Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Chlazení krav

(Doležal, 19. 3. 2015 17:57)

Vláďo, pošlete mě váš i emailovou adresu. Pošlu vám pár textů a obrázků. Ale krátce, vytváření vodní mlhy krávy neochlazuje. Pouze vytváří podmínky k větší incidenci katarů dýchacích cest, protože v tom přehřátém prostředí dýchají vlhký a chladnější vzduch, který ty katary pouze iniciuje. V následující zásilce přes Úschovnu se dozvíte mnohem více. Zdraví vás, Olda Doležal

doc.Ing.Oldřich Doležal,DrSc.
104 00 Praha-Uhříněves
K Sokolovně 858
Tel.267712001
Mob.603967705
docdol@seznam.cz
www.dolezal-technologie.estranky.cz
Skype:oldodol2


Re: Chlazení krav

(Doležal, 19. 3. 2015 17:58)

Vláďo, pošlete mě váš i emailovou adresu. Pošlu vám pár textů a obrázků. Ale krátce, vytváření vodní mlhy krávy neochlazuje. Pouze vytváří podmínky k větší incidenci katarů dýchacích cest, protože v tom přehřátém prostředí dýchají vlhký a chladnější vzduch, který ty katary pouze iniciuje. V následující zásilce přes Úschovnu se dozvíte mnohem více. Zdraví vás, Olda Doležal

doc.Ing.Oldřich Doležal,DrSc.
104 00 Praha-Uhříněves
K Sokolovně 858
Tel.267712001
Mob.603967705
docdol@seznam.cz
www.dolezal-technologie.estranky.cz
Skype:oldodol2


okyselena vyziva teliat

(veronika, 8. 3. 2015 20:13)

Dobry vecer. Ja by som sa chcela vediet detailnejsie o okyselenej vyzive teliat. Chceli by sme to zaviest v chove ale nemame dostatok informacii. Citala som ze mlieko by sa malo pasterizovat, ktory typ pasterizacie je najlepsi? vopred dakujem za odpoved

Re: okyselena vyziva teliat

(Doležal, 9. 3. 2015 21:52)

Veroniko, pošlete mně vaši emailovou adresu, pošlu vám na ni veškeré návody. Sem , do této rubriky by se to nevešlo, protože rozsah je zde omezený! Zdraví vás O.D.
docdol@seznam.cz

Re: Re: okyselena vyziva teliat

(veronika, 13. 3. 2015 22:08)

Moja adresa : veronicka14@azet.sk

Tympanie u telat

(Marcela, 10. 3. 2015 4:42)

Dobrý den,
odstavujeme telata dle velikosti ve věku 2-2,5 měsíce ve VIB tak, že týden před předpokládaným odstavem dostávají mléko jen ráno (3l) a sledujeme příjem startéru (granule, 18,5% proteinu) podávaného ad libidum (obvyklá spotřeba 2-3 kg). U velmi žravých telat je omezen na 3 kg/den (4x denně 0,75kg). Seno nedostávají, k dispozici mají čistou vodu. Podestýláno je slámou. U asi 5% telat se objevují kolikové bolesti dobře reagující na spasmolytika nebo jednoduché tympanie, které však vznikají velmi rychle (řádově minuty) a nebývají mnohdy včas odhaleny. Vznikají zpravidla v odpoledních nebo nočních hodinách. Literatura udává jako příčinu těchto stavů klostridia a překrmování glycidy, nicméně chceme odstavovat žravá telata. Jaké je prosím řešení? Do vakcinace se mi nechce. Máme při odstavu přidávat seno nebo TMR?
Děkuji za radu.
Nešťastná zootechnička

Re: Tympanie u telat

(Doležal, 12. 3. 2015 13:35)

Milá Marcelo, to jednorázové podání 3litrů mléka není dobré. Zkuste jej rozdělit na dvě dávky. A dále, jestliže tele spotřebuje 2 kg starteru, tak předložení hrsti sena je již namístě. Obdivuji podávání starteru 4x denně. Je to výjimka, ale máte to pod absolutní kontrolou. Držím vám palce, O.d.

Nákres pro venkovní přístřešek pro cca.20 kusu hovězího

(Novák, 21. 12. 2014 19:32)

Dobrý den.
Mužete mi prosím poslat nějaké nákresy venkovních přístřešků pro dobytek na merlin288@seznam.cz. včetně náháněcíchuliček.
Děkuji a přeji pěkný den

Vápnění postýlek

(Karel Dlabač, 30. 10. 2014 20:24)

Dobrý den,
dnes jsem se účastnil Vaší přednášky v Boršově nad Vltavou, kde jste uváděl, že Bobcat nabízí ve svém příslušenství zařízení použitelné k vápnění postýlek. Vzhledem k tomu, že právě zvažujeme zakoupení nakladače, kontaktoval jsem prodejce a ten mi nabídl toto zařízení: http://www.youtube.com/watch?v=olsDsNLhG9A .
Je to ono, nebo jste měl na mysli spíše sypač, který také nabízejí?
Děkuji za odpověď

Re: Vápnění postýlek

(Doležal, 31. 10. 2014 19:59)

Vážený kolego, pokud jsem řekl Bobcat tak to byla moje chyba. Správné je Bobman, který uvádí:Od ledna 2011 je možné objednat si zastýlací a čistící stroj BOBMAN SL s přídavným nářadím, které se montuje na přední část stroje. Pro zavěšení přídavného nářadí je k dispozici hydraulicky ovládaná A-konzole. Obsluha stroje tak během několika minut může nejen očistit volné lehací boxy, doplnit podestýlku v boxech a případně očistit roštové podlahy ve stáji, ale také například přihrnout krmivo na krmném stole šnekovým přihrnovačem. Informacena: www.farmingcz,cz/fotogalerie/stájovatechnika-bobman/ Pokud jsem se přeřekl tak se moc omlouvám. Viděl jsem tuto mainku pracovat na již. Slovensku a je to perfektní. Zdraví vás, O.Doležal

Re: Vápnění postýlek

( Doležal, 31. 10. 2014 20:03)

Zkuste se podívatna:http://www.youtube.com/watch?v=7vlFquPZUUE
Hojky, o.d.

blba otazka

(adela, 13. 10. 2014 13:23)

dobry den,
Přoím Vás, mam fakt blbou otázku ale potřebovala bych zjistit kolik tun popřípadě vlecek hnoja vyprodukuje kravin asi tak o 60kravach sou na ,,volne podestylce,, zjistila sem ze to znamena ze stoji po kolena v hnoji. dekuju za odpoved na mou blbou otazku
adela

Re: blba otazka

(Doležal, 14. 10. 2014 19:34)

Adélo, vycházejte z těchto údajů: Kráva o 550kg hmotnosti a 20lt nádoje vyprodukuje denně cca 30kg pevných výkalů a 15-17lt moči. Aby tato směs netekla, musíte přidat např. slámu v množství 7kg na kus a denjako nasávacího materiálu. Teprve potom je možné vyprodukovat chlévský hnůj. To množství slámy je nutné, aby se krávy nebrodily ve sra...ch. Takže si to vynásobte počtem krav a délkou intervalu od odklizu hnoje k dalšímu odklizu a vyjdou vám ty požadované tuny. To množství můžete snížit cca o 20%, které odpovídají přirozenému odparu . Pokud budou po kolena v hnoji, riskujete, že vás někdo udá, že porušujete zákon o ochraně zvířat! Hluboká podestýlka bohužel, beze slámy není možná. Těch 7kg je skutečné minimum! Zdraví vás, O.D.

seno u telat

(Barbora , 10. 10. 2014 11:55)

Ještě jeden dotaz, telata máme na mléku, startér nepoužíváme. Seno se ale dává již po 5 - 6 dnech od narození. Může to ovlivnit průjmovost nebo něco podobného?

Re: seno u telat

(Doležal, 10. 10. 2014 20:46)

Víte , odchov telat mléčných plemen bez starteru je tak trochu průšvih, protože ten starter má svůj význam při rozvoji bachoru. Přesto si myslím, že průjmy po perfektním senu nejsou namístě. Samozřejmě, že k senu patří nezávadná a temperovaná voda. Vždyť takto se odchovávala telata dříve. Nevím, zda se u vás nejedná o odchov telat od masných krav, kde starter není to nejdůležitější. Ale přesto, pozor na kvalitu sena!!!

vada u telete

(Barbora , 10. 10. 2014 11:50)

Dobrý den, jaká může být příčina narození dvou telat s vadou končetin - mají takové ploutvovité nohy a ještě k tomu bíle zakalené oči - asi budou slepá minimálně na jedno oko? Dosud se nám to v podniku nestalo.

Re: vada u telete

(Doležal, 10. 10. 2014 20:38)

K vrozené vadě přikládám náš článek z N.CH,Vrozená kontraktura končetin u telat
Příznaky: Ošetřovatel při telení zjišťuje, že přední končetiny telete jsou výrazně ohnuté v karpálním kloubu. Končetiny telete nelze ani natáhnout, ani je narovnat. Za krátkou dobu po narození se tele pokouší bezúspěšně vstávat. S pomocí ošetřovatele stojí na hrotech paznehtů a po delší době tele opět „padá“ na podlahu. Ošetřovatel na tuto skutečnost musí bezodkladně upozornít veterinárního lékaře.
Nález: Veterinární lékař konstatuje, že jde o kontrakturu lehkého až středního stupně.
Léčba: Tele je přesunuto do řádně podestlaného venkovního individuálního boxu. Veterinář doporučuje ošetřovateli pravidelné zvedání telete v průběhu dne a jeho stavění na chodidlovou plochu paznehtu (na zpevněné ploše). Dále doporučuje masáž postižených končetin. V případě, že nedojde ke zlepšení tohoto stavu v průběhu několika dní, upozorní chovatele na nutnost opatřit postižené končetiny dlahami.
Prevence: Prevence tohoto postižení není jednoduchá. Prvním krokem je důkladná evidence četnosti výskytu kontraktur u telat v chovu a analýza možné dědičné predispozice (rodiče). Dále je doporučeno posoudit výživu krav v období stání na sucho ve vztahu k tělesné kondici a ve vztahu k hmotnosti narozených telat (vyšší riziko výskytu kontraktur je u velkých telat, jejichž končetiny v děloze zaujímají nepřirozenou polohu).
Zobecnění: Kontraktura končetin postihuje všechna plemena skotu, ale více však červenostrakatá plemena. U masných plemen se vyskytuje nejčastěji u plemene Charolais. Onemocnění se projevuje tak, že končetiny narozeného tele jsou neohebné a ztuhlé. Chovatelé tento stav popisují tak, že telata nestojí, ale „klečí“ na hrudních končetinách. Neschopnost telat se postavit je nejčastěji v důsledku zkrácení ohybačů postižené končetiny, které mu brání zaujmout korektní postoj a stání. K hlavním příčinám patří velká hmotnost plodu, který při vývoji v děloze neměl dostatek prostoru, dále genetické predispozice, chyby ve výživě matky, apod. Posouzení stavu je vždy na veterinárním lékaři, který stanoví stupeň závažnosti (lehký až těžký) a navrhne následnou léčbu. V případě lehké formy musí chovatel zabezpečit pravidelnou masáž končetin a musí teleti pomáhat při vstávání a chůzi (tele musí stát na chodidlové ploše paznehtu). U lehkých forem kontraktur dochází k spontánní nápravě obvykle za 10 až 14 dní. U středně závažných případů se používají dlahy (dřevěné, z PVC trubek apod.) po dobu 2 až 4 týdnů a u velmi těžkých případů je někdy veterinárními lékaři přistupováno k chirurgickému řešení spočívajícím v přetětí zkrácených šlach. Při kontraktuře končetin musí být jak plocha lože, tak i výběhu řádně podestlaná, aby v případě pohybu telete po boxu či kotci bylo zabráněno poškození a případné infekci kůže a kloubů (odřeniny, zánět kloubů). Ležící telata musí být ošetřovateli pravidelně polohována, aby se předešlo případným zdravotním komplikacím (proleženiny, odřeniny, zápaly plic apod.).
K event. slepotě telat, jsem se informoval u specialisty, který dává hlavní vinu neadekvátní výživě, včetně mikro a makroprvků.
Toť vše, zdraví, Olda Doležal

ovečky a přístřešek pro 2ks

(Gánovský, 10. 8. 2014 16:21)

Dobry den potreboval bych poradit jak rychle udelat pristresek pro 2 ovce poslete mi to na email agb@email.cz dekuji

Papilomatoza

(Rudolf Flohs, 26. 6. 2014 10:31)

Dobrý den,rád bych slyšel Váš názor. V našem chovu se objevila papilomatoza a máme dilema. Podle názoru některých odborníků příznaky nemoci samy odezní. Ale rozšířila se nám u starších telat a příznaky u některých kusů jsou značné. Věnce výrůstků na břiše. Dotyčné kusy jsme odeslali na jatky. Malé výrůstky má pár dalších kusů(hlava,vemeno,břicho). nemůžeme se shodnout na dalším postupu. Odeslat i tyto na jatka z důvodu zabránění dalšímu šíření nákazy, nebo vyčkat na samovolné odeznění? Děkuji za Váš názor.RF

Re: Papilomatoza

(Doležal, 29. 6. 2014 22:11)

Omlouvám se, nejsem veterinář. Setkal jsem se s tímto nedávno na jednom chovu v záp. Čechách. Majitel všechny papily pracně podvazoval režnou nití a potíral propolisovým lihovým výluhem. Do týdne všechny odpadly. Ale, i u lidí je to problém, zvláště když jsou zasaženy pohl. orgány. Léčitelé doporučují užívání echynaceových kapek.Více vám k tomu bohužel nenapíši. Držím palce!O.D.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »