Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ad klec

(Doležal, 29. 10. 2009 10:10)

Na emailovou adresu, kterou jste mně poslal na mobil, jsem vám zaslal krátké video + fotky.Pokud by to neprošlo,dejte vědět, poslal bych to přes Úschovnu.Myslím , že tato fix.klec, je nejlepší.Zdraví vás O.D.

klec

(J.K.z Vysočiny, 27. 10. 2009 22:50)

Pane docente,ukazoval jste nám na fotce odrohovací klec pro telata a krátké video z odrohování.Jistě si vzpomínáte.Potřebuji jí sehnat, nebo jí nechat udělat.Můžete mě nějak pomoci.Prosím o fotku, nebo
plánek,nebo kontakt na někoho, kdo to dělá! Zdraví vás J.K.

Ad Seminář

(Doležal, 21. 10. 2009 19:58)

Díky za kompliment!Budu se snažit i příště.Pokud budu ještě dejchat,vidět a slyšet!Zdravím Vás!O.D.

Seminář

(Z Oderských vrchů, 20. 10. 2009 20:11)

Pane docente,díky!Dnes to vaše vystoupení bylo zcela perfektní.Jako obyčejně!!!Pro mne ta ukázka bodování kulhání krav s vysvětlením, kde co hledat, to byl pro mne jeden z velikánských přínosů.Těším se na vaše další vystoupení.Raději bych vás ale uvítal u nás na farmě! Tam byste se vydováděl!A díky za odkazy na příručky telat a dojnic.Už je mám stažené!Díky, Váša

Ad :roštová podlaha-nášlapky

(Doležal, 17. 10. 2009 12:08)

Vážený kolego, hned úvodem, jste dobrý zootechnik, když si všímáte takovýchto "prkotinek"!Ano, je to v uvozovkách, protože to prkotinky v žádném případě nejsou.Tyto nášlapky, způsobující nerovnost na pohybových plochách můžou způsobovat problémy s paznehty, s nestabilitou postoje a nakonec i úrazy.Vyskytují se tam, kde je rychlejší pohyb stájového vzduchu, menší pohyb zvířat(stání),méně častý výskyt urinace ap.Obecně je to v průchodech mezi řadami boxů.Jak si od nich pomoci?Jedině občasným zvlhčováním povrchu, a pak si krávy poradí s touto vrstvou sami.A druhá ,ale nejúčinnější metoda je, vzít hřeblo a tuto vrstvu narušovat.Bez toho to bude obtížné.Myslím, že to stojí za to!I takováto "prkotinka" může činit potíže ve zdraví končetin dojnic i ost. kategorií skotu.Teď jen donutit ošetřovatele k této činnosti, jejíž četnost se bude řídit aktuálním stavem roštových podlah.Jen poznámku, tento jev není problémem jenom roštových podlah.Vyskytuje se to i na pevných podlahách!Moc vás zdraví O.D.

roštová podlaha

(Severočeský chovatel, 15. 10. 2009 17:06)

Pane docente,malý dotázek!Máme v provozu 2 roky boxový kravín s roštovými podlahami.Bez problémů.Co mně však vadí, že v určitých místech stáje(nejčasteji v průchodech ) se nalepí nášlapky ze suchých výkalů, které po čase vytvoří nerovnou a paznehty zatěžující podlahu.V některých místech tyto přesahují tlouštku i 3cm.Co je příčinou, a jak se toho zbavit?Jinak dík za tyto stránky.Ale vlastně i za takové lidi jako jste vy!Těším se na odpověď!

ad mikroklima

(dolezal, 14. 10. 2009 18:28)

Ahojky Mášo!Argumentace o přesunu vlhkosti je zcela originální.Vlhkost se zázrakem řine do vlhkých stájí z venkovního prostředí.Jen tak naokraj.Stokusová stáj průměrných krav vyprodukuje za den jeden kubic.metr vody!To je 1000litrů.Tu je nutné odvést z tohoto prostředí pouze intenzivním větráním.Vysoušeče vzduchu asi u vás, jako jinde nepřicházejí v úvahu.Takže otevřít vše, co se dá.Zavřu -li boky stáje, tak přestane fungovat hřebenová štěrbina.Větrat vraty se nemá.Je to min. účinné!Co se týká návštěvy u vás, tak budu 26.11. na přednášce ZS ČR v Hoštce.Třeba se to bude hodit.Kdyžtak se ozvěte!Jo a když otevřete boky, tak se určitě i osvětlí celý prostor.Kravičky řeknou svým kravím jazykem :děkujeme, že na nás myslíte!Přidáme vám za to na mlíčku!Moc vás zdraví a přeje vám odvahu, olda Doležal

mikroklima ve stáji

(Máša M., 11. 10. 2009 15:18)

Pane docnte, dělám faremní zootechničku na VKK v jednompodniku v severních Čechách.Mám to štěstí , že dělám na VKK.To v čem jsem dělala před 3lety se nedá srovnávat s tím co je teď.Ale má to svoje mouchy.To je personál a někteří z vedoucích.Teď jsem se vrátila z kravína.Prší.A všechny plachty nahoře,(prý aby nebylo z venku vlhko ve stáji) a tma jak v p....i.Nemám sílu se s nimi hádat.Je to generace , která k těmto krávám nepatří.Prosím dejte mě pár argumentů.Nebo přijeďte!Cestu a čas uhradíme!Adresu pošlu na váš mobil.Prosím , pomozte těm krávám a trochu i mně!Dík!M.M.

ad alžběta

(Doležal, 30. 9. 2009 14:39)

Paní inženýrko Alžběto, zdravím vás do Police n. M. K vašemu dotazu chci poznamenat, že není ojedinělý.Nedivím se tomu, protože při mých návštěvách na farmách tento vámi popisovaný jev je dosti častý.Za pár dní po dostlání, krávy leží na betonu v důlečku, který způsobí nejen nepohodlí, ale i obtížnější vstávání, uléhání, ale i větší znečištění lože i krav.Způsobeno je to nedostatečným založením podestýlky.Ta první resp.spodní vrstva není zafixována k podlaze lože.Proto je příliš flexibilní a podléhá impulzům končetin při pohybu krav.Jak z toho?Před časem jsme napsali Metodický list: Boxové lože- netradiční podlahoviny.Tam doporučujeme zafixovat první vrstvu tak, že je vlhká a udusaná.Ať je to pevný hnůj (ten je nejlepší, pokud je s dlouhou slámou), separát, vápenec s dlouhou ale i drcenou slámou,nebo piliny.Spojení této vrstvy s podložím je potom dosti stabilní.A na tuto vrstvu se potom nastýlá cokoliv, co je snadno manipulovatelné.Tedy i separát, nejlépe fermentovaný z vysokých hromad a smíšený s vápencem v požadovaném poměru 4:1.Tuto podestýlku je nutné pravidelně doplňovat, urovnávat.Pokud budete doplňovat mletý dolom.vápenec, tak postačuje k efektu alkalizace povrchu lože cca 0,5lt tohoto materiálu alespoň obden.Tato „vícepráce“ se vám dozajista vyplatí.Ten vápenec se dostane do půdy!A zdraví vemene a končetin budou skutečně patrné.
Co se týká nečistoty krav, tak může být způsobena i tím nevhodným tvarem lože, který nedává potřebnou stabilitu zvířatům při vstávání a uléhání,Víte, a další chybka, která se asi vloudila v okamžiku nastájení.Vy jste přivedli krávy do již nastavených rozměrů loží.Na fix vymezovací zábrany, na fix prsní opěrky!Tam mělo dojít k postupné optimalizaci.Tak,že vymezovací zábrana se postupně, každý týden přibližuje o 5-7cm k zadní hraně boxu.Obdobně i posunovat prsní opěrku.Její osa by měla být cca 5-7cm před osou vymezovací zábrany.
A teď bacha!Kde se chybuje nejčastěji. Spodní výška vymezovací zábrany je závislá na úrovni stojícího paznehtu přední končetiny.To určuje vlastní operační prostor krávy.Když není nastláno, tak jde kráva dopředu.Když je přestláno, tak leží zadkem na chodbě.Pro normální stádo činí tato výška 110 max.115cm.Konečná vzdálenost osy vymezovací zábrany od zadní hrany boxu činí 175-185cm.Píšete ,že rozměr šíjové zábrany je 850.Nevím , co to je?
Pošlu vám v nejbližší době něco na vaší emailovou adresu, k doplnění vaší databáze.Co bych udělal? Postupně bych zakládal nový typ loží.Vrstva hnoje s dlouhou slámou, vlhčená, vápenec 2-3cm vlhčený-udusat.A na to separát s vápencem, suchý, pravidelně dostýlaný.Směs mixovat v krmném voze v poměru 4:1.
Moc vás zdraví Olda Doležal

stlani separatem

(Alzbeta, 29. 9. 2009 19:33)

Dobry den pane docente, zdravim vas a obracim se na vas s problemem, ktery me moc trapi. Mame necely rok novy kravin drevostavbu pro 316 dojnic. Co me trapi jsou postylky a stlani separatem. Zastylame 1xtydne, ale stale se nam nedari postylky dostatecne dostlat a vytvorit vyssi vrstvu. 4-5den uz kravy lezi v "důlku" nebo skoro na betone. Po zastlani je spousta separatu v hnojne chodbe. Konce postylek jsou znacne zasrane (odpuste ten vyraz) a mokre. Projekt vytvorila p.Cerna, stavbu provadel Agromont Vimperk. Rozmery postylek samostatny box 25OO delka, 1200 sirka, vzdalenost k prsni operce od hrany postylky 1700 (v casti staje jsme je zkouseli posunout na rozmer 1500 aby jsme zabranili kaleni do postylek, ale rekla bych, ze kravy se spise vice v postylce krouti a efekt to moc nesplnilo. Cetla jsem clanek od vyuziti vapence na desinfekci separatu. Jake mnozstvi doporucujete na urcite mnozstvi separatu. Staci posypat treba koncovou cast postylky nebo je lepsi vapenec do separatu zamichat (steleme krmym vozem). Zkouseli jsme separat udusat pneumatickym pechem, ale moc se nam nedarilo. Je nejaky zlepsovak, jak separat udusat. Co s prsni operkou je reseni s ni hybat, se sijovou zabranou jsme nehybali jeji rozmer je 850.
Bylo by mozne vyuzit vasich sluzeb a zkusenosti a navstivit nasi farmu. Mame prihrnovat krmeni od Lely JUNO a jsme s nim moc spokojeni, je to velky pomocnik. Pokud vim, tak jsou v republice zatim jen dva. Mame myslim si povedene webove stranky www.agriteam.cz Dekuji za vasi odpoved, s pozdravem Alzbeta Plachtova, taky jedna z vasich fanynek a byvala studentka CZU. alzbetaplachtova@seznam.cz

ad poradkyně z Boží milosti

(Doležal, 28. 9. 2009 20:36)

Ahoj poradkyně!To, že jsem vás trochu vytáčel, to berte jako normální.V praxi při jednání s klientem to bude horší.Tam nepůjde o teorii, ale o přesvědčivost, že ta vaše pravda má lepší kvalitu, než ta jeho.Vy to zvládnete!Nemám strach! Ale chce to nepřetržitě studovat.Pokud budete potřebovat, a budu to umět, jsem vám k dispozici radou.
A co se týče té druhé vaší poznámky, tak k té se vyjadřovat nebudu.Nebyl jsem tam!Takže nevím!Pouze radím, nakupujte pouze dobré zboží, v dobrých krámech, s perfektními prodavači.Moc vás zdraví, Olda Doležal

Dík za toleranci

(Akreditovaná poradkyně z Boží milosti, 24. 9. 2009 17:59)

Vážený pane docente, včera jste asi s přihmouřením všech očí mně umožnil, abych se stala akreditovanou poradkyní.Vím,že jsem asi nesplnila vše,co by tato profese měla obsahovat, ale vaše potěšující slova při závěrečném hodnocení mě přesvědčila, že mám šanci.I když jste mně dost vytáčel.Moc vám za ní děkuji!
Dnes jsem prožila v Brně na jednom semináři, který byl organizován mj.i VÚŽV Uhříněves.Byla to přehlídka ztraceného času, protože většina z povídajících patrně nebyla z Uhříněvsi ale z MIMONĚ.V době totální krize našich zemědělců se tam prezentovala tématika,která zajímá jen uzounkou vrstvu lidí- tématika, která nikomu nepomůže.To byl jen můj povzdech!Proto se těším na podzim, kdy se s vámi určitě setkám na nějakém semináři.Vynechala jsem jich velice málo (tedy těch co byly na Moravě.)Vždycky jsem měla popsaný celý blok.A to i s vašimi vtípky, větičkami a citacemi.Ty vaše citáty na vašich stránkách jsou velice perfektní.Zvláště používám tu o té slepici a korytu.Ta tedy sedí!Zdraví vás co nejsrdečněji jedna Poradkyně z Boží milosti.

ad Barták z hor

(Doležal, 24. 9. 2009 13:33)

Kolego,určitě se to bude hodit k ovcím.Zabývala se tím moje bývalá perfektní kolegyně dr.Gábina Malá, která na různých přístřešcích vykonávala celou řadu měření.Zkuste se s ní spojit na :
mala.gabriela@vuzv.cz/.Určitě si s ní o tom popovídáte.Dokonce má i Skype.

plachťák a ovce

(Barták z hor, 22. 9. 2009 18:49)

Jenom malé doplnění k dotazu Honzy.Hodilo by se to pro ovce?Tedy jako přístřešek pro ně na zimu?Barták

ad Honza

(Doležal, 21. 9. 2009 22:32)

Nazdar pane Honzo,tvůj dotaz by chtěl probrat trochu podrobněji.Ale přesto, ten plachťák co znáte,tak ten byl koncipován pouze pro školkové období, tj.max.do 90dnů věku.Pro telata starší, vidím jako nejvhodnější alternativu boxová lože nastýlaná.Pokud jste přesvědčen o kotcovém ustájení bez boxů, tak já vám jej nebudu vymlouvat.Ale, musíte upravit plochu lehárny na 1,7m2 pro telata do 200kg ž.hm.Musíte počítat i s adekvátním rozšířením krmiště na 42cm na kus a také plochy krmiště.To by mělo být pro vývin paznehtů,resp. končetin tvrdé, čili pravidelně uklízené od výkalů. Upozorňuji na další nevýhodu.Telata tohoto věku se budou pokoušet o "rozcupování" všeho, co jim bude snadno dostupné, to je plachtoviny, upevňovacích provazů ap. Takže opotřebení plachťáků bude pravděpodobně rychlejší.Stojí proto za úvahu, zvolit jiný materiál!Doporučuji lichoběžníkový půdorys, ktery usnadní vysunování podestýlky zadní stěnou ,která je odnímatelná do výšky podestýlky.Jinak přeji úspěch!Hlavně při kontrolách Welfare a C-C,kde se hlídají údajně mm čtvereční, ale přehlíží se třeba dostupnost napájecí vody.Ach jo, Evropa (EU )je plná paradoxů a nebo spíše blbostí?! Zdraví vás, O.D.

plachťák pro telata nad 3měsíce

(Honza, 20. 9. 2009 21:06)

Vážený pane,mám dobrou zkušenost s Uhř. plachťákem pro školkové období.Chtěl bych vědět, jestli můžu použít stejný princip pro telata do půl roku.A když, tak za jakých předpokladů?A jaká rizika hrozí?A nebo je to bez rizik?Nerad bych se dostal do problémů!Už tak je toho dost s mlékem.Dík za vaší odpověď!H.

ad Spilka

(Doležal, 14. 9. 2009 13:41)

Příteli, přikládám adresu, kde je přihláška na seminář v Liboměřicích.Zdraví, O.D.:
www.cestr.cz/files/pozvanky_na_chovatelskeakce/pozvanka_agro-libomerice_091001.doc

Podívejte se na menu:semináře,akce

ad K Zemi živitelce

(Doležal, 6. 9. 2009 12:53)

Kolego, máme stejný dojem z nálady zemědělců v Č. Budějovicích.Je to určitá beznaděj, a to nikoliv pouze z nízkých cen mléka.Je to z fatálního podceňování oboru zemědělství.Vyjádřil jsem se k tomu na Kulatém stole Našeho Chovu.Záznam z tohoto setkání by měl vyjít v nejbližších dnech.Myslím,i když nevím co z toho se do tisku vybere, mně dáte za pravdu.Je to evropský problém vícerychlostního ekonomického rozdělení kontinentu.Někdo to musí platit.Takže jsme v tom až po uši!
A co se týče prezentací MZe a spol?To souvisí s tim prvním odstavcem.Podcenění těch, kteří je platí.Zatím se nechci k tomuto přístupu veřejně vyjadřovat.Bude to na samostatný článek!Moc vás zdraví O.D.

K Zemi živitelce

(Spilka, 4. 9. 2009 13:35)

Vážený kolego z branže!Zastavil jsem se v sobotu a v neděli v Č. Budějovicích.Krize v zemědělství se totálně projevila i v náladě návštěvníků.Obrovská beznaděj.Ale proč píši.Byl jsem i na stáncích MZe.To byla jedna hrůza.Oni tam totiž nic ,kromě papírů, letáků a bonbonků nenabízeli,co by nám pomohlo.Chyběli tam informovaní lidé.Lidé, kteří alespoň trochu ví, o co teď jde.Byl jsem i u stánku vašeho bývalého pracoviště.Ptal jsem se na vás!Prý chybíte!Co je to platné ,ale ty dvě paní, které tam byly, tak rozdávaly vystřihovánky.Tam by měli sedět machři, kteří vědí o co se teď jedná.Ale vím, že teď pláču na nesprávném hrobě.Dozvěděl jsem se, že budete v říjnu v Liboměřicích.Tak snad bude čas si podebatovat!Pokud se nerozpustíme!Zdraví vás Spilka

Dotázky

(Doležal, 3. 9. 2009 18:30)

Milý příteli,neměl si být ostýchavý a přijít do party.Řešili jsme problémy a mohl si nám pomoci.Bylo to zajímavé.A teď k tvým dotázkům.
Ad 1.:mám se více než dobře.Jsem nabitý a i vybitý po 7 týdenní návštěvě mých vnuků z Izr.Jsem spokojený s tím, že jsem se osvobodil od blbovinek, od bodování "práce", od toho, že se nemusím dívat na lidi kterých si nevážím,ale i od příšerného stavu beznaděje, že se s tím moc nedá dělat.Jsem šťastný, že jsem užitečný a že mně lidé stále berou. A to přispívá i k duševní i tělesné formě.Ať to tedy vydrží!
Ad 2,3,4): Býci na kravských bezstelivových box.ložích je tak trochu průšvih.Zvláště v zimě byste mohli zažít katastrofu.Kůže a srst budou trpět, pokud nebudete využívat nasávací vrstvu z kr.řezané slámy,suchého separátu,pilin a ml.vápence.Znečištěná a vlhká kůže nedýchá a přírůstků se nedočkáte.Sklon podlahy je moc malý na rychlý odtok moči.Pracovat s vymezovací zábranou, rozdělit zvířata podle rámce na min.3skupiny.Neměnit,stabilizovat skupiny. Hlídat stav a nešetřit na prac.síle.Jinak to bohužel nejde.Krmit a často přihrnovat.Co víc napsat,že přeji moc štěstí, protože to nebude lehké.Zdraví tě O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA