Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

P.Jirásek

(Doležal, 6. 5. 2011 20:21)

Odpověď je o něco nížeji pod Etologie.Omlovám se!O.D.

etologie

(J.K., 1. 5. 2011 22:08)

Pane docente, udělal jsem si u mne etologii krav. Zjistil jsem že žerou 210minut/24hodin a že 5-6% jich leží mimo box. Co může byt příčinou těchto abnormalit?Mám obavy! Díky za názor.J.K.

Re: etologie

(Doležal, 2. 5. 2011 21:57)

Zdravím vás Jekáčko! Nevím jakou mají vaše krávy užitkovost. Ale ty lepší přijímají krmivo v 6-9 frekvencích v průměru 5,5hodiny. Čili, vaše krávy mají co dohánět. Tedy pokud mají před sebou trvale krmivo. Doba příjmu krmiva i spotřeba sušiny se zlepší 8x denním přihrnováním. To je vlastně podmínkou správné chovatelské praxe.Když to bude 12x, i to se bohatě vyplatí. Ale to by chtělo automatický přihrnovač. Co se týká zaléhávání mimo box, tak se tolerují 2% šmucilek. Těch 5-6% je moc a moc. Chyba bude buď v minimalizovaných rozměrech boxových loží, nebo v dimenzování vymezovací zábrany, nebo v neudržovaném povrchu boxu, nebo ve vysokém boxu nad 28cm, nebo v dalších 10důvodech, které jsou popsány v Metodickém listě, který jsme před lety napsali ve VÚŽV. S tímto stavem je nutné něco rychle dělat. (mastitidy, kvalita mléka, kratší doba ležení atd.). Zatím takto. Zdraví vás O.D.

Re: etologie

(Doležal, 6. 5. 2011 20:09)

Příteli Jirásku, porodní kotec s hladkou podlahou je velký průšvih. Jak z toho? Možností je několik:
►položit na původní podlahu zámkovou podlahovinu (desky) REPLAST, s kvalitním povrchovým protiskluzným desénem
►uvažovat o importovaných pryžových rohožích s kvalitním dezénem (Kraiburg)
►zbroušení (odfrézování 3-5mm povrchu lože speciální silničářskou frézou a to do jemné vlnovky po sklonu lože. Tuto službu dodává ZOD Ostřetín.
Moc jiných možností nevidím. Sám bych se rozhodl pro zámkovou dlažbu, kterou bych dostatečně nastýlal a denně udržoval. Držím vám palce! O.D.

ohlas na přednášku

(zootechnik a jedna zootechnička, 3. 5. 2011 22:44)

Milý pane docente, chceme vám napsat ohlas na vaší přednášku, kterou jste měl pro nás zootechniky, ale i stájový personál. Určitě si na to vzpomenete. Seděl tam i jeden stájník, který byl známý svou hrubostí ke krávám. Bez klacku nešel do stáje. Tak a po vašem sugestivním povídání jsme se všichni posadili na p...l. Přišel k dojení s plácačkou na mouchy a prozpěvovoval:tak holky pomalu, at si nezlomíte hnáty. Klídek holky!Ani rána, ani řev. Už ho to drží pár dní. Kéž by mu to vydrželo! Řekli bysme:zázrak, obrácení ferdyše .bVe stáji se líp dělá bez řevu. Dokonce máme zavřená vrata a šrot pro telata jsme vyměnili za granule. Prosím přijeďte zase na podzim! Nějak jste na lidi i ženský zapůsobil. Moc vás zdraví jarka a jarka.

Re: ohlas na přednášku

(Doležal, 6. 5. 2011 19:44)

Zdravím zootechnický pár! Tak to jste mne dostali.Takový ohlas jsem ještě nedostal. Přátelé, tak pokud to tomu muckýmu vydrží další měsíc, tak budu asi "svatej". Snad i uvěřím tomu, že dovedu dělat zázraky. A možná, že mne angažuje Kalousek, abych přesvědčoval lidi o tom, jak jsou ty jeho deformy užitečné. Ale na to bych asi neměl! Lidi mají na rozdíl od něho nejen cit, ale i rozum. A možná i chuť na další pražskou defenestraci. Dlouho tady nebyla! Díky za milou zprávičku a sledujte jej! Zdraví vás O.D.

podlaha

(Jirásek, 6. 5. 2011 10:09)

Pane docente, poradte nam prosim,co s scela hladkym povrchem na porodne dojnic.Dekuji za odpoved

Podlahy, profilování

(Vášová, 1. 5. 2011 20:17)

Dobrý večer pane docente, předěláváme stáj k174 na boxovku. Chodby máme navrženy s profilací -kosočtverec. Pamatuji si z jedné vaší přednášky, že jste měl k tomuto připomínky. Prosím mohl byste mě je zde zopakovat. Byla bych nerada, abychom udělali něco špatně. Díky vám za odpověď ! A děkuji za zaslání materiálů, jsou super! J.V. ze Slovácka

Re: Podlahy, profilování

(Doležal, 2. 5. 2011 21:44)

Paní Vášová, kosočtverečné profilování je dobré do přechodů. Na dlouhých hnojných chodbách jsou nejlepší rýhy o rozměrech 1,5/1,5 cm, které jsou souběžné s osou stáje, žlabu či řadami stání. Nejlépe se vyčistí při shrnování kejdy , povrch je vždy sušší, než při kosočtverečných "buchtách".Takto je projektováno i v zahraničí >90% pohybových chodeb ve stájích. Držím palce pro správné rozhodnutí! Zdraví vás O.D.

AD PÍ BARNOVÁ dojení 3x u C skotu

(Doležal, 29. 4. 2011 19:18)

Paní Barnová, možné je všechno! Pan direktor má zřejmě pravdu, že krávy nadojí více. Ale!!! Za kolik? Ten efekt zvýšeného nádoje až o 15%, je velice malý s ohledem na to, jaké náklady na něj musíte vynaložit. Krávy většinou nadojí o 12-15% více, ale o 12-15% více nesežerou. Takže půjdou z kondice. To se ve většině případů (hlavně v letním období ) odrazí na reprodukčních ukazatelích. Přidejte náklady na horší složky,vyšší spotřebu vody v dojírně, čekárně,náklady na energii, desinf. prostředky, rychlejší obměnu návleček, odměnu pracovníkům na 3. směně a dalších min. 10 položek. K tomu napjaté vztahy kvůli obsazování 3. směny , která by měla správně končit až po 0,30hod. a další. Při dosavadní užitkovosti 7050kg, by byla efektivnost v nedohlednu. Vysoká užitkovost, totiž není vždy ukazatelem kvality stáda a managementu. Z našich výpočtů a to u H- plemene vyplynulo, že při současných cenách za mléko je návratnost (šul-nul)teprve při počáteční užitkovosti vyšší než 10tis.kg mléka. U C -plemene je to neekonomická rutina, kterou je nutné odmítnout. Nejlepší chovatel není ten, co nejvíce nadojí, ale ten, který má ze stáda nejvyšší zisk. Zatím u nás převládá myšlení okresních mléčných lig. Takže, snažte se šéfa přemluvit, ať si vezme papír a tušku a začne počítat. Takový vzorový výpočet byl mnou a mým tehdejším kolegou Staňkem publikován v Černostrakatých novinkách č.1/2009. Zdraví vás O.D.

dojení 3x u čestr skotu

(Barnová, 28. 4. 2011 21:51)

Pane docente, prosím napište mi svůj názor na 3x denní dojení u čestr. krav, které teď dojí 7050litrů. Nutí nás do toho náš ředitel. Děkuji vám!

ad p.Pácalt -boudy v kravíně

(Doležal, 24. 4. 2011 20:28)

Vážený kolego, ta situace je pro mne opravdu úsměvná. V listopadu r.1983 jsme se pokusili o revoluci v odchovu telat."Vyhnat " telata z velkokapacitních teletníků (VKT) na vzduch, na sluníčko, tak, aby nad nimi byly miliardy kubíků čerstvého vzduchu.Používali jsme tenkrát dřevěné venkovní individuální boxy (boudy)(VIB). Tehdy ve VKT v průměru činily ztráty 10-15%.Únava prostředí zde dělala své. Odrazem byl ale obrovský protest od jistých funkcionářů,že chceme zavádět malovýrobu a že nedodržujeme oborovou normu pro teplotu při odchovu telat. Jenže, stal se zázrak! Ztráty ve VIB-klesly pod 2%.VIB se začaly lavinovitě šířit.A tam, kde se nedopouštějí hrubých chyb proti přísné technologii, tak mají trvale dobré výsledky.Viděl jsem v USA farmu pro 4000krav a k tomu 2000 plastových VIB pro telata, a to až do 90-120dní věku.Proč? Protože to mají dobře spočítáno! Tak a teď jsme svědky "plíživé kontrarevoluce!" Někteří nepoučení chovatelé začali stěhovat telata zpátky do uzavřených stájových objektů (K-96, K174,bývalé odchovny či "prasečáky". Je nasnadě, že to dopadne špatně.Do dvou let se stájové prostředí unaví tak, že situace bude tragická. Nemám nic proti vysokým přístřeškům, ale zrovna nápad s K-174 , se zastřešenými boudami a ještě navíc bez ohrádek To budou tzv. "Kájínkovy individuální odchovné samotky", bez vizuálního kontaktu, se všemi neduhy, ale s žádnou předností. Vlastně jediná přednost: nebude ošetřovatelkám pršet na záda. Tak tedy závěr. Držte se VIB pod širákem , pokud chcete mít dobré krávy. Ale i když budou "pod širákem",chce to mít perfektní ošetřovatele a management. "Všechno chce svoje". Pokud budete potřebovat morální pomoc v diskusi s vašim šéfem, jsem na to připravený!! Držím vám palce, máte správný zootechnický cit.Držte se ho! Zdraví vás O.D.

Boudy v kravíně

(Pácalt , 23. 4. 2011 22:47)

Vážený pane docente, jsem teď na ostří nože s mým hl.zootechnikem, který chce nacpat do K174 jednu řadu bud pro telata, navíc bez ohrádek.Prosím,potřebuji argumenty, jinak z toho budou galeje.Po svátcích by se to mělo rozhodnout, tak to trochu spěchá.Mám své argumenty, ale chce to argumenty od kapacity! Dík, J.P.

ad Zlata

(Doležal, 19. 4. 2011 22:09)

Zlato milá,EU se do zákazu vazného ustájení nehrne, protože lobisté z Rakouska, Bavorska jižní Francie ap. by se s tím hned nesmířili.Říká se, že se o tom bude zase mluvit v příštím roce, ale moc tomu nevěřím. Zatím je omezená či jakoby zakázaná výstavba nových vazných stájí, s tím, že to ostatní nějak časem "vyhnije". Ahojky, O.D.

Vazný chov skotu

(Zlata, 18. 4. 2011 7:53)

Děkuji moc, pane docente za informace, hodně mi pomohly. Nevíte ještě, jak to s vazným ustájením bude u nás do budoucna? Nevydá nebo nevydala Evropská unie nějaké nařízení, kde vazný chov skotu od nějakého roku zakazuje?
Velice děkuji.

ad Zlata

(Doležal, 16. 4. 2011 20:27)

Milá Zlato, bohužel oficiální čísla , centrálně sledovaná bohužel nejsou.V době svého působení Na VÚŽV, jsem se o to zajímal za pomoci regionálních útvarů MZe ČD, Zemědělského svazu i Ak ČR. Takže to bylo asi takto:
R.1985 vazné 72%
1990 70%
1995 64%
2003 48%
2006 35%
2008 28%
Znovu opakuji, že se jedná o anketní šetření.Oficiální údaje bohužel neexistují.
Zdraví vás O.D.

Vazný chov skotu

(Zlata, 15. 4. 2011 11:15)

Dobrý den pane docente,
zajímalo by mě, kolik je v současnosti v ČR vazných a volných stájí. Aspoň procenticky. A popřípadě, jak to bylo před 10ti a 20ti lety. Nebo jestli nevíte nějaký odkaz, kde by se to mohlo najít.
Děkuji za odpověď.

ad Táňa, ad Ing. Paška

( Doležal, 13. 4. 2011 21:40)

Přátelé, moc a moc vám děkuji! Moc mě to potěšilo!O.D.

Blahopřání 2

(Táňa Novotná, 10. 4. 2011 19:15)

Pane docente, připojuji se k blahopřání!!! Jste bezva člověk!T.N.

Blahopřání

(Ing.Paška, 10. 4. 2011 11:08)

Vážený pane docente, před třemi lety jste obdržel v Brně na Techagru nejvyšší zootechnické ocenění-Taufrovu medaili. Pamatuji se, že to bylo v den vašich kulatých narozenin a to 10.dubna. A to je dnes! Takže, přeji vám i jménem svých kolegů a kolegyň hodně moc zdraví, svěžesti a ten elán, který máte, aby vám vydržel min. do té stovky! Obdivujeme vaše znalosti a především schopnost je předávat těm, kteří jsou přímo u těch krav a telat! Moc vás zdraví, J.Paška.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA