Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: biochovy ad Jaromír J.

(Bohumil B., 1. 7. 2011 10:06)

Nic více a nic méně-PLNÝ SOUHLAS! Národ by neměl biozblbnout! Už se zblbnul mockrát a nikdy to nebylo dobré. Jóó, takové bioovarové koleno, to je určitě zdravější jak nebio! Pozdrav od B.B.

Dotaz na řadu knih Speciální zootechnika, zejména díl 4

(Pavel Bezděk, 25. 6. 2011 19:05)

Dobrý den pane docente, zabývám se antikvární zootechnickou literaturou, ale nikdy nejsem s to svým zákazníkům zodpovědět dotaz na knihu Speciální zootechnika díl 4, který jsme snad ani nikdy neměli / neviděli. V obchodě máme díl 1 (skot), díl 2 (koně), díl 3 (prasata) a díl 5 (drůbež). Netušíte náhodou, co bylo obsahem dílu 4 a kdy byl vydán? Děkuji srdečně a zdravím www.kokickovi.cz

Re: Dotaz na řadu knih Speciální zootechnika, zejména díl 4

(Doležal, 25. 6. 2011 20:09)

Zdravím vás, Já sám vlastním vámi uváděné díly. Ale před mnoha lety jsem měl příležitost vidět 4.díl - Chov oviec a to ve slovenštině v tehdejším VÚŽV Nitra. Tedy- vyšlo to!! Bylo by fantastické to vlastnit! Ale musím se pochlubit, v mé knihovně je Bílek:Učebnice obecné zootechniky z r. 1933, a také Adametz: Chov domácích zvířat z r.1925. A to jsou nějaké knihy!Ty jsou především na mazlení!Zdraví vás O.D.

dotaz

(Beneš, 22. 6. 2011 16:26)

Pane docente, prosím, budete ve čtvrtek v Brně? Mohu vám zitra před polednem mobilovat? Potřebujeme slyšet váš názor na letní opatření.Díky!K.Beneš,Žďár

Re: dotaz

(Doležal, 25. 6. 2011 20:02)

Moc vás zdravím, jsem rád že jsme se setkali! Myslím, že to bylo oboustranně užitečné! Nashle příště v Uhříněvsi!

vzdálenost objektů ad Věra

(Doležal, 21. 6. 2011 14:22)

Paní Věro, neotravujete, je to opět zajímavé téma. Nedovedu posoudit co ti Emeričané říkali, protože jsem tam nebyl. Pokud tvrdili, že je to cesta pro naše podmínky, tak by to bylo uhozené. Pokud účastníky seznamovali s tím, co se občas, hlavně v Arizoně, Texasu a Kalifornii aj. vyskytuje, tak je to v pořádku. Nedovedu si však představit, že by se toto event. doporučení a navíc jak jsem slyšel beze stromů a keřů, mohlo aplikovat v podmínkách ČR. Cena půdy je zde přece jenom jiná.
Na SV a V USA se praktikují min.vzdálenosti mezi stájovými objekty na základě výšky stáje. Stáj je vysoká 12metrů, tak k obvodové čáře sousedního objektu je 12m. Ono se totiž musí počítat i s délkou a tím i trváním trasy dojnic ze stáje do a z centrální dojírny. Takže, to jen na upřesněnou. Jsem rád, že se o předkládaných věcech takto přemýšlí a děkuji vám za to! Vyhnout se jakýmkoliv módním myšlenkám, protože ty směřují k luxusu a nikoliv komfortu! Zdraví vás O.D.

vzdálenosti objekt

(Věra, 19. 6. 2011 22:05)

A už zase otravuji pane docente. Vzpomněla jsem si, že ten jeden Emeričan ve V.J. tvrdil, že vzdálenosti stájí by měly být dvojnásobkem jejich šířky. Tak jsem si to představila u nás na farmě, kde šetříme každý metr. Prosím, co mě k tomu můžete říci? Nevím, která farma by to u nás mohla splnit. V tu chvíli si říkám, zda takovéhle rady a porady jsme schopni, lépe řečeno ochotni akceptovat. To je jako kdyby přijeli sovětští Moskalenkové s radami o masáži vemene. Předem díky, vaše Věra.

ad ventilace-Věra

(Doležal, 17. 6. 2011 19:52)

Paní Věro, teď je velká móda zvát si zahraniční odborníky na semináře pro naše chovatele. Nedovedu posoudit, zda jsou přínosem či nikoliv. Je pravda, že někteří z nich si hojí vlastní mindráky a poučují ve smyslu, že kráva má čtyři nohy a "pěstuje se" (doslovný překlad českého tlůmočníka) na mléko. Spíše se obávám některých českých poraděnků, kteří si něco přečtou v emerickém časáku a nekriticky předepisují návody pro české podmínky. Pak jsou krmné dávky enormně drahé, nebo si krávy neodpočinou při 6×denním dojení, nebo náklady na veterinární chemii přesahují normál. Ale k věci. Při své druhé návštěvě USA jsem měl možnost vidět stáj s podélným větráním přes tzv.ventilátorovou stěnu. Na jedné z kratších stěn bylo umístěno 32 velkoprůměrových odtahových ventilátorů, které "nasávaly" vzduch na protější straně. V místě vrat na obou stranách jsem cítil větší proudění, a v místech 10m od ventilátorů hlučnost zcela přesahující požadovaných 70dB. Ale, a to musím zdůraznit, bylo to na východním pobřeží USA, kde počet tropických dnů vysoko přesahuje číslo 60. Takže, asi jinou možnost majitel neměl. Bohužel, honil vzduch pro nás s velkými náklady na el energii, ale před 12lety se o skrápění krav a jeho účincích mnoho nevědělo. Pro české podmínky je to neúnosné. Účinnost pouhé ventilace na eliminování tepelného stresu není totiž tak významný. Pro českomoravské podmínky, je to luxus. To, co se navrhuje běžně u nás , spolu se skrápěči vyjde zcela určitě levněji a hlavně- návratně! Stále si říkat: nedojíme litry, ale koruny! Emeričané mají oproti nám jiné relace v krmivu, energii, naftě. Paní Věro, to je vše co k tomu můžu napsat. Ale třeba se úplně mýlím, i když si myslím, že v tomto asi moc ne! A čekám na další otázky. Hezky se to psalo! Téma mě bavilo! Zdraví vás O.D.

ventilace

(Věra, 16. 6. 2011 22:35)

Pane docente, byla jsem na semináři Biominu ve V.Jeníkově. Nebudu nic kritizovat, připadalo mě, že si myslí ti Emeričani, že jsme včera slezli ze stromů. Ale padla tam taky zmínka o tunelovém větrání. Jednou jste nám ho ukazoval na přednášce v HavlBrodě. Tam o tom říkali, aspoň jak jsem to pochopila, že je to jediné účinné větrání. Co si prosím o tom myslíte? Asi vám napíši ještě jednou, ale až po tom, co se mě to v té palici nějak uleží! Moc vám děkuji za odpověď! Víte já na vaše názory moc dám. Tu problematiku máte zmáklou nejvíc ze všech. Zdraví vás, Věra

Parapet a boxy

(Míla K., 10. 6. 2011 10:07)

Dobrý den pane docente! Máme problém. 10let stará stáj, boxová se šípovkou. Obvodové stěny plné, s okny,skleněné cihly-luxfery, a tam malé výklopné okénko na větrání (firma Racek). Je to v létě problém. Krávy při ležení koukají do stěny, ale raději leží na chodbě. A teď mě prosím dejte nějaký návrh na řešení dané situace! Každopádně počítáme s nějakou rasantnější úpravou! Díky a nashledanou v Protivíně!M.K.

Re: Parapet a boxy

(Doležal, 12. 6. 2011 10:24)

Příteli Mílo, jen krátce, protože ve středu v Protivíně na to bude více času. Každopádně se musí stáj otevřít! Min. přístup vzduchu je 0,3m2 na kus. A to ty vaše luxferové "vyhlídky" nesplňují. A to, že vaše krávy nevidí jak je dlouhý rok ven ze stáje je obrovská chyba. Naměřili jsme v čele boxu i desateronásobek normové koncentrace CO2. A to už ty krávy a jejich zdraví musí ovlivnit.No a určitě v té stáji bude sklepní tma! A to je další průšvih! Ale o tom v Protivíně! O.D.

ad Petr- vazné ustájení

(Doležal, 11. 6. 2011 12:01)

Petře, zatím bez obav a to údajně do r.2015, kdy by měla opětovně rozhodovat EU.Okolo tohoto tématu je obrovský lobbing zemí, kde až dosud vazné ustájení převažuje (Rakousko, Bavorsko, jižní Francie ap.)Je zajímavé, že jim vazné ustájení, jako typický představitel nikoliv welfare ustájení vůbec nevadí. Kráva ujde, když je na volno více než 450kroků. Pak se cítí v pohodě. Kolik ujde na vazném ustájení? Takže, krávy se těší na r. 2015. I když se obávám jako euroskeptik, že už nebude nikdo, kdo bude rozhodovat. Zdraví vás, O.D.

ad Jara-kolik

(Doležal, 7. 6. 2011 9:52)

Zdravím vás Jaro! Pozor na výběr Jersey krávy! Dospělou krávu bych nekupoval, protože zdravé krávy se nikdo rád nezbavuje! A nyní k vašemu dotazu. Na 500kg živé hmotnosti se obecně počítá : 8-11kg sena, podle užitkovosti přídavek jádra 3-6kg, vynikající je krmná řepa ( 5-7kg)ale i krmná mrkev . A na dosycení ad libitně kvalitní sláma. Ideální by bylo z jádra, nakrouhané řepy a slámy udělat míchanici a tu zkrmovat.
A teď si to vynásobte 180-200dny zimního období a máte žádané zásoby krmiva.
Nesmíte se domnívat, že pastva v letním období krávě vystačí. Jsou přísušky, rozbahněná pastvina ap. Riziková období. I na to je třeba pomyslet a mít v zásobě klasické seno.
Voda!!! Na 1litr mléka je nutné počítat se 4-4,5litry napájecí vody. Za vedra o 30-50 % více. Přeji vám úspěch v chovu! O.D.

Kolik

(jara, 6. 6. 2011 12:10)

Zdravím vás! Mám začátečnický dotaz, začal jsem koketovat s myšlenkou pořízení si krávy Jersey, potřeboval bych vědět alespoň orientačně jaké množství krmiva na den kráva malého rámce potřebuje, nejedná se mi o letní období, kdy by byla na pastvině, ale o období zimní. Krmil bych senem, řepou, jádrem,možná budu mít k dispozici i mláto. Děkuji za odpověď

Cikcak boxy-zkušenost

(Bárta, 6. 6. 2011 11:31)

Pane docente Doležale, to co jste napsal o cikcak boxech v minulé odpovědi musim jenom potvrdit. Po 15letech provozu je to na hranici únosnosti. Stáj za to nemůže, až do r. 2000 to šlo. Ale teď když stádo má obrovský rámec, tak ten počet krav ležících před požlabnicí je více a víc. A se všemi neduhy-špinavá vemena, přišlápnuté ocasy, paznehty atd. Takže také přemýšlíme o řešení do brzké budoucnosti. Jestli budete ochoten nám pomoci radou, velice rádi se na vás obrátíme. Poslouchal jsem vás v zimě v Klatovech a tam mě bylo jasno, že to svoje řemeslo umíte nejlíp. Zdraví vás Bárta z ZČ.

Cikcak boxy

(Doležal, 3. 6. 2011 13:01)

Dobrý den kolegyně, to co popisujete je obecným rysem většiny "modernizovaných" stájí z poloviny 90.let.Máte pravdu, nebyl jsem velkým příznivcem tohoto řešení ustájení pro dojnice. Minulý týden jsem navštívil jednu farmu na Rakovnicku, kde rozměry či parametry byly obdobné jaké uvádíte, snad ještě menší.Asi před 4 lety jsem udělal průzkum těchto cikacak stájí v Česku. Bylo jich jen devět, ale o žádné jsem nemohl říci, že splňují zásady chovného komfortu. Co s tím?Vez výrazného snížení kapacity to jednoduše nejde. Doporučil jsem, aby existující stáj byla upravena pro jalovice a pro 7q krávy postavit novou stáj, s komfortními parametry plošnými, kubatůrními, ventilačními atd. Nemusí to být vždy hala ve formě stájové katedrály s vysokými měrnými náklady. Je to možné řešit i přístřešky, ve formě minimalistického řešení. Krávy to vezmou zcela určitě za své. Možná lidé budou protestovat. Připravuji o tom článek. Pokud pojedete 15.6. na seminář do Protivína, tak to tam všechno prodiskutujeme. Jestli se nemýlím, tak minulý rok jste tam byla! Tehdy jste něco o tom naznačovala! Takže vás zdravím, O.D.

cikcak boxy

(zootechnička ZČechy, 1. 6. 2011 21:42)

Pane docente, po návštěvě v T.Štěpánově jme poznali, že naše stáj K174,předělaná na volnou 4řadou cikcak boxovou je vlastně koncentrák pro krávy. Všechno je na doraz. Boxy dlouhé 190cm, široké 112cm, krmiště úzké, chodba u zdi 190cm, krávy 700kg těžké. třetina leží na chodbách se špinavými vemeny. A já se vás jako technologa- obecně uznávaného machra ptám, co si s tím počít. Pamatuji si totiž, že jste se o cikcak boxech moc dobře tehdy nevyjadřoval. Prosím vás o vaše vyjádření, stanovisko, s kterým pak přejdeme na vedení. Ta situace je dost neúnosná. Byla podceněna tendence nárůstu tělesného rámce. Ale dlouho s tímto stavem nevydržíme. Předem vám moc děkuji! Marie K.-zootechnička

Diplomantka Alka

(Doležal, 31. 5. 2011 20:17)

Milá Alko, hezky se to četlo. Zvláště pro to, že ke stáru je každej muckej ješitnej! Blahopřeji vám k obhajobě , ale i k tomu vysněnému místu zootechničky. Určitě budete dobrá. A jsem pro vás připraven pomoci vždycky , pokud budu moci! Mějte se moc hezky! O.D.

poděkování

(diplomantka, 30. 5. 2011 22:40)

Vážený pane docente, píši takto, ať si to přečte více čtenářů. Je to skoro týden co jsem prošla státnicemi u vaší ctěné komise. To slovo ctěné používám proto, že jste pod vaším vedením vytvořili takové přátelské a na druhé straně náročné prostředí, že nám všichni záviděli. Do smrti si zapamatuji, která slovíčka kazí dojem a budu se jim vyhýbat. Do smrti si budu pamatovat vaše závěrečná slova o empatii a sebevzdělávání. Musím vám vyseknout poklonu! Jste velká a velice zajímavá a moudrá osobnost. Ten konec studia s vámi se nedá hned zapomenout! Přeji vám mnoho zdraví a radosti ze života, mezi mladými lidmi i zvířátky. Ještě jednou díky a zůstanu s vámi ve spojení, protože jsem chytla k obrovské mé radosti místo zootechničky! Alka

Ad Vašek-dojírnička

(Doležal, 23. 5. 2011 22:23)

Vašku, pošlete mě emailovou adresu a pošlu vám nákres. Dost totiž záleží na tom, v jakém úhlu budou krávy stát. Zda 45°, 60° nebo 75°. Tento úhel rozhoduje o délce dojicího stání. Jo, a ještě k jednorázovému odchodu. Skupinový odchod vpřed a nebo do strany? Zatím vás zdraví O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »