Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: četnost dojeni

(Doležal, 22. 7. 2013 21:59)

Paní Kopecká, moc se omlouvám za týdenní zdržení odpovědi, ale mám zde své 3 vnuky, kteří mne zaměstnávají natolik, že nejsem schopen otevřít počítač. Myslím, že jste ve svém dotazu potvrdila teorii i praxi. Není důležitá užitkovost, ale celkový efekt nádoje. Stále platí, že 3xdenní dojení je efektivní tehdy, pokud s ním začnu při průměrné užitkovosti stáda vyšší než 10000kg. Psali jsme již o tom v Černostrakatých novinkách č.1/2009. Není totiž vůbec důležité vyhrát okresní mléčnou ligu, ale je důležité docílit vysokého zisku. Pokud tento příspěvek nemáte, napište mě, na email a já vám kopii zašlu. Je to tam dost lapidárně řečeno. Držím vám palce a blahopřeji vám ke zdravému rozumu! Váš O.D.

Ventilátory

(J.N., 3. 7. 2013 21:35)

Dobrý večer pane docente! Po vaší přednášce v Dolanech jsme zjistili, že instalované velkoprůměrové ventilátory nad krávami nejsou správně instalovány. Prosím vás, zda by bylo možné ty zásady, podle kterých je to správné znovu zopakovat. Nestačil jsem si je poznamenat a horka můžou ještě nastat. Moc vám děkuji .Jenda N.

Re: Ventilátory

(Doležal, 8. 7. 2013 20:41)

Příteli Jendo, je to docela jednoduché, i když vzdálenosti se vám již nepodaří optimalizovat, pokud je "velkoprůměr " jiný, než normální. Tak tedy: vzdálenost mez ventilátory: 10×průměr ventilátoru. Př. Průměr činí 120cm, vzdálenost mezi ventilátory by měla být 12m. Výška spodní hrany ventilátoru od podlahy by měla být 2ř0-300cm. Sklon osy ventilátoru: 15-20° od kolmice k podlaze , směrem k podlaze. Ventilátory kolmé k podlaze jsou pro zvířata min. účinné! Situování: upřednostnit ventilátory nad ležícími zvířaty, které by měly odpočívat 12-14hod. denně!
Toť vše, a s lepším nastavením raději spěchat, ať z toho ty krávy něco mají! Zdraví vás O.D.

Křížení

(jara, 21. 6. 2013 7:45)

Zdravím! Mám na vás dotaz, jsem chovatel koz, v plánu mám ale pořízení si krávy na mléko, u koz se mi velmi osvědčilo křížení mléčných plemen tzn., že chovám minimum čistokrevných jedinců. Je možné s dobrými výsledky v mléčné produkci takto křížit i skot? Např. holštýn křížit s ayrschire či jersey apod.? Jaké jsou výsledky takových kříženek? Co by jste doporučil? Děkuji vám za reakci

Re: Křížení

(Doležal, 3. 7. 2013 21:37)

Odpověď se vyřídila emailem, dle přání tazatele!

sloupy z chmelnice

(Zikmund, 2. 6. 2013 20:57)

Vážený, mám poněkud nezvyklý dotaz.Odkoupil jsem za levný peníz nádherné, vyřazené dřevěné sloupy z chmelové konstrukce. Chci stavět přístřešek pro masné krávy a přemýšlím, zda by se nedaly využít. Náhodou, nevíte, jestli tento nápad někdo nevyužil. Bylo by to totiž obrovské zlevnění. Předem vám děkuji za jakoukoliv odpověď. Zdraví vás Jirka Zikmund

Re: sloupy z chmelnice

(Doležal, 10. 6. 2013 11:47)

Milý kolego, je to šťastný nápad a jedna realizace je k vidění v Dnešicích -Kožlanech, kde šéfuje ing Beránek. V obrazové dokumentai přidám pár fotek, které svědčí o tom,, že parta zkušených tesařů si s tímto fantasticky trvanlivýma levným materiálem poradí navýsost perfektně! Moc vás zdraví, O.D.

hluboká podestýlka

(Fučík Karel, 26. 5. 2013 21:36)

Vážený pane docente, zjistili jsme, že dokrmovat býky je docela zajímavý artikl. Máme objekt, který můžeme adaptovat. Ale potřebuji vědět, zda eventuelně zvolená hluboká podestýlka má nejen výhody, ale také nevýhody. Prosím, mohl byste je specifikovat. Moc by nám to pomohlo při rozhodování , zda vyloučit ostatní technologie, na př. přistýlaná stáj s obdenním vyhrnováním, nebo tretmistová stáj na šikmé podlaze. Mockrát vám předem děkuji!K.F.

Re: hluboká podestýlka

(Doležal, 29. 5. 2013 20:23)

Velice stručně.Dalo by se toho zdůraznit daleko více.Takže:
Přednosti – zdravé ustájení navazující na eventuální předchozí vzdušné ustájení zástavových telat, jednoduchá a relativně rychlá výstavba, plná mechanizace základních pracovních operací, univerzálnost pro všechny hmotnostní kategorie, produkce nejkvalitnějšího chlévského hnoje.
 Nevýhody – rizika při extrémních (zvláště vysokých) teplotách, nutnost vytvoření pohotovostní a nezamrzající krmné dávky, větší riziko přišlápnutí ocasů, varlat, končetin apod., relativně vyšší investiční náklady na budování nepropustné vany pro hlubokou podestýlku, nevhodnost pro rekonstrukce zateplených stájí.Nepředstavitelné pro vyšší koncentrace!
To je pane Karle asi to nejdůležitější!

matrace

(Froňková, 14. 5. 2013 14:38)

Dobrý den pane docente, mám na starosti kravín z r. 2005. Noxy jsou vybaveny matracemi vysokými asi 7cm. Na vaši přednášce jsem viděla obrázky, kde se použil posyp vápencem. Prosím o radu, jak tento vápenec ku prospěchu krav i nás aplikovat. Moc vám předem děkuji!

Re: matrace

(Doležal, 17. 5. 2013 16:41)

Hezký den paní Froňková, napíši vám odkoukanou zkušenost z několika podniků. Je to dosti jednoduchý postup. Resp. dva postupy. První je ten, že se dělá posyp zadní části matrace (lože) o šířce posypového pásu 75-80cm ve formě směsi mletého vápence (zrnění 009) s podestýlkou (piliny, hobliny,suchý separát, drcená sláma ap.) v poměru 1:3-4. Ta druhá varianta je, že se vrství vápenec na matraci v objemu 0,3-0,5litru na zadní část matrace (75-80cm) a to nejlépe každý den, či obden. Tento posyp vytváří perfektní lože, které je natolik alkalické (pH>8,5-9), že eliminuje do značné míry rozvoj patogenních mikroorganismů! Lidé si brzy zvyknou a budou to považovat za nezbytnou součást svých každodenních rutin. Prokazatelně se zlepšuje zdravotní stav mléčné žlázy i končetin. Opravdu to funguje! Držím palce pro to, aby se dosáhlo důslednosti! Zdraví vás, O.D.

narozené telete nemá sací reflex

(Roman Froněk, 9. 5. 2013 12:23)

Pane docente, mám malý chov skotu masného typu. Narodilo se mi tele, které nemá sací reflex, proto jsem tele hned po narození začal napájel sondou. Dotaz zní zda se sací reflex může něčím vyvolat nebo časem se sám obnoví? Nerad bych jícnovou sondu dlouho používal. Tele stojí u vemene, strká do něj tlamou al struk do tlamy neveme a cucák od napájecí lahve vytlačuje z tlamy. s pozdravem RF

Re: narozené telete nemá sací reflex

(Doležal, 11. 5. 2013 17:29)

Příteli Romane, tento problém jsme řešili v článku v Našem Chovu, č.8/2012,s 52.Je toho tam o tom napsáno dost, ale nejsem schopen oskenovaný text přenést do této odpovědny. Tak se pokusím zkráceně:
Příznaky:často se vyskytuje u těžkých, resp. nadprůměrně velkých novorozených telat, po obtížném telení a nadměrnými silovými snahami asistujících ošetřovatelů o rychlé vybavení plodu.Příčinou může být předčasný porod (nezralé tele),chyby ve výživě krav (Vit. E, selen). Telata jsou apatická,bez snahy vstát,bez snahy sát.Telata se staví na končetiny jen s velkou vnější pomocí.Diagnostikuje se asfyxie spojená s acidózou, aspirační pneumonie a chybějící sací reflex v důsledku komplikovaného nebo nedostatečně vedeného porodu.
Léčba:Nutný časný zásah. Odstranit acidózu nejlépe pomocí infuzního roztoku.Problémy s dýcháním se řeší aplikací medikamentů stimulujícich dýchání.K tomu vit.E+selen.Vhodný je dočasný termobox.Snažit se dostat do telete mlezivo, přes sací struk či po 3hod. jícnovou sondou. V bývalé NDR měly dobré zkušenosti s pivními lahvemi vsunutými do zadní části tlamy. Práce s jícnovou sondou chce zkušenost, aby nedošlo k podráždění sliznice jícnu!
Prevence:Včas zahájit stimulaci dýchání, včetně možnosti nasazení kyslíkové masky , stimulace telete vědrem chladné vody na krajinu kohoutku a hlavy s následným dlouhotrvajícím třením a masáží.Při napájení telete je nutné jej zafixovat mezi nohami chovatele tak,aby stálo a hlavu mělo zvednutou, s možnosti manuální masáže v oblasti jícnu. Pozor na to, že i starší telata můžou ztratit sací reflex v důsledku nepravidelnosti napájení, při vysokých dávkách nápoje (přepití) nebo s narušením čepcobachorového splavu.
Tak to je asi všechno! Držím vám palce, protože se to vyskytuje dosti často!Zdraví vás O.D.

Kulhání

(Kantůrek, 28. 4. 2013 22:08)

Pane docente, obracím se na vás jako na odborníka, kterého si všichni vážíme.Máme na nové farmě tento problém. Začátkem prosince jsme naskladnili novou boxovou stáj s pevnými podlahami.Cca polovina krav přišla z vazného ustájení, cca druhá polovina (jalovice) přišla z hluboké podestýlky (6týdnů odkliz). Za pár týdnů se projevilo obrovské zvýšení kulhání u krav, s kterým si nevíme rady. V zimě jsem se zúčastnil vaši přednášky, kde jste nám pouštěl obrázky špatných podlah. Stejné jsme měli resp. dosud máme u nás. Zvláště na přeháněcích chodbách! Tak tady zde vidíme hlavní příčinu!Prosím, můžete mně tuto naši domněnku potvrdit? Chtěli bychom tento přetrvávajíci stav reklamovat! Předem děkujeme, a zdravíme vás. Za kolektiv nové stáje, Ing.Kamtůrek

Re: Kulhání

(Doležal, 2. 5. 2013 14:10)

Vážený kolego, pokud vaše chodby po a před nastájením vypadaly stejně, jako ty které jsem vám na přednášce promítal, tak se nedivím ničemu. Slyšel jsem dokonce názor, že povrchová úprava chodeb je zbytečná, protože si to ty krávy "obrousí"! Ano, možná obrousí, ale za cenu toho, že odejdou! škody jsou nenávratné. Proto vždy, přebírat nové stáje i za cenu tvrdých dohadů s dodavatelem. Samozřejmě, musíte reklamovat! I když to bude velké dohadování. Doporučuji, alespoň na přeháněcí chodby položit pryžové koberce s knoflíkovým dezénem. Ty zvířatům velice uleví!Držím vám palce! Zdraví vás O.D.

Ventilace a blahopřání

(Krejzová Monika, 12. 4. 2013 21:46)

Vážený pane docente, jak jsem se v této rubrice dočetla, tak jste oslavil před dvěma dny půlkulatiny. Jestli to jsou ty o kterých si myslím, že to jsou, tak vám musím vyseknout poklonu, protože na ně svým elánem absolutně nevypadáte. Nebudu chtít recept,
ale chci vám také poblahopřát! Ale mám ještě k tomu všemu dotaz! Přišel za námi projektant, který nám chce místo hřebenové štěrbiny na naší budoucí stáji nainstalovat tzv. ventilační turbiny. Něco jsem z vašich úst již o nich slyšela! Můžete být tak laskavý a něco mně (nám) k tomu napsat? Nechceme být totiž za blbce. Mnoho lidí z okolí nám to rozmlouvá. Předem děkuji a ještě jednou přeji všechno nejlepší! M.K.

Re: Ventilace a blahopřání

(Doležal, 15. 4. 2013 20:16)

Paní inženýrko Moniko, moc vám děkuji za přáníčko!Potěšilo! A nyní k dotazu. Již před časem jsem na podobný dotaz reagoval. Tak ten svůj názor na tuto věcičku zopakuji. Ventilační turbiny jsou možná dobré pro malokubaturní prostory (čekárny, dojírny). Pro stájový objekt , kde je více než 36m3 na krávu, mám vážné pochybnosti. Žádný výpočet mně nepřesvědčíl, protože nedovedl postihnout změnu podmínek (rychlost větru, oslunění ap). Stále mně chybí přesvědčující důkazy o smysluplnosti tohoto zařízení, kterými jsou kouřové (dýmové) zkoušky. Bohužel, to co jsme před časem orientačně vykonali, tak se pohyb vzduchu v životní zóně "nekonal"! Skot nepotřebuje okolo sebe bezvětří. I malý pohyb vzduchu na povrchu těla zvířat , působí totiž stimulačně. A čím vyšší teplota, tak tím větší potřeba rychlejšího proudění. Pokud bych se měl rozhodovat, požádal bych distributora, aby mně přesvědčil nikoliv výpočty, ale na příkladu provozuschopné stáje, resp. turbin. Pokud mně napíšete email, zašlu vám foto kondenzované vody na podhledu turbinkové stáje, která "prší" na skot. Nedochází zde k "ofukování" a tím i k vysušování ploch. Ať se na mne distributoři nezlobí, ale já bych toto zařízení koupil možná s výhradami nad bytové jádro. Víc nic! No a to je vše! Jo , a ještě jednou dík za přání!Zdraví vás O.D.

Re: Ventilace a blahopřání

(Krejzová Monika, 22. 4. 2013 11:31)

Pane docente, moc děkujeme za fotky, které promluvily samy za sebe. Je to zcela jasné. Tak tedy- turbínky néé!Díky!K.

Blahopřání

(Hudeček Jan, 11. 4. 2013 20:51)

Moc vás zdravím pene docente! S jednodenním zpožděním se přihlašuji ke gratulantům člověku, kterého si my zootechnici velice vážíme! Prosím vás zůstaťe nám nakloněn a k tomu vám přejeme hodně zdraví a štěstí! Zdraví vás a ještě jednou gratuluje ,Honza Hudeček

Blahopřání

(Hlavatý T., 9. 4. 2013 14:21)

Vážený pane docente, je to rubrika m.j. i vzkazová, tak vám vzkazuji od nás všech na farmě, co nejupřimnější blahopřání, k vašim zitřejším půlkulatinám . Nikdo to u nás nehádal, spíše nižší kulatiny. Přejeme hodně, hodně zdraví a stále tolik elánu ku prospěchu nás, lidí od krav, ale taky od těch, kterým vaše rady, vědomosti slouží, to je od krav , telat atd. Těšíme se na shledanou!Máme vás rádi!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA