Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ad F.P.Valašsko, příkrmiště

(Doležal, 2. 2. 2011 11:02)

Milý pane Františku, přiznám se, že z popisu situace jsem moc moudrý nebyl.Jednoduchý nákres by k řešení problému velice pomohl. Ale ty hlavní zásady by měly být naplněny.Tak např: krmiště by mělo být zpevněné a široké min. 180cm, se sklonem od žlabu. Pokud se použije předpožlabnicový schůdek, tak musí být široký 40-50cm s tím , že přední končetiny budou oproti zadním výše o 10 cm. Dno žlabu musí být výše o min.10cm oproti úrovni předních končetin. Přechod do hl.podestýlaného lože může být po šikmých stěnách (30-45°).Hloubka lože pro 6měs.provoz je při plném obsazení a využívání výběhu až 90cm. Schůdky nejsou takto nutné. Aby nedošlo k problémům s welfare tak je nutné počítat s 4,5-5,0m2 na DJ.Při splnění těchto parametrů by nemělo dojít k nějakým administrativním a zootechnickým problémům. Ale znovu opakuji, že při pohledu na reálnou situaci by mě třeba napadlo něco více konkrétního. To vše ještě bude záviset na kvalitě podestýlání s min.7kg slámy na den a DJ.Takže, toto je zatímní odpověď, třeba se dobereme něho přesnějšího.Moc vás zdraví O.D.
P.S. A děkuji moc za vaše uznání!

Příkrmiště

(F.P.Valašsko, 2. 2. 2011 11:00)

Zdravím Vás pane docente z Bohem i jinými zapomenutého kraje - Valašska.
Se zájmem sleduji Vaši záslužnou práci ke zvelebení stavu zemědělského, jak by to jistě nazval můj dědeček...
Obávám se však, že můj problém je jaksi na okraji, zabývám se totiž spíše extenzivním chovem skotu, ostatně tady to ani jinak nejde. Přesto bych Vás poprosil o radu, v Informačních Listech jsem něco podobného viděl, ale nijak blíže jste to tam nerozváděl. Pokusím se tedy v krátkosti nastínit můj problém.
Chovám Masný Simentál s celoročním venkovním ustájením. Není to můj výmysl, ale bohužel žiju v CHKO Bílé Karpaty a jejich názory na hospodaření jsou poněkud, hm, teď nevím jak to slušně nazvat, dejme tomu nerozumné... Po několika letech "otravování" se mi podařilo postavit aspoň seník v místě zimoviště a ještě před jeho dokončením jsem si na CHKO doslova vydupal přístavbu - kryté příkrmiště, aby se měly kravky kde schovat v nejnepříznivějších dobách (jinak o to stejně nestojí). Bohužel se k této přístavbě váže spousta omezení, nejzávažnější je rozměr šířky přístavby který nesmí přesáhnout 8m. To by nebylo nijak hrozné, kdyby nepřekážel základový pás seníku široký cca 1,5m, který užitnou plochu ještě zmenší. Chtěl bych tento pás využít jako krmný stůl a na zbytku udělat hlubokou podestýlku v betonové vaně s tím, že kravky budou mít neomezený přístup do výběhu, takže by se nejednalo o ustájení, (z mnoha důvodů to tak bude lepší) vstup by byl z užší strany, přístavba by byla po celé délce seníku. A já si nevím rady se vstupem, je to vchod do "jámy" takže zřejmě nějaké schody a také jestli může být víc předpožlabnicových schůdků, aby se kravky dostaly ke krmení když je vrstva podestýlky ještě malá. S těmito technickými detaily jsem narazil na SVS ve Zlíně, jenomže ani oni přesně nevědí, jak by to mělo vypadat :-( v každém případě se jim schody nelíbí.
Můj popis bude asi zmatečný, ale nevím co přesně Vás bude v tomto případě zajímat a co ne, takže pokud byste si na toto udělal chvilku, doplním co bude potřeba.

Děkuji za ochotu.

F.P.
Valaško

ad Dáša-studentka jev

(Doležal, 31. 1. 2011 17:59)

Dášo, je to jednoduché! Na jeden VIB a den postačuje rozprostřít (poprášit) na povrch krytého lože dávkou
3dcl mletého vápence (zrnění 009). Obdenní dávka je dvojnásobná. Dejte mně prosím zprávičku za měsíc!Zdraví vás O.D.

Ad K-96, Studentka jev

(Doležal, 29. 1. 2011 22:02)

Moc vás zdravím, doufám, že jste dostala v pořádkumejlem podrobnější rozbor možností na vaši K-96.Zdraví vás, O.D.

poděkování

(Dáša, 29. 1. 2011 20:20)

Pane docente díky za balíček!Už to studuji.Bezvadný!Dotaz: Kolik vápence na jeden VIB?Zkusíme to!Díky, Dáša od Vsetína

K-96

(Studentka jev, 21. 1. 2011 23:04)

Pane docente,zapomněla jsem se včera při přednášce zeptat, zda je možné přestavět K96 na stáj s hlubokou podestýlkou. Otec ji nedávno koupil. Moc vám děkuji za vaší přednášku. Je to přece jenom rozdíl , co musíme poslouchat na škole! Díky i za odpověď. Budu sledovat vaše stránky.J.V.

Ad J Škába

(Doležal, 18. 1. 2011 15:53)

Pane kolego, v žádném případě tento produkt nekupujte! Předně, 5000Kč za 1,5m2 je trochu moc.Ale tele potřebuje větší plochu a také trochu pevné podlahy.Jak se bude zajišťovat vizuální kontakt?Tento typ neznám, ale k mému negativnímu hodnocení vaše vstupní údaje plně postačují.Existují lepší a pro telata i chovatele vhodnější.ViB by neměl být bez "zahrádky".Podlaha zde by měla být pravidelně čištěna a odkanalizována.Jde zde o růst a tvarování paznehtů. A dále na minimální podlahové ploše musíte více nastýlat.Nárůst podestýlky by neměl přesáhnout výšku VIB, což se někdy stává.Napite mně emailovou adresu a poli vám metodiku o telatech!Zdraví vás O.D.

boudy pro telata

(Jaroslav Škába, 17. 1. 2011 21:28)

Dobrý večer pane Doležale, mám zde nabídku na boudy pro telata. Jsou z PE, a jsou dlouhé 150cm, široké 105cm, ale jsou bez ohrádky.Zdají se mě malé. Myslíte, že by to byla dobrá koupě, Chtěj za to jen 5000Kč.Prosím o názor!J.Š.

Seminář

(Honza R., 14. 1. 2011 23:00)

Pane docente, chci vám poděkovat za zaslání perfektních vašich textů, které maximálně využiji a zároveň za bleskové posouzení plánků přestavby.Ušetřil jste nám aspoň milionek.Kdo umí umí, kdo neumí tak ten je b...j.Těším se na návštěvu, kterou jste mně přislíbil.Přeji vám hodně zdraví a díky!J.R.

Ad Míla, ad JeMach

(Doležal, 9. 1. 2011 22:39)

Vaše ohlasy přátelé jsou pro mne obrovským povzbuzením.Snad to vydrží i v tomto roce!V mém věku již potřebuji vodu živou a to jste VY! Zdraví vás Olda Doležal

Ostředek

(Je Mach, 7. 1. 2011 23:25)

Tak to včerejší vaše povídání v Ostředku bylo super! Dovedete zaujmout tak, že vás lidé sledují velice soustředěně. Ty vaše proslulé odbíhačky od tématu jsou perfektní metodou jak získat pozornost pro hlavní téma.Moc se mě to líbilo. A moc děkuji za zaslání krásných a využitelných materiálů, včetně nádherného přívažku Zimních obrázků. Ještě jednou perfekt a dík J.M.

pf2011

(Míla, 4. 1. 2011 22:59)

Přeji ten nejlepší nový rok pane docente! Díky za výborný článek ve 12č. Našeho chovu. Pomohl! Zdraví vás Míla P.

ad Jana -telata

(Jan Kašpar, 29. 12. 2010 22:19)

Pane docente, tak tento problém mně taky trápil. Jednoduše řečeno, v předchozí odpovědi jsem našel odpověď, resp. nějaké řešení. Myslím , že je logické, ale přesvědčit o tom naší zootechničku bude ten největší problém. Díky a Nový rok plný zdraví , přeje J.Kašpar

ad Jana-telata

(Doležal, 28. 12. 2010 15:22)

Zdravím vás Jano, v tuto dobu je to ten správný dotaz. Výživa a krmení telat se musí samozřejmě přizpůsobit podmínkám. A letos a patrně i v lednu ty podmínky nejsou pro telátka , ale i ošetřovatelky ty nejlepší. Nízké teploty se musí nějak kompenzovat. Takže napíši vám zkušenost z jednoho mně blízkého podniku, kterou jsme vymysleli již před 3lety a stále se osvědčuje. Normálně se zkrmuje 4,5lt mléčného nápoje, ale při mrazových teplotách se zkrmuje o něco méně než 5,5lt. Normálně se zakrmuje 2x denně, při mrazových teplotách 3x denně, ale v 3x8hod.intervalech. Do 20minut po napojení se přes "cucák" napojí i teplou vodou. Každé tele vypije min. 0,3lt vody. Do denní dávky starteru se přimíchává kávová lžička pivovarského droždí a lžíce glukózy. Starter se dává každý den čerstvý a ostře se sleduje spotřeba.Výsledky jsou perfektní.Źádný třes, žádný neklid, vysoký zájem o pití, vodu i starter. Průjmy jsou zanedbatelné. Navíc, denní přistýlání (2hrsti řezanky) obdenní posyp vápencem. A více vám k tomu neřeknu. Vidím že toto "šlape". Sice trvalo,než se zlomil starý návyk, ale ta telata za to stojí.Přeji vám hodně štěstí a trpělivosti, po celý příští rok a díky za přání! O.D.

telata

(Jana P., 27. 12. 2010 21:00)

Pane docente,tak se s kolegyní dohadujeme jak na telata v boudách při takových mrazech jako jsou teď.Myslíme si, že by to chtělo jinou péči a krmení.Četla jsem váš článek o napájení telat, ale chtělo by to trochu rozvinout.Můžete nám v tom trochu pomoct.Díky! A hezký nový rok! Jana

Ad Veronika

(Doležal, 26. 12. 2010 21:40)

Milá Veroniko, často vzpomínám na naší společnou práci. Představte si, že musím často rozesílat náš společný článek o předpožlabnicovém schůdku. Patrně to zabralo! Moc vám přeji klid na práci, spokojenost vašich pejsků,spokojenost v životě! Hezký celý nový rok přeje, Olda Doležal

ad Míla P.

(Doležal, 26. 12. 2010 21:35)

Mílo, moc vám děkuji za toto pohlazení. Potěšilo a dává sílu být stále účasten! Vše dobré do Nového roku vám i vašim blízkým přeje, Olda Doležal

Pozdrav

(Veronika, 26. 12. 2010 18:14)

Milý pane docente,
do roku 2011 Vám přeji hlavně zdraví a stále nezdolný elán do práce. Když se mi mezi vinicemi a nudnou "úředničinou" zasteskne po kravičkách, tak zaskočím sem k Vám na návštěvu. Mějte se moc krásně!
Veronika

pf2011

(Míla, 25. 12. 2010 22:48)

Pane docente, přeji vám vše krásné k Vánocům a Novému roku. Hlavně nevysychající chuť komunikovat s lidmi "od krav". Vždycky jsem si vás vážil a vážím proto, že umíte lidsky psát užitečné věty a říkat velice užitečné odstavce! Přeji vám, aby tento stav vydržel co nejdéle. Proč? Protože ať hledám jak hledám, zatím to nikdo tak dobře neumí! Ještě jednou vše krásné! Míla P.

Ad p.Jína

(Doležal, 22. 12. 2010 18:54)

Díky za přání i za ocenění.Budu se snažit být ještě trochu užitečný. Ona ta užitečnost by měla být jedním z hlavních kritérií výzkumné, vědecké ale vlastně veškeré činnost!Přeji vám hezký a klidný rok 2011!O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA