léčba:Nutný časný zásah. Odstranit acidózu nejlépe pomocí infuzního roztoku.Problémy s dýcháním se řeší aplikací medikamentů stimulujícich dýchání.K tomu vit.E+selen.Vhodný je dočasný termobox.Snažit se dostat do telete mlezivo, přes sací struk či po 3hod. jícnovou sondou. V bývalé NDR měly dobré zkušenosti s pivními lahvemi vsunutými do zadní části tlamy. Práce s jícnovou sondou chce zkušenost, aby nedošlo k podráždění sliznice jícnu!
Prevence:Včas zahájit stimulaci dýchání, včetně možnosti nasazení kyslíkové masky , stimulace telete vědrem chladné vody na krajinu kohoutku a hlavy s následným dlouhotrvajícím třením a masáží.Při napájení telete je nutné jej zafixovat mezi nohami chovatele tak,aby stálo a hlavu mělo zvednutou, s možnosti manuální masáže v oblasti jícnu. Pozor na to, že i starší telata můžou ztratit sací reflex v důsledku nepravidelnosti napájení, při vysokých dávkách nápoje (přepití) nebo s narušením čepcobachorového splavu.
Tak to je asi všechno! Držím vám palce, protože se to vyskytuje dosti často!Zdraví vás O.D.

Kulhání

(Kantůrek, 28. 4. 2013 22:08)

Pane docente, obracím se na vás jako na odborníka, kterého si všichni vážíme.Máme na nové farmě tento problém. Začátkem prosince jsme naskladnili novou boxovou stáj s pevnými podlahami.Cca polovina krav přišla z vazného ustájení, cca druhá polovina (jalovice) přišla z hluboké podestýlky (6týdnů odkliz). Za pár týdnů se projevilo obrovské zvýšení kulhání u krav, s kterým si nevíme rady. V zimě jsem se zúčastnil vaši přednášky, kde jste nám pouštěl obrázky špatných podlah. Stejné jsme měli resp. dosud máme u nás. Zvláště na přeháněcích chodbách! Tak tady zde vidíme hlavní příčinu!Prosím, můžete mně tuto naši domněnku potvrdit? Chtěli bychom tento přetrvávajíci stav reklamovat! Předem děkujeme, a zdravíme vás. Za kolektiv nové stáje, Ing.Kamtůrek


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »