Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: etologie

(Doležal, 6. 5. 2011 20:09)

Příteli Jirásku, porodní kotec s hladkou podlahou je velký průšvih. Jak z toho? Možností je několik:
►položit na původní podlahu zámkovou podlahovinu (desky) REPLAST, s kvalitním povrchovým protiskluzným desénem
►uvažovat o importovaných pryžových rohožích s kvalitním dezénem (Kraiburg)
►zbroušení (odfrézování 3-5mm povrchu lože speciální silničářskou frézou a to do jemné vlnovky po sklonu lože. Tuto službu dodává ZOD Ostřetín.
Moc jiných možností nevidím. Sám bych se rozhodl pro zámkovou dlažbu, kterou bych dostatečně nastýlal a denně udržoval. Držím vám palce! O.D.

ohlas na přednášku

(zootechnik a jedna zootechnička, 3. 5. 2011 22:44)

Milý pane docente, chceme vám napsat ohlas na vaší přednášku, kterou jste měl pro nás zootechniky, ale i stájový personál. Určitě si na to vzpomenete. Seděl tam i jeden stájník, který byl známý svou hrubostí ke krávám. Bez klacku nešel do stáje. Tak a po vašem sugestivním povídání jsme se všichni posadili na p...l. Přišel k dojení s plácačkou na mouchy a prozpěvovoval:tak holky pomalu, at si nezlomíte hnáty. Klídek holky!Ani rána, ani řev. Už ho to drží pár dní. Kéž by mu to vydrželo! Řekli bysme:zázrak, obrácení ferdyše .bVe stáji se líp dělá bez řevu. Dokonce máme zavřená vrata a šrot pro telata jsme vyměnili za granule. Prosím přijeďte zase na podzim! Nějak jste na lidi i ženský zapůsobil. Moc vás zdraví jarka a jarka.

Re: ohlas na přednášku

(Doležal, 6. 5. 2011 19:44)

Zdravím zootechnický pár! Tak to jste mne dostali.Takový ohlas jsem ještě nedostal. Přátelé, tak pokud to tomu muckýmu vydrží další měsíc, tak budu asi "svatej". Snad i uvěřím tomu, že dovedu dělat zázraky. A možná, že mne angažuje Kalousek, abych přesvědčoval lidi o tom, jak jsou ty jeho deformy užitečné. Ale na to bych asi neměl! Lidi mají na rozdíl od něho nejen cit, ale i rozum. A možná i chuť na další pražskou defenestraci. Dlouho tady nebyla! Díky za milou zprávičku a sledujte jej! Zdraví vás O.D.

podlaha

(Jirásek, 6. 5. 2011 10:09)

Pane docente, poradte nam prosim,co s scela hladkym povrchem na porodne dojnic.Dekuji za odpoved

Podlahy, profilování

(Vášová, 1. 5. 2011 20:17)

Dobrý večer pane docente, předěláváme stáj k174 na boxovku. Chodby máme navrženy s profilací -kosočtverec. Pamatuji si z jedné vaší přednášky, že jste měl k tomuto připomínky. Prosím mohl byste mě je zde zopakovat. Byla bych nerada, abychom udělali něco špatně. Díky vám za odpověď ! A děkuji za zaslání materiálů, jsou super! J.V. ze Slovácka

Re: Podlahy, profilování

(Doležal, 2. 5. 2011 21:44)

Paní Vášová, kosočtverečné profilování je dobré do přechodů. Na dlouhých hnojných chodbách jsou nejlepší rýhy o rozměrech 1,5/1,5 cm, které jsou souběžné s osou stáje, žlabu či řadami stání. Nejlépe se vyčistí při shrnování kejdy , povrch je vždy sušší, než při kosočtverečných "buchtách".Takto je projektováno i v zahraničí >90% pohybových chodeb ve stájích. Držím palce pro správné rozhodnutí! Zdraví vás O.D.

AD PÍ BARNOVÁ dojení 3x u C skotu

(Doležal, 29. 4. 2011 19:18)

Paní Barnová, možné je všechno! Pan direktor má zřejmě pravdu, že krávy nadojí více. Ale!!! Za kolik? Ten efekt zvýšeného nádoje až o 15%, je velice malý s ohledem na to, jaké náklady na něj musíte vynaložit. Krávy většinou nadojí o 12-15% více, ale o 12-15% více nesežerou. Takže půjdou z kondice. To se ve většině případů (hlavně v letním období ) odrazí na reprodukčních ukazatelích. Přidejte náklady na horší složky,vyšší spotřebu vody v dojírně, čekárně,náklady na energii, desinf. prostředky, rychlejší obměnu návleček, odměnu pracovníkům na 3. směně a dalších min. 10 položek. K tomu napjaté vztahy kvůli obsazování 3. směny , která by měla správně končit až po 0,30hod. a další. Při dosavadní užitkovosti 7050kg, by byla efektivnost v nedohlednu. Vysoká užitkovost, totiž není vždy ukazatelem kvality stáda a managementu. Z našich výpočtů a to u H- plemene vyplynulo, že při současných cenách za mléko je návratnost (šul-nul)teprve při počáteční užitkovosti vyšší než 10tis.kg mléka. U C -plemene je to neekonomická rutina, kterou je nutné odmítnout. Nejlepší chovatel není ten, co nejvíce nadojí, ale ten, který má ze stáda nejvyšší zisk. Zatím u nás převládá myšlení okresních mléčných lig. Takže, snažte se šéfa přemluvit, ať si vezme papír a tušku a začne počítat. Takový vzorový výpočet byl mnou a mým tehdejším kolegou Staňkem publikován v Černostrakatých novinkách č.1/2009. Zdraví vás O.D.

dojení 3x u čestr skotu

(Barnová, 28. 4. 2011 21:51)

Pane docente, prosím napište mi svůj názor na 3x denní dojení u čestr. krav, které teď dojí 7050litrů. Nutí nás do toho náš ředitel. Děkuji vám!

ad p.Pácalt -boudy v kravíně

(Doležal, 24. 4. 2011 20:28)

Vážený kolego, ta situace je pro mne opravdu úsměvná. V listopadu r.1983 jsme se pokusili o revoluci v odchovu telat."Vyhnat " telata z velkokapacitních teletníků (VKT) na vzduch, na sluníčko, tak, aby nad nimi byly miliardy kubíků čerstvého vzduchu.Používali jsme tenkrát dřevěné venkovní individuální boxy (boudy)(VIB). Tehdy ve VKT v průměru činily ztráty 10-15%.Únava prostředí zde dělala své. Odrazem byl ale obrovský protest od jistých funkcionářů,že chceme zavádět malovýrobu a že nedodržujeme oborovou normu pro teplotu při odchovu telat. Jenže, stal se zázrak! Ztráty ve VIB-klesly pod 2%.VIB se začaly lavinovitě šířit.A tam, kde se nedopouštějí hrubých chyb proti přísné technologii, tak mají trvale dobré výsledky.Viděl jsem v USA farmu pro 4000krav a k tomu 2000 plastových VIB pro telata, a to až do 90-120dní věku.Proč? Protože to mají dobře spočítáno! Tak a teď jsme svědky "plíživé kontrarevoluce!" Někteří nepoučení chovatelé začali stěhovat telata zpátky do uzavřených stájových objektů (K-96, K174,bývalé odchovny či "prasečáky". Je nasnadě, že to dopadne špatně.Do dvou let se stájové prostředí unaví tak, že situace bude tragická. Nemám nic proti vysokým přístřeškům, ale zrovna nápad s K-174 , se zastřešenými boudami a ještě navíc bez ohrádek To budou tzv. "Kájínkovy individuální odchovné samotky", bez vizuálního kontaktu, se všemi neduhy, ale s žádnou předností. Vlastně jediná přednost: nebude ošetřovatelkám pršet na záda. Tak tedy závěr. Držte se VIB pod širákem , pokud chcete mít dobré krávy. Ale i když budou "pod širákem",chce to mít perfektní ošetřovatele a management. "Všechno chce svoje". Pokud budete potřebovat morální pomoc v diskusi s vašim šéfem, jsem na to připravený!! Držím vám palce, máte správný zootechnický cit.Držte se ho! Zdraví vás O.D.

Boudy v kravíně

(Pácalt , 23. 4. 2011 22:47)

Vážený pane docente, jsem teď na ostří nože s mým hl.zootechnikem, který chce nacpat do K174 jednu řadu bud pro telata, navíc bez ohrádek.Prosím,potřebuji argumenty, jinak z toho budou galeje.Po svátcích by se to mělo rozhodnout, tak to trochu spěchá.Mám své argumenty, ale chce to argumenty od kapacity! Dík, J.P.

ad Zlata

(Doležal, 19. 4. 2011 22:09)

Zlato milá,EU se do zákazu vazného ustájení nehrne, protože lobisté z Rakouska, Bavorska jižní Francie ap. by se s tím hned nesmířili.Říká se, že se o tom bude zase mluvit v příštím roce, ale moc tomu nevěřím. Zatím je omezená či jakoby zakázaná výstavba nových vazných stájí, s tím, že to ostatní nějak časem "vyhnije". Ahojky, O.D.

Vazný chov skotu

(Zlata, 18. 4. 2011 7:53)

Děkuji moc, pane docente za informace, hodně mi pomohly. Nevíte ještě, jak to s vazným ustájením bude u nás do budoucna? Nevydá nebo nevydala Evropská unie nějaké nařízení, kde vazný chov skotu od nějakého roku zakazuje?
Velice děkuji.

ad Zlata

(Doležal, 16. 4. 2011 20:27)

Milá Zlato, bohužel oficiální čísla , centrálně sledovaná bohužel nejsou.V době svého působení Na VÚŽV, jsem se o to zajímal za pomoci regionálních útvarů MZe ČD, Zemědělského svazu i Ak ČR. Takže to bylo asi takto:
R.1985 vazné 72%
1990 70%
1995 64%
2003 48%
2006 35%
2008 28%
Znovu opakuji, že se jedná o anketní šetření.Oficiální údaje bohužel neexistují.
Zdraví vás O.D.

Vazný chov skotu

(Zlata, 15. 4. 2011 11:15)

Dobrý den pane docente,
zajímalo by mě, kolik je v současnosti v ČR vazných a volných stájí. Aspoň procenticky. A popřípadě, jak to bylo před 10ti a 20ti lety. Nebo jestli nevíte nějaký odkaz, kde by se to mohlo najít.
Děkuji za odpověď.

ad Táňa, ad Ing. Paška

( Doležal, 13. 4. 2011 21:40)

Přátelé, moc a moc vám děkuji! Moc mě to potěšilo!O.D.

Blahopřání 2

(Táňa Novotná, 10. 4. 2011 19:15)

Pane docente, připojuji se k blahopřání!!! Jste bezva člověk!T.N.

Blahopřání

(Ing.Paška, 10. 4. 2011 11:08)

Vážený pane docente, před třemi lety jste obdržel v Brně na Techagru nejvyšší zootechnické ocenění-Taufrovu medaili. Pamatuji se, že to bylo v den vašich kulatých narozenin a to 10.dubna. A to je dnes! Takže, přeji vám i jménem svých kolegů a kolegyň hodně moc zdraví, svěžesti a ten elán, který máte, aby vám vydržel min. do té stovky! Obdivujeme vaše znalosti a především schopnost je předávat těm, kteří jsou přímo u těch krav a telat! Moc vás zdraví, J.Paška.

ad Dostálek-projekt

(Doležal, 9. 4. 2011 22:48)

Kolego, určitě se najde chvíle, kdy se nad tím projektem společně zamyslíme.Více hlav, více rozumu. A teď je vhodné "realizovat reálné" projekty, bez zbytečností a velikášství.Těším se na středu!!Zdraví vás O.D.

Projekt

(DOSTÁLEK, 8. 4. 2011 21:24)

Vážený pane docente,dozvěděl jsem se, že budete 13.4. ve Švábenicích mít seminář přes Mikrop. Mám prosbu.Mám zhotoven projekt stáje pro krávy.Byla by zde možnost, abyste se na to svým ostřížím zrakem juknul.Nerad bych šel do toho s nějakými primitivními chybami. Před 10lety jste nám pomohl. Věřím, že to bude možné.Děkuji Vám za odpověď. Jenda Dostálek

Ad Jirka-Slovácko

(Doležal, 6. 4. 2011 21:47)

Bezva Jirko, někde se začít musí.Pořádek dělá pořádek. Uvidíte, že nejen lidem, ale i krávám se tam začne líbit!A co se týče těch přednášek, tak se pokusím vás i mé příznivce nezklamat ani v příštích měsících.Přiznám se, že zatím mám stále co povídat, doporučovat,radit! Ale i sílu protestovat! Zdraví vás, O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA