Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zasušení krav

(Kateřina Hannausková, 25. 8. 2010 13:31)

Prosím o radu
Potřebuji zasušit kravku. Ve dne v noci na pastvině, 2x denně dojená. Jak nejlépe provést zasušení aniž bych ji musela oddělit ze stáda a nenechat ji doma zavřenou?

Ad př.Jan Hladík-PS

(Doležal, 20. 8. 2010 21:51)

Příteli Hladiku, jak jednoduše odpovědět? Říkáte, že jsem tvrdým zastáncem předpožlabnicového schůdku (PS). Jsem spíše zastáncem přesvědčeným. A přesvědčily mne samotné krávy. Když jsme jim dali na vybranou, tak v preferenční testaci daly přednost příjmu krmiva s předními končetinami na PS. Jen sporadický počet krav volil druhou polovinu žlabu bez PS. Víte ty připomínky Němců vyplývají z jednoho. Přijdou do české stáje a musí se jim také něco nelíbit, a to zvláště tehdy, jestliže to tam u nich v Germanistanu není zvykem. Dlouho jsme studovali těžiště krav za pomoci několika digitálních vah a v různých fázích laktace. Obecně se potvrdilo, že předek je vždy těžší než zadek. Proč krávy na pastvě se pasou „do kopce“? Asi proto, že si napomáhají k odlehčení předních končetin. Ale více argumentů pro, je v článku: Doležal, Průšová : Preferenční testace užití předpožlabnicového schůdku. Náš Chov,2007,67,č.11,s.24-25. Argumentace Němců vychází z jejich neblahých zkušenosti s PS širokých do 30cm, kde paznehty sklouzávaly či stály napůl a z vysokých PS nad 18cm, navíc se sklonem až 5%. To je a bylo zvěrstvo. Pokud článek neseženete, pošlu vám jej neskenovaným na adresu, kterou mě sdělíte na email. A upřímně přeji klidné spaní.Pokud se zaposloucháte do kraví řeči, určitě vám sdělí , že je to česky řečeno OK! Vás moc zdravím!O.D.

předpožlabnicový schůdek

(Hladík Jan, 19. 8. 2010 21:04)

Pane docente, měl jsem zde v našem VKK nedávno na návštěvě přes jednu krmivářskou firmu německé výživáře. Stáj se jim líbila, neměly připomínky.Ale jen se jim nelíbil předpožlabnicový schůdek, který prý zatěžuje krávám zadní nohy a může způsobovat kulhavost. Vím dobře, že jste tvrdým zastáncem tohoto schůdku. Prosím, abych měl ve své argumentační databázi nějaká fakta, mohl byste tento předpožlabnicový schůdek obhájit? Nejen k mému klidu ,ale i proto, že se můžou objevit nějaké šílené návrhy na jeho zbourání!Víte, tak jak jste říkal na jedné vaší přednášce.Dříve jsme byly v předklonu na východ a teď pro změnu o 180° na druhou stranu. Myslím, že naše stáje nejsou horší jak ty germánské. Moc předem děkuji!Zdraví vás Hladík Jan.

ad vápenec-telata

(Doležal, 16. 8. 2010 19:16)

Miloši, díky za pozitivní ohlas. Věřím, že se to časem chytí. Tady vůbec nejde o vícenáklady. Snad jen o pár minut času navíc. A u těch krav za to ručím.Pokuste se o to do podzimu!Zdraví vás O.D.

vápenec-telata

(Miloš H., 15. 8. 2010 21:37)

Pane docente, díky za tip!V květnu jsme začali s používáním vápence v telecích boudách. První nastláni na slámu- 1litr, další obden -1-3 deci.Podstatně se zlepšilo zdraví.Je to hlavně bez průjmů!Takže si to teď nedovedem vynachválit. Začneme s tím i u krav.Myslím, že ten váš článek by si měl přečíst každý, aby se z toho stálý obecný technologický postup. Tedy, žádný dotaz (zatím), ale jen dík za radu.Zdraví vás Miloš od telat!

ad David

(Doležal, 13. 8. 2010 10:36)

To je dobře!Hlavně že nechceš chovné voly z parlamentu!

kravy

(david, 11. 8. 2010 10:29)

chcu kravy jaruny

ad Dostálek-Vysočina

(Doležal, 10. 8. 2010 22:32)

Vážený kolego, máte zcela pravdu, že někdy neplatí za hodně peněz hodně muziky. Jsem přesvědčen o tom, že skot je natolik tolerantní druh zvířat, že nevhodné klimatické podmínky, kromě nadměrných teplot a extrémně vysoké vlhkosti dovede dosti široce kompenzovat. Dokonce i nadměrná rychlost proudění nemusí být kritická. Proto si myslím, že např. přístřeškové stáje patří k těm, které jsou ke skotu tzv.přátelské. V současné době připravuji příspěvek do odborného tisku o tzv.minimalistických, resp. nízkonákladových stájích pro skot. Myslím, že za něj nebudu chválen od dodavatelů „katedrál“, ale v současné době pracovat s měrnými náklady vyššími než 130tis.Kč na UM, je trochu „mimo mísu“.Odpisy stavby jsou nedílnou součásti vlastních nákladů a tak každý ušetřený halíř může přispět k tvorbě zisku. Snad závěrem. Pokud krávě , resp. skotu nabídnu suché, měkké lože, neklouzavou a čistitelnou podlahu, čerstvý vzduch, nezávadnou napájecí vodu, nepřetržitý přístup napájecí vodě, perfektní dojení a perfektní ošetřovatele, potom to co je nad nimi jako „obal“, není ani tak moc rozhodující.Ale samozřejmě, nebude to tak nádherný objekt. Ale těm krávám to bude tak trochu jedno. Ony mají ty priority oproti člověku posunuté! V blízké budoucnosti nás nízkonákladové stáje neminou.A přitom můžou být komfortní!Zdraví vás O.D.

levné ustájení

(Dostálek -Vysočina, 9. 8. 2010 21:33)

Jsem rád, že jsem se v Malči s vámi mohl krátce pozdravit, pane docente! Je to tam opravdu krásný kravín. Ale…?! Asi bude pěkně drahý! Nenašel jsem na něm chybu i když jsem si všimnul, jak jste v jedné chvíli trochu gestikuloval, patrně s projektantem u lehacích boxů. Ale sám jsem neviděl nic tak závažného. Spíše by mně zajímalo, zda je možné podobnou a především vyhovující stáj postavit za méně peněz. Vím, že jste byl a jste zastáncem jednoduchých řešení a že třeba přístřeškové stáje propagujete do dneška. Splňovaly by u krav současné předpoklady a podmínky Evropy? Nebyly by potíže s ouřady? Prosím, něco mě k tomu napište. Možná, že to bude zajímat i ostatní! Moc a moc vás zdraví , Dostálek -Vysočina

Ad Jaroslav P.-Neutěšený stav

(Doležal, 7. 8. 2010 18:46)

Příteli Jaroslave, myslím tak jak uvádíte, bude u vás problémů vice než dost, o čemž svědčí údaje o mastitidách.Hodně je o řešení těchto problémů napsáno i v publikacích :Zemědělský poradce ve stáji,1 a 2., které si můžete stáhnout z :Články, soubory ke stažení. A pokud se týká mé event. návštěvy u vás, tak dejte vědět, domluvíme se.Nemá cenu to odkládat.Každý den stojí moc peněz a trápení zvířat. Ale pozor, nevidět jenom krávy! Možná, že to začíná už od telat. Ale na to bychom se podívali na místě činu.Myslím, že můžeme společně něco vyřešit ku prospěchu vás i kraviček! Moc vás zdraví O.D.

Neutěšený stav

(Jaroslav P., 5. 8. 2010 21:07)

Vážený, již jsem vám psal v jiné věci, ale teď bych potřeboval poradit ve věci našeho 4let starého kravína.Je to boxovka s matracemi, vyhrnováním kejdy, 3řad,docela dobrá dojírna 2x12ks.Krávy jsou špinavé a mastitidy jsou u 15-20%.O kulhání nemluvím.Četl jsem vaše články jak toto řešit.Ideální by bylo u nás provést váš pověstný audit.Jinak se z toho nevyhrabem, protože si ostatní myslí, že to furt jde!Chci něco lepšího, aby to slyšeli i ti moji spokojení spolupracovníci.Nepíši zde na mne z pochopitelných kontakt.Ale jen mi dejte zde vědět, zda je to možné.Pak bych se s vámi rád kontaktoval.Předem děkuji a těším se na příznivou zprávu!J.P.

ad Fr.Brůžek-rozhovor o robotech

(Doležal, 2. 8. 2010 19:32)

Kolego, tak to už je bezmála 4roky.Ten rozhovor s redaktorkou Janičkou Velechovskou byl otištěn ve Farmáři, č.11/2006.Pokud mě pošlete email.adresu, pošlu vám ho naskenovaný.Pamatuji si, že na tento rozhovor byly odezvy různé.Ale nikdo mu nevytkl neobjektivitu.Myslím, že v dnešní investiční nedostatečnosti, ty 4roky staré pohledy jsou stále aktuální.A jsem moc rád že k vašemu rozhodnutí jsem mohl trošičku přispět!Zdraví vás O.D.

článek

(Fr.Brůžek, 31. 7. 2010 22:46)

Pane docente, promiňte , že obtěžuji s žádostí na Vás. Asi před 4-5lety jste měl v jednom časopise zcela nadčasový a velice objektivní rozhovor o dojících robotech.Vím jedno, že na základě něhož, jsme se rozhodli správně. Zaplať Pánbůh, že jsme měli tento zdroj. Tenkrát byl na nás tlak takový, že rozhodnout se opačně by byla teď katastrofa. Ale co potřebuji.Ten článek nemohu najít i proto, že starší věci likvidujeme.Nemáte prosím někde kopii? Moc bych o to stál. I jako argument pro sousední podnik. Můj kontakt vám pošlu na adresu uvedenou v Kontaktech. Mockrát vám předem děkuji.Brůžek Fr.

Ad -Osvětlení, p.A.Sedlák

(Doležal, 28. 7. 2010 20:34)


Vážený pane Sedláku, vaše Troubky ve mně vyvolávají nostalgické vzpomínání na mé dětství v Tovačově. Na soutok Moravy s Bečvou jsme se chodili s kamarády bratry Nikiforovými koupat. Na mlýnské Moravě jsem chytal tlouště kachnám. Jo, to ještě nebyly potopy! Ale k věci.Posílám vám zatím článek, který jsem loni publikoval a o který byl zájem. Dříve vydaný Metodický list k tomuto tématu a jeho zaslání zařídím u distributorů ve VÚŽV Uhříněves. Jsem rád, že mezi chovateli se nachází takoví lidé jako jste vy.Hledají rezervy! O účinnosti světla jsem čím dále tím více přesvědčen. Přesto se najdou i šetřílkové, kteří světlo ve stáji vypnou proto, že to stojí peníze. Bohužel, asi chyběli při výuce jednoduchých počtů. Tito „takychovatelé“ musí dle zákonů přirozeného výběru přirozeně vyhynout. Vám přeji mnoho úspěchů.O.D.doc.Ing.Oldřich Doležal, DrSc.

K Sokolovně 858

104 00 Praha Uhříněves

tel.:267712001

mob.:603967705

Skype:oldodol2

e-mail:docdol@seznam.cz

www.dolezal-technologie.estranky.cz


TECHNOLOGIE OSVĚTLENÍ STÁJE 16 HODIN

(ANTONÍN SEDLÁK 731 690 469 , 28. 7. 2010 13:30)

PROSÍM O ZASLÁNÍ METODICKÉHO LISTU, KTERÝ SE TÝKÁ OSVĚĚTLENÍ TÁJÍ PRO KRMENÍ, USTÁJENÍ A CHOV DOBYTKA - DOJNIC

ZDRAVÍM SEDLÁK Z TROUBEK u PŘEROVA

druhá publikace

(Doležal, 27. 7. 2010 11:08)

Příteli Mašato, pokusím se to dát buď na moje www stránky a nebo na stránky spřátelených organizací.Jsem rád, že ty texty o TS zapadly do aktuálního počasí.Zdraví vás O.D.

druhá publikace

(Mašata, 25. 7. 2010 19:33)

Vážený kolego, měl jsem možnost vidět u svého přítele i druhou část vaší publikace, kterou získal na konferenci podnikatelů AgroConsultu v Horažďovicích.Bylo by dobré, kdyby se vám podařilo uvolnit ke stažení i tuto druhou část, která je plná zhuštěných informací z běžného zootechnického provozu a s kterými je možno hned pracovat.Prosím, uvažte to!Myslím, že by to mohlo pomoci všem, kteří mají za cíl své chovy zlepšovat. Tu první část mám staženou a soustavně si ji čtu.Díky za ní!Zdraví vás, Mašata, PJ.

publikace o tepelném stresu

(Jarka, 19. 7. 2010 22:43)

Pane docente, tak tomu říkám operativní transport poznatků.Udělal jste dobře, že se to šíří přes náš Svaz.Myslím, že v tomto období je každá rada drahá.Chtělo by to i další témata. Časopisy se k nám moc nedostávají. Ty leží u předsedy v šufleti! Zdravím vás a vydržte co nejdéle.Zootechnici na vás totiž dost dají!Zdraví vás J.

publikace -tepelný stres

(J.Poštová, 15. 7. 2010 20:16)

Vážený pane docente, viděla jsem vaší publikaci o Tepelném stresu.Asi nebude volně kmáni.Pokud by bylo možné ji zaslat alespoň v elektronické formě, tak jak jste mně zaslal soubor: Správné chovatelské praxe, budu vám velmi vděčná. Je to prima práce, dělaná pro skoťáky.Připomínám email: jpoštova@centrum.cz/. Předem moc děkuji!J.P.

ad publ.Tepelný stres,p.Poštůlka

(Doležal, 12. 7. 2010 22:04)

Příteli, teď již vím vaší adresu, takže přes ing.Bašeho, zootechnika z vašeho sousedního podniku, který mě navštíví ve středu, posílám jeden výtisk. Ať to poslouží vašim kravičkám, i když by to bylo aktuální tak někdy v dubnu. Ale jak to vypadá letos budeme svědky dlouhodobého působení tepelného stresu na krávy, což může výrazně ovlivnit nejen nádoj. Přál bych si, aby v té publikaci jste našel něco užitečného pro váš chov!.Zdravím vás!O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »